single-image

Vitalik Buterin Konstantinopolis Güvenlik Söylentilerini Yalanladı

Vitalik Buterin, yaklaşmakta olan Ethereum Constantinople sert çatalının olumsuz bir güvenlik etkisinin olmayacağını söyledi. Kurucu ortak, diğer çekirdek geliştiricilerle birlikte, yakın tarihli bir çekirdek geliştirici çağrısı sırasında bu tür söylentileri tamamen asılsız olarak nitelendirdi.

Ethereum en son akıllı sözleşme özelliğini piyasaya sürecek ve ana eleştiriler Create2 adlı yeni bir özelliğe odaklanacak. Bu özellik Ethereum Improvement Teklifi (EIP 1014) olarak belirlenmiştir ve hala blok zinciri üzerinde bulunmayan bir sözleşmeyle entegrasyona izin vermesi beklenmektedir.

Birçok geliştirici, Create2 uygulanması nedeniyle ağa potansiyel bir saldırı vektörünün eklenmesiyle ilgili sorular olacağını ortaya attı. Dağıtıldıktan sonra, akıllı sözleşmeler adreslerini değiştirmek için kodlanabilir. Bir uzman, Konstantinopolis’in uygulanmasından sonra, kendini imha etme özelliğine sahip herhangi bir sözleşmenin öncekinden daha savunmasız olacağını öne sürdü.

Tartışma sırasında, geliştirici Jeff Coleman, Create2’nin karşı yönelimli doğası ile ilgili özelliği vurguladı. Teorik olarak, yeniden dağıtımların kontrat bayt kodunu değiştirebildiğini, çünkü adres sadece init koduna bağlı olduğunu söyledi. Ancak, herkes init kodlarının denetimin bir parçası olduğu gerçeğinin bilincinde olmalıdır, oysa soruna deterministik olmayan init kodları neden olmaktadır.

Ek olarak, Buterin Create2’nin platformun uzun vadeli planlarının bir parçası olduğunu belirtti. Silme ve kiraları düşünürken fütüristik bir yaklaşım akılda tutulması gerektiğine inanıyordu. Bir kaç gün içinde bu sorunları çözmemeliyiz. Ancak, ETH 2.0’ın yakın bir zamanda bir VM spesifikasyonuyla paylaşılmasının ardından, bu sorunların akılda tutulmasına yardımcı olacağını söyledi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz