single-image

Türkiye’nin Yeni Ekonomik Yol Haritasında Kripto Para Birimi Görünüyor

Türkiye hükümeti tarafından bu hafta açıklanan ekonomik bir yol haritası, teknolojiye dayalı bir merkez bankası dijital para birimi oluşturma teklifi de dahil olmak üzere blockchain ile ilgili birkaç maddeyi içeriyor.

Hükümetin resmi internet sitesinde yayınlanan Onbirinci Kalkınma Planı, bölgesel raporlara göre, 8 Temmuz’da TBMM’ye sunuldu. 2019 ve 2023 arasındaki dönemi kapsar ve geniş ölçüde Türkiye’nin ekonomisini iyileştirmek için bir yol gösterici olması amaçlanmaktadır.

Türkiye’deki 2019-2023’teki On birinci Kalkınma Planı Blockchain’e dayalı bir merkez bankası parası oluşmasını önermiştir . Raporlara göre , Komisyonun bankalarda varlıkların menkul kıymetleştirilmesini teşvik etmeyi de planladığı bildirildi . Petrol rezervi tarafından desteklenen bir para birimi Venezuela petro’dan sonra bu Merkez Bankası tarafından desteklenen ilk Kripto para birimi olacaktır.

Geniş kapsamlı plan, bir dizi konuyu kapsar, ancak bir çeviriye göre, özellikle “blok zinciri temelli bir dijital merkez bankası parasının uygulanacağını” belirtir.

Belge ayrıca, yasal ve teknoloji altyapısının hükümet tarafından “ulaştırma ve gümrük” amacıyla blok zinciri kullanma çabasıyla destekleneceğini gösteriyor. Ek olarak, blockchain, kamu hizmetlerini geliştirmek için kullanılacak yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti olarak da bilinen cihazların da dahil olduğu yeni yaklaşımlardan biri olarak bahsedilir. Bu son durumda, şu anda blockchain’in nasıl kullanılacağı açık değildir.

Önerilen şifreli para biriminin çok az detayı biliniyor, ancak ülke en az 2018’den beri ulusal bir dijital varlık olan Turkcoin fikrini eğlendirdi . O zamanki raporlara göre, fikir milletvekili Ahmet Kenan Tanrikulu tarafından belirlendi. Milliyetçi Hareket Partisi ve ülkenin eski Sanayi Bakanı.

Türkiye Merkez Bankası’nın blok zincir bazlı bir para birimi geliştireceği haberi, Türkiye’nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın valisi Murat Çetinkaya’yı kovmasından günler sonra geldi. Financial Times gazetesine göre Erdoğan bu hafta merkez bankasının ekonomiye daha fazla destek sağlayacağını söyledi.

Onbirinci Kalkınma Planının diğer unsurları, doğrudan kripto para birimi ve blok zinciri ile ilgili olmamakla birlikte, bu alanlarda çalışan işletmeleri etkileyebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz