single-image

VanEck-SolidX Bitcoin ETF Onayı İçin SEC’e Verdiği Teklifini Geri Çekti

Çarşamba günü yayınlanan bir bildiride , ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) genel sekreter yardımcısı Eduardo Aleman, Cboe BZX Borsası’nın, onaylandığı takdirde VanEck SolidX Bitcoin Vakfı hisselerini listelemesine izin verecek olan önerilen kural değişikliğini çektiğini yazdı. Borsa SEC e yaptığı taleple 22 Ocak’ta çekilme talebinde bulundu.

Teklif, geçtiğimiz Haziran ayında, bir yatırım firması olan VanEck’in , piyasaya fiziksel olarak desteklenmiş bir bitcoin ETF’si sağlamak üzere finansal hizmetler sağlayıcısı SolidX ile bir araya gelmesiyle birlikte yapılmıştı..

SEC, teklifle ilgili kararları birkaç kez erteledi, kamuoyu yorumunu istedi ve destekçilerle toplantı yaptı. Düzenleyici, gelinen noktada 27 Şubat tarihinde son karar tarihiyle karşı karşıya kaldı.

Talebin sahibi geri çekilme için bir neden sunmasa da, bazı menkul kıymetler avukatları devam eden hükümetin kapatılmasının ETF’nin reddedilmesine neden olacağını, ancak SEC’deki hiçbir çalışanın önerilen kural değişikliğini gözden geçiremediğini belirtti.

Bir e-postada, VanEck dijital varlık stratejisi direktörü “dosyalamanın geçici olarak geri çekildiğini” söyledi.

“Bitcoin ETF ve genel olarak dijital varlıklar için uygun piyasa yapısı çerçevelerini oluşturmak üzere düzenleyiciler ve büyük piyasa katılımcıları ile aktif olarak çalışıyoruz” dedi.

VanEck CEO’su Jan van Eck Çarşamba günü erken saatlerde CNBC’ye , teklifin geri çekildiğini ve SEC ile görüşmelerin devam etmesinin ardından daha sonraki bir tarihte sunulacağını söyledi. Ancak bu görüşmeler esasen ABD’de devam eden kısmi hükümetin kapatılmasının bir sonucu olarak askıya alındı.

“SEC ile Bitcoin’le ilgili konular, velayet, piyasa manipülasyonu, fiyatlar ve bunun durması gerektiğine dair görüşmeler yaptık. Ve böylece, kaymaya çalışmak ya da bir şey yapmak yerine, başvuruyu yeni çektik ve SEC yeniden başladığında tekrar dosyalayacağız ”dedi.

Bitcoin Fiyatında Görünür Etki Yok

CNBC’nin ETF Edge’inde, VanEck CEO’su Jan van Eck, ABD hükümetinin kapatılmasının kurumu teklifini çıkarmaya zorladığını belirtti. Komisyondaki personel eksikliği, Bitcoin ETF başvurusunun çeşitli yönleriyle ilgili tartışmaların devam etmesini önledi.

“SEC ile Bitcoin’le ilgili konular, sahiplik, piyasa manipülasyonu, fiyatlar ve bunun durması gerektiğine dair görüşmeler yaptık. Ve böylece, kaymaya çalışmak veya başka bir şey yapmak yerine, başvuruyu geri çektik ve SEC yeniden başladığında yeniden dosyalayacağız ” dedi .

CBOE / VanEck Bitcoin ETF teklifinin geri çekilmesinin ardından 12 saatten daha fazla bir süredir Bitcoin fiyatı, görünüşte etkilenmeyen 3.500 $ ‘da sabit kaldı.

2019’da bir Bitcoin ETF Beklemeyin

Tarihsel olarak, herhangi bir ETF önerisinde olduğu gibi, SEC de bir ETF’yi onaylamak için son teslim tarihini beklemeye yöneldi. Komisyonun, ETF teklifini kabul etme sürecini son teslim tarihinden önce acele etme konusunda herhangi bir isteği yoktur.

VanEck, ABD hükümetinin kapatılması üzerine yeni bir başvuruda bulunacak ve başvurunun son teslimini ilk başvurudan sonra 240 güne ayarlayacak.

Bitwise, kripto para birimi koruma fonu Ocak ayında yeni bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu ve en son ETF başvurusu olarak kaldı. Buna göre, ETF 2019’da kabul edilirse, ki bu pek olası değildir, mümkün olan en erken zaman dilimi bu yılın son çeyreğinde olacaktır.

Şifreli bir SEC komisyoncusu olan Hester Peirce, daha önce bir Bitcoin ETF’nin onayının günler veya yıllar alabileceğini ve potansiyel zaman çerçevesinin belirsizliğini koruduğunu vurguladı .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz