single-image

İran’lı Bir Yetkili ABD’nin Ülkedeki Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Sabote Ettiğini Öne Sürdü

Bir İran devlet görevllisi, ABD hükümetinin, İran’daki Bitcoin madenciliği faaliyetlerini sabote etmekle doğrudan sorumlu olduğunu söyledi.

Yerel haber ajansı Fars , Trump yönetiminin daha önce Asya pariah eyaletini SWIFT gibi uluslararası ödeme sistemlerinden çıkarmak için lobi yaptığını söyleyen İran Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Yardımcısı Saeed Zarandi’yi alıntıladı. Fakat şimdi, gözlerini kripto madenciliğine kaydırdı, çünkü İran’a uygulanan mali yaptırımları aşabilecek gibi görünüyor.

Tüm bunlar, İran Cumhuriyeti’nin dünyadaki en ucuz enerji maliyetlerinden birine sahip olmasından kaynaklanıyor. Hükümetin büyük bir sübvansiyonu sayesinde, ülkedeki ortalama 14 sentlik fiyatla karşılaştırıldığında, 0,03 dolara kadar düşüyor. Amerika.

Bitcoin madenciliği kâr elde etmek için ucuz elektriğe dayandığından, İranlılar tam da bunu yapmaya çalışıyorlar, öyle ki o kadar eski teçhizatın bile kârlı olması, dış iş adamlarından yatırım yapılması. İlgilenen artış, enerji üretim kapasitesindeki son dengesizliklere yol açarak, hükümet güçlerini bu elektrik kesintisi kaynaklarını araştırmaya zorlayarak madencilik tesislerinin kapatılmasına ve el koyulmasına yol açtı .

İran Parlamentosu ekonomik komite üyesi Ali Ekber Karimi endişesinden bahsetti:

“Madencilik kripto para birimleri İran’da yaygın ve yaygın bir faaliyet haline geldi ve özellikle sıcak mevsimde ülke için sorunlara yol açan önemli bir güç tüketiyor.”

Bu durum, devletten Bitcoin madencilerine, yakında elektrik için “ normal fiyatlar ” ödemeye zorlanacaklarına dair bir uyarının arkasında geldi .

Ancak, bu Bitcoin’i yasaklamak istedikleri anlamına gelmiyordu ve şimdi suçlama ABD’nin LocalBitcoins ve Binance’in İran’a destek vermemesi gibi değişimlerden sorumlu olduğudur.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz