single-image

Ethereum’un ProgPoW Madencilik Sisteminin Denetimi İçin Fon Ayrıldı

Ethereum geliştiricileri bugün, ilerlemenin İş Kanıtı veya ProgPoW olarak bilinen sıcak-tartışmalı kod değişikliğini denetlemek için finansmanın onaylandığını açıkladı.

Şubat ayından bu yana, geliştiriciler ProgPoW kodunun üçüncü taraf denetimini desteklemek için gereken fonları topluyorlar . Bugün, haftalık bir toplantıda, hedeflenen kabaca 50.000 $ ‘a eşdeğer olduğu, açık kaynaklı ödül platformu Gitcoin’deki kalabalık kaynaklı bağışlar ve topluluğun diğer adsız kaynakları aracılığıyla tam olarak karşılandığı açıklandı.

Ethereum Foundation topluluk ilişkileri müdürü Hudson Jameson tarafından daha önce yayınlanan bir blog yazısında belirtildiği gibi bu denetimin amacı, “ProgPoW’un ethereum güvenliği üzerindeki beklenen etkisini” ve ethereum’un maden sahasındaki bir bütününü incelemektir.

Önerilen kod değişikliği, ekosistemin grafik kartı (GPU) tabanlı endüstrisini etkin bir şekilde özel donanımın ethereum’da benimsenmesini ve kullanımını zorlaştıracak. Tahminler, şu anda 16 milyar dolarlık blok zincirinde kazanılan madencilik ödüllerinin yıllık 700 milyon dolar olduğunu gösteriyor.

Ethereum ağında ProgPow aktif hale getirildiğinde, bir ASIC makinesini kullanan bir ethereum madencisinin kazancı, GPU olarak da adlandırılan genel amaçlı bir bilgisayardan elde edilen verim kazançlarından çok daha az olacak ve ağda madencilik ödülleri için daha eşit rekabetle sonuçlanacaktı.

“ProgPoW, günümüzün GPU’ları için ayarlanmış, dinamik olarak değişen bir algoritmadır… İşlem vs bellek yoğunluğu, mevcut tüketici GPU’larına uyacak şekilde ayarlanmıştır, bu da bir ASIC’den kazanımları en aza indirir.”

Jameson, bugünün iki haftalık ethereum geliştiricisi ProgPoW denetiminin önümüzdeki hafta başlaması ve potansiyel olarak bu yılın Temmuz ayında bir süre içinde tamamlanması gerektiğini belirtti.

Jameson, “ProgPow denetimine fon sağlanacak” dedi. “Herkes fonlarını onayladı. Umarım bu hafta veya önümüzdeki hafta başlanmalıdır. İşe yarayacak bir lojistik var, bu da insanların bazı evrakları imzalamaları ve fonların gönderilmesi gerektiği anlamına geliyor. ”

ProgPoW denetimi için sözleşme yapılacak üçüncü parti denetçisi, En Az Otorite adlı Berlin merkezli bir bilgisayar güvenlik şirketidir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz