single-image

Türk Polisinden Büyük Kripto Para Dolandırıcılığı Operasyonu

Türk polisi, büyük bir kripto para dolandırıcılığı olduğundan şüphelendikleri İstanbul’da dokuz villaya baskın düzenledi.
Polis, çete liderlerinin 101 kişiyi rehin aldığından ve bu kişilerin kripto para dolandırıcılığına zorladığından şüpheleniyor.
İstanbul polisi dün gece bir Çin çetesini işçileri alıkoymak ve onları kripto dolandırıcılığı yapmaya zorlamaktan tutukladı.

Yerel bir haber ajansı , kendisini “kripto yatırım danışmanlığı” olarak nitelendiren ekibin İstanbul’da bir finans işi için 101 kişiyi işe aldığını bildirdi.
Yetkililer, çetenin çalışanları şehir içindeki villalarda alıkoyduğu ve Çinli yatırımcıların kripto paralarını ele geçirmek için çalışmaya aldıkları iddia ediliyor.

Başka bir haber ajansına göre, toplanan ekipte dört Kazak, iki Türkmen ve 95 Çin uyruklu çalışan yer alıyor. Tüm iddialara göre operasyonun liderleri olduğu düşünülen 18 kişi tutuklandı.

Türk polisi, döviz cinsinden yaklaşık 200 bin dolarlık nakit, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart ve çok sayıda sabit disk sürücüsü ve para sayma makinelerine el koydu.

Ülkeye turist vizesi ile giren işçilerin pasaportlarına el koydukları iddia edilen operasyonun liderleri, çalışanlarının villaların dışına çıkmasına izin vermedi.

Ayrıca şüpheli çalışanlara dolandırıcılık için cömert bir şekilde ödeme yapıldı ve çalışmaları için ayda 1000 dolar tutarında para verildi. Bu, Çin’in en yüksek asgari ücrete sahip bölgesi olan Şangay’da aylık 375 dolarlık Türk asgari ücretinin ve 380 dolarlık asgari ücretin çok üstünde.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz