single-image

Elsalvador Bitcoin Yasal Ödeme Aracı Yasası Kongre Tarafından Kabul Edildi

Latin Amerika ülkesi, bugün erken saatlerde yapılan bir kongre oturumunun ardından Bitcoin Yasası için tasarıyı onayladı. Başkan Nayib Bukele’nin bir tweet’ine göre, yasa kongredeki 84 sandalyeden 62’si tarafından desteklendi ve oy çokluğu sağladı.

Yeni yasa, Bitcoin’i El Salvador’un ekonomik yargı yetkisi dahilinde yasal olarak atadı. Bukele, El Salvador hükümetinin teknolojik altyapının inşa edilmesi ve uygulanması için 90 gün süre vermesiyle “hemen yürürlüğe gireceğini” söyledi.

Belgede, “Bu yasanın amacı, Bitcoin’i herhangi bir işlemde sınırsız, özgürleştirici güce sahip sınırsız yasal araç olarak ve kamu veya özel gerçek veya tüzel kişilerin gerçekleştirmesi gereken herhangi bir unvan olarak düzenlemektir” deniyor.

Yasa, ülkedeki tüm işletmeler için Bitcoin’in zorunlu kabulünün uygulanmasını denetleyecek. Ülkenin ticaret sektörüne, yetkinin ima ettiği veya neden olduğu riskleri hesaba katmak için kurulmuş bir güven fonu sağlanacak.

Güven fonu, ticari olarak Bandesal olarak bilinen El Salvador Kalkınma Bankası tarafından tutulacak ve 150 milyon dolar değerinde Bitcoin tutacak. Bukele, bu hafta Uluslararası Para Fonu’nda yeterli çoğunluk sağlanacağını da belirtti.

“Kanuna göre almak zorundalar. Meksika’ya gidersen pesolarını almak zorundalar. El Salvador örneğinde, Bitcoin ABD Doları gibi yasal ödeme aracı olacak.” dedi Bukele. Bukele geçtiğimiz günlerde yeni yasa hakkında bir tweet attı .

Yasa ayrıca El Salvador hükümetinin devlet tarafından üretilen resmi bir Bitcoin cüzdanını serbest bırakmasını da destekleyecek. Bununla birlikte, mevcut uyumluluk ve düzenleme göz önüne alındığında, cüzdan isteğe bağlı ve zorunlu olmayacaktır. El Salvador hükümeti, daha önce, Bitcoin’i devlet hazinesinde tutacağını ve bunun için başka bir yasa teklif edilene kadar bekleyeceğini açıklamıştı.

El Salvador’un Bitcoin Yasası, devlete 3 BTC yatıran herkesin resmi olarak daimi ikametgah olarak tanınmasını öneren yasa tasarısıyla dış ilişkiler politikasına da nüfuz ediyor. Bitcoin madenciliği konusunda Başkan Bukele, medyada devlet destekli bir madencilik programı fikrinin aklından geçmediğini, ancak yenilenebilir enerjinin kullanımına dayalı Bitcoin madenciliği fikrine daha fazla sıcak baktığını belirtti.

El Salvador Bitcoin Yasası’nın kabulü, lider kripto para birimini yasal ödeme birimi olarak destekleyen tamamen egemen bir ülke ile kripto ve blok zinciri alanı için bir dönüm noktasıdır. Yeni yasa, yasal ihale statüsünün yanı sıra, BTC’ye sıfır sermaye kazancı vergisi, BTC aracılığıyla ödenecek vergi ödemelerinin yanı sıra tüm tüccarlar ve hizmetler sektörü için BTC ödeme zorunluluğu getirdi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz