single-image

Facebook Kendi Kripto Parası ile İlgili Planlarını Açıkladı

Beklenen tanıtım ve lansman yapıldı ve Facebook Libra’yı tanıttı. Dünyadaki iki milyardan fazla insan için günlük iletişimi zaten yönetiyor. Şimdi de kendi para birimini istiyor. Libra adı verilen dijital para biriminin, 2020 yılında PayPal, Uber, Spotify, Visa ve Mastercard gibi ortaklarla piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Sosyal ağ, küresel kullanım için Bitcoin’e benzer yeni bir dijital para birimi oluşturmak için, servislerinde daha fazla e-ticarete imkan tanıyabilecek ve platformlarındaki reklamları artıracak iddialı bir plan yaptı.
Ancak, Facebook’un PayPal, Uber , Spotify, Visa ve Mastercard gibi ortaklarla başlattığı proje, kuşatılmış sosyal ağ için sorunları karmaşıklaştırabilir. Facebook şu anda gizlilik uygulamaları konusunda federal soruşturma altında ve diğer teknoloji devleriyle birlikte Kongre’de yeni bir antitröst probu ile karşı karşıya bulunuyor .

Bankaları, ulusal para birimlerini ve kullanıcıların gizliliğini makul bir şekilde tehdit edebilecek bir dünya olan kendi para birimini oluşturmak, düzenleyicilerin Facebook’a olan ilgisini azaltma eğiliminde değildir.

Libra denilen dijital para biriminin önümüzdeki altı ila 12 ay içinde başlaması planlanıyor. Facebook Libra ve onun temelindeki teknolojiyi geliştirmede öncülük ediyor; iki düzineden fazla ortağı sistemin finanse edilmesine, kurulmasına ve yönetilmesine yardımcı olacaktır. Facebook, bu çabayı desteklemek için mevcut ve gelecekteki ortaklardan 1 milyar dolar kazanmayı umuyor.

Şirket yetkilileri Libra , Western Union ve diğer uluslararası para transfer hizmetleri tarafından tahsil edilenler gibi önemli ücretler ödemeden sınırlar arasında para göndermenin bir yolu olarak vurguladı. Libra ayrıca dünyada şu anda banka hesabı veya kredi kartı olmayan çok sayıda insana çevrimiçi ticaret açabilir.

Facebook yöneticisi David Marcus The Associated Press ile yaptığı röportajda “Bir kaç yıl boyunca hızlı ilerlerseniz, tüm dünyadaki tüketiciler dünya ekonomisine erişme olanağına sahip olacaklar” dedi .

Facebook ayrıca, sosyal medya sitelerinde reklamlardan alışveriş yapmak için daha fazla insanı yönlendirmek için kendi para birimini kullanabilir, dedi. “Bu, reklamverenlerin Facebook’ta daha ilginç hale getirmek için reklam verenlerden daha fazla iş alması için bir reklam içinde daha fazla satış yapmakla ilgili” dedi.

Bilinen şirketler tarafından desteklenmesi ayrıca Libra’yı kitlesel çekiciliği olan ilk Bitcoin benzeri para birimi yapabilir. Bu tür “kripto para birimleri”, meraklı yatırımcılar ve yenilikçiler arasında bir fikir olmasına rağmen, henüz başarılamamıştır. Bitcoin, aşırı değer dalgalanmalarından bahsetmek mümkündür ayrıca gizlilik ve sahtekarlık endişeleriyle karşı karşıya kalmaya devam eder ve ortalama alışveriş için çekici değildir.

Ancak Libra farklı olacak, Facebook, kısmen, ABD doları, euro, yen ve diğerleri gibi yerleşik para sepetine bağlanacağını söyledi. Her Libra alımı, Libra değerini sabitlemek için gerçek dünya para birimlerinde tutulan eşit değerde bir rezerv fonu ile desteklenecektir.

Emin olmak gerekirse, yakın tarih bize pek çok büyük Facebook duyurusunun hiç bitmeyeceğini hatırlatıyor. Örneğin iki yıl önce, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg , telefonların ve diğer cihazların dijital görüntüleri gerçek dünya çevresine yansıttığı “ artırılmış gerçeklik ” in şirket için büyük bir odak noktası olacağına söz verdi. Bu tür AR uygulamaları günümüzde görünmez kalmaktadır. Aynı şey , Zuckerberg’in Messenger uygulamasında e-ticarette devrim yaratacağını söyleyerek bir yıl önce açıkladığı çevrimiçi alışveriş sohbetlerinde de geçerli.

Facebook Libra doğrudan çalıştırmaz; bunun yerine, şirket ve ortakları, Cenevre’de bulunan ve yeni para birimini ve kullanımını denetleyecek olan Libra Birliği adı verilen kar amacı gütmeyen kuruluşlar oluşturuyorlar. Facebook, derneğin İsviçre mali makamları tarafından düzenleneceğini söyledi.

Marcus, “Hiçbir şirket bunu işletmemelidir” dedi. “Kamu yararı olmalı.” diye ekledi. Şirket ayrıca insanların Libra satın alma, gönderme ve kullanmalarına izin veren dijital bir cüzdan geliştiren yeni bir şirket Calibra’yı da kurdu. Calibra, ceza davalarında bunu yapmak zorunda olmadıkça işlem verilerini Libra kullanıcılarının finansal bilgilerinin Facebook ile paylaşmayacağına dair söz verdi. Yine de, insanlar bir şeyler satın almak ve para göndermek için Facebook ürünlerini kullanıyorsa, Facebook alışveriş ve para aktarma alışkanlıklarıyla ilgili bazı verileri izleyebilecektir.

Calibra, ücretsiz bir cüzdan yapmak için kullanıcıların bir Facebook hesabına sahip olmasını gerektirmez. WhatsApp ve Messenger – İnsanların Facebook’un iki temel mesajlaşma uygulamasından Libra’ları ileri ve geri göndermelerini sağlayacak. Instagram mesajları dahil edilmez, en azından ilk başta.

Libra’nın ortakları, insanları ve tüccarları bozuk para kullanmaları için teşvikler yaratacaktır. Bu şirketler Uber indirimlerinden, kullanıcılar bir Calibra cüzdanı ayarlarken ödenen Libra bonusuna kadar değişebilir, ancak şirketler henüz spesifikasyonlar koymadı.

Yine de birçok gizlilik sorusu cevapsız kalıyor. Libra gibi kripto para birimleri, tüm işlemleri blockchain olarak bilinen geniş çapta dağıtılmış, şifreli bir “defter” üzerinde depolar. Libra blok zincirini gerçek isimler yerine takma adlar altında saklansalar bile, her bireyin yaptığı tüm alımların veya nakit transferlerin kalıcı bir kaydı haline getirebilir.

Facebook, eğer insanlar Calibra veya benzeri cüzdanları kullanırsa, bireysel işlemlerinin Libra blok zincirinde görünmeyeceğini söyledi.

Bu yılın başlarında, Zuckerberg , kişisel müşteri bilgilerine yönelik olarak aylarca süren boşluk sonrası şirket için gizlilik odaklı yeni bir vizyon açıkladı . Zuckerberg’in çoğunlukla halka açıklanmayan vizyonu, hizmetleri kişisel birebir bağlantılar hakkında daha fazla yapma çabası içinde gizlilik korumalı mesajlaşma uygulamalarına büyük ölçüde güvenecektir.

Birçok analist, Zuckerberg’in, sosyal ağ iletişimi, mesajlaşma ve ödemeleri tek bir uygulamada birleştiren Çinli servis WeChat’ın ABD versiyonunu oluşturmak istediğine inanıyor. Libra Facebook’u bu amaca bir adım daha yaklaştıracak gibi görünüyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz