single-image

Tütün Devi Philip Morris Bir Blok Zinciri Kuruyor

Dünya tütün devi Philip Morris International “blok zinciri” projesi üzerinde çalışıyor, firmadan bir yönetici, konuyla ilgili açıklamalar da bulundu.

Philip Morris’in dünya genelindeki mimarlık ve teknoloji başkanı Nitin Manoharan Perşembe günü Londra Blockchain Expo’da sahneye çıktı.

Manoharan , özellikle, New York merkezli çok uluslu bir şirketin sigara kutularındaki vergi damgalarını (bandrol) izlemek için bu teknolojiyi kullanacağını söyledi. Bu kulağa mantıklı gelse de, bu kağıt parçalarının değerli olduğunu (paket başına yaklaşık 5.50 dolar değerinde olduğunu), ele alındığını ve kolayca sahteciliğini (genellikle sahtekarların yüksek çözünürlüklü bir fotokopi makinesini kullandığını) ve sanayiye ve hükümetlere yılda 100 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Manoharan, Philip Morris’in sadece süreçleri otomatikleştirerek ve bir blok zinciri tarafından sağlanan izlenebilirlik ve şeffaflıkla sahtekarlığı azaltarak 20 milyon dolar tasarruf edebileceğini tahmin etti.

Çoğu kurumsal blokaja izin verilirken, yalnızca onaylanmış tarafların katılmasına izin verildiği anlamına gelir, ancak bu örnekte Philip Morris’in geniş ölçüde erişilebilir olacağını öngördüğü blok zincir modeli var.

“Bu istek, ilgilenen paydaşların gelip abone olabileceği ve bundan faydalanabileceği, endüstri çapında bir blok zinciridir. Eğer bir değer göremezlerse gidebilirler. ”

Özel olarak bunun bir kimsenin izinsiz bir düğümü çalıştırabilmesi anlamına geldiği sorulduğunda, evet, bunu yapmak için bir teşviğe ihtiyaçları olacağını kabul ederek evet dedi.

“Yerine koyduğumuz minimum uygulanabilir ekosistemin bu özel ekosisteme katılan tüm paydaşlar için çekici olduğundan emin olmak istiyoruz” dedi. “Öyleyse bir değer önerisi olmalı, yer almak için bir sebep olmalı. Çünkü masada yeterli değer yoksa, meşgul olmazlar. Bu yüzden sürdürülebilir kılmanın tek yolu, paydaşların bu blokzincirinden faydalanmasını sağlamak ”dedi.

Bununla birlikte, bu mutlaka Philip Morris’in kripto para birimini oluşturduğu veya kamusal ethereum blok zincirinin üzerine inşa ettiği anlamına gelmez. Aksine, Manoharan’a göre, bu yeni açık erişim ağını oluşturmak için , para bilimi işletmeler için kendi blok zincir platformunuzu inşa eden ethere ve MultiChain’i uyarlıyor . Philip Morris ayrıca Hyperledger konsorsiyumu ile de konuşuyor.

Manoharan’a göre vergi damgası (bandrol) takibi, Philip Morris’in gelecek yıl araştırıp araştırmaya çalıştığı altı blok kullanımından biri.

“kullanım senaryosunu görüyoruz” dedi. “Ama bu özel kullanım , benim için kamuya açık bir blok zinciri kullanım demek. Ben herkes için halka açık demem: tamamen içsel olan ve erişim kontrolünden geçmesi gereken çok az kullanım vakası var. ”

Bununla birlikte, açık ağların en büyük vaadi elinde bulunduğunu söyledi: “İzin verilen blokerler oldukça basittir. Fırsat küçüktür ve blockchain’in mevcut altyapı ve mevcut araçlarla yaptığı her şeyi başarabilirsiniz. Asıl değer, birden fazla oyuncunun gelip bir şekilde katılabileceği halka açık blok zinciri. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz