single-image

Yetkililer Bitcoin Kullanıcılarını Takip Edebileceklerini Hatırlattı

İranlı kötü niyetli siber dolandırıcılar  Bitcoin adresleri ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Denetimi Dairesi (OFAC) tarafından belirlendiği için yakalandı. Bitcoin’in anonim olmadığı, ancak isimsiz olduğu ve işlemlerin takibi için kullanılabileceğinin önemli bir hatırlatıcısıdır.

Para , 2015’ten bu yana Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada’da kurumlar, hastaneler, üniversiteler ve devlet kurumları dahil 200’den fazla bilinen kurbanı hedef alan SamSam fidye yazılımından geliyor . Kötü niyetli dolandırıcılar , kurbanlarından fidye ödemelerini Bitcoin olarak topladılar. Bu şemaya bağlı olarak tanımlanan iki bitcoin adresi (149w62rY42aZBox8fGcmqNsXUzSStKeq8C ve 1AjZPMsnmpdK2Rv9KQNfMurTXinscVro9V), yaklaşık 6.000 BTC yi İran Riyali ne ,değiş tokuş etmek için çeşitli kripto-para ve değişimi yoluyla 7000 bitcoin işleminin görüldüğünü bildirmiştir. Ancak OFAC, bu paraların hepsinin SamSam adlı fidye virüsünden kaynaklanmadığını da vurgulamayı unutmamış.

Farz edelim ki, OFAC’a göre, iki adres Ali Samrahadizadeh ve Samsam Ransomware dolandırıcılığın başarısının merkezi olan Muhammed Ghorbaniyan’a ait. Bu, aynı zamanda, Office’in kripto adreslerinin izlenebiliğini gösterdiği ilk zamanlır  “İşlemin bir dijital para birimi veya geleneksel bir para birimi cinsinden olup olmadığına bakılmaksızın, OFAC uyum yükümlülükleri aynıdır.” Uyarısında bulundu ve bu iki dolandırıcı kişi ile “Bugünkü eylemin bir sonucu olarak, Horashadizadeh ve Ghorbaniyan ile işlem yapan kişiler ikincil yaptırımlara tabi olabilir.”

Terörizm ve Mali İstihbarat Teşkilatı Sekreteri Sigal Mandelker şunları söyledi: “Hazine, İranlı siber saldırganların kurbanlarından dijital fidye ödemelerine olanak sağlayan dijital para birimi Borsalarını hedefliyor […] Yasadışı dolandırıcıları ifşa etmek için dijital para birimi adreslerini yayınlıyoruz ”

Bitcoin’in modus operandi tanımlamak için sıklıkla kullanılan “uydurma isim” terimi, “yanlış isim” anlamına gelen takma isminden türetilmiştir. Bu, tamamen anonim olmadığınız için size geri izlenebilecek bir sahte isim kullandığınız anlamına gelir ( “isimsiz”). Orijinal Bitcoin whitepaper’da , bu Bitcoin kullanıcılarının işlemlerin ortak bir sahibe bağlı olmasını önlemek için her bir işlem için yeni bir adres kullanmanız önerilir denilmiştir. Bununla birlikte, bu işlemlerin izlenmesinin hala yolları vardır. Çoğu kripto para (sözde gizlilik paraları ) en popüler örneğiyle Monero’nun bu özelliğini, Bitcoin’in bir zayıflığı olarak görülen takma isminin “düzeltilmesi” uygulamasına borçludur..

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz