single-image

Vitalik Buterin, Ethereum’un Saniyede 100.000 İşlem Yapması Gerektiğini Söyledi

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, uzun vadede uygulanabilir kalmak için platformun saniyede en az 100.000 işlem gerçekleştirebilmesi gerektiğini söyledi.
Abra CEO’su Bill Barhydt ile yaptığı röportajda Buterin, şu anda ağırlıklı olarak üç genel konuya odaklandığını söylüyor.

“Büyük sorunlara gelince, bu noktada ilk üçüm muhtemelen ölçeklenebilirlik, gizlilik ve kullanılabilirlik. Böylece ölçeklenebilirlik – Ethereum blockchain şu anda saniyede 15 işlem yapabilir. Gerçekten, 100.000’e ihtiyacımız var.

Gizlilik – şu anda yaptığınız her şey herkese açıktır ve bu sadece bir sürü kullanım vakası için geçerli değildir. Bu yüzden, bunu çözmek için zk-SNARK’lar gibi bazı fantezi şifreleme teknolojisi üzerinde çalışıyoruz.

Önemsediğim diğer büyük konu, güvenliğin kullanılabilirliği. Böylece, birisinin savunmasız hale geldiği ve kendi anahtarlarını kaybettikleri ya da özel anahtarlarının çalınması nedeniyle, her şeyi kaybediyor olan insanların kendi özel anahtarlarını saklamaları için kullanımı kolay yöntemler ortaya çıkıyor. Ve bunun için ortaya çıkan bazı ilginç çözümler var. Ancak tüm bu farklı tellerin bir yere ulaşması hala birkaç yıl alacak. ”

Buterin, platformun ölçeklenebilirliğinin sınırlarını yeni zirvelere zorlamak için Ethereum’un çekirdek geliştiricilerinin takip ettiği iki stratejiyi de açıkladı.

“Ölçeklenebilirlik için üzerinde çalıştığımız iki ana strateji türü var. Biri katman-bir ölçeklendirme, diğeri katman-iki ölçeklendirme. Katman bir ölçekleme temel olarak daha büyük bir işlem kümesini işlemek için blockchain protokolünün kendisinin geliştirilmesi anlamına gelir. Ve şu anda blokajlı ana darboğaz, temelde her kullanıcının tüm blok zinciri indirmek zorunda kalmasıdır. Bu temelde blockchain’in bir adamın bilgisayarının depolayabileceğinden fazla işlem yapamayacağı anlamına gelir.

Ve bu konudaki çözümümüz “sharding” olarak adlandırılıyor, temel olarak farklı işlemleri rasgele seçilen farklı bilgisayar gruplarına ayırmanız anlamına geliyor. Ve bu temel olarak, blok zincirin, tek bir bilgisayarın tutabileceğinden çok daha fazla şeyi işleyebileceği anlamına gelir. Ve bu, ölçeklenebilirliği belki de 1000 kadar bir faktörle artırabilir, ancak daha sonra potansiyel olarak daha da fazla, yolun aşağısında.

Üzerinde çalıştığımız diğer ölçeklendirme, iki tabakalı ölçeklendirmedir. Temel olarak, uygulamaların tasarlanması, gerçekleşen her şeyin gerçekte olmayacağı şekilde tasarlanması anlamına gelir. Temel olarak, herhangi bir kullanıcı bir şey yaptığında her defasında blockchain’e gitmek yerine, işlemlerinizin çoğunu kriptografik olarak imzalanmış mesajları kullanarak zincir dışı gerçekleştirirsiniz. Ve sadece bir çeşit anlaşmazlık olduğunda zincire veri koymanız yeterlidir.

Bu yüzden üzerinde çalıştığımız iki ana sistem sınıfı var. Bunlardan birine devlet kanalları denir. Ve bunun üzerinde çalışan bir sürü ekip var. Toronto’da L4 adında bir takım var ve gerçekten iyi iş çıkardın. Diğer bir proje ise Plazma. Ve bunun üzerinde yapılan çok iş var. OmiseGo, plazma üzerine inşa edilen bu ademi merkeziyetçi değişimdir. The Matter var. Bu projelerden daha fazla var. Ve sonra, ölçeklenebilirliği arttırmak ve miktarını azaltmak için gerçekten harika özelliklere sahip olan Plazma’nın en son versiyonu olan makul bir şekilde tamamlanmış bir Plazma primer spesifikasyonunun uygulanması üzerinde çalışan araştırmacılarımızdan Karl Floersch var. saklamanız gereken verileri. ”

Bitcoin’e gelince, Buterin çekirdek geliştiricilerin baz katmandaki saniyede işlemlerini artırmak zorunda kalacağını ya da BTC’nin değer deposu olarak kalmaya devam edeceğini günlük işlemler için benimseme riskini kaybedeceğini söylüyor.

“Eğer Bitcoin sadece bir değer deposu olmak istiyorsa, o zaman gerçekçi olduğunu düşünüyorum; İnsanların işlemler için kullandıkları bir para birimi olmak istiyorlarsa, o zaman taban katmanı ölçeklemenin ve aynı zamanda blok zinciri hızlandırmanın ve taban katmanındaki blok zamanlarını azaltmanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İkinci katmanda yapabilecekleriniz için ciddi sınırlamalar var. İkinci katman kullanımının sınırları var ve ikinci katmana saldırılar var. Ayrıca, akılda tutulması gereken diğer bir şey, birinci katman geliştirmelerden elde edilen kazançların ölçeklendirilebilirliğinin ve ikinci katmanın kullanılmasının çoklayıcı olmasıdır. Dolayısıyla, birinci katman 1000 kat daha ölçeklenebilir hale getirilebilirse, ikinci kattaki işlemlere güvenle itebileceğiniz, işlem başına saniyede yapılan işlemlerde de 1000 katlık bir artış olur. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz