single-image

Yale Üniversitesinden Bir Profesör,Bitcoin İçin Farklı Yorumlarda Bulunuyor

Yale Insights , Finans ve Yönetim Çalışmaları konusunda dersler veren Profesör William N. Goetzmann ile kripto para biriminin ortaya çıkışı hakkında röportaj yaptı . Tartışma paranın amacı ve değeri etrafında toplandı. Makale, kısmen diyor:

Bitcoin oynaklığı, yaygın olarak faydalı bir para birimi için gerekli olan güven tesisinin zorluğunun altını çiziyor, ancak kripto para birimlerinin çoğalması aynı zamanda geleneksel, devlet destekli para birimlerinin herkesin ihtiyaçlarını karşılamadığını gösteriyor.

Goetzmann bir soru-cevap bölümünün bir parçası olarak Bitcoin’in en iyi değer deposu olmadığını, çünkü değeri sürekli değiştiğini söylüyor. Kime sorduğunuza bağlı olarak, Bitcoin oynaklığı en büyük varlığı veya en büyük düşmanıdır. Yine de, Bitcoin’in aşağılık bir değer deposu olduğu argümanının, “dijital altın” olarak değer deposunun Bitcoin’in öncelikli önerisi olduğu konusunda ısrar eden toplumun bazı kısımlarını sıralaması muhtemeldir .

Bu insanlar, para birimlerinin, kullanılabilirliğin ve hemen hemen tüm diğer faktörlerin, servet biriktirmek için bir araç olarak işlevlerine ikincil olduğunu iddia ediyorlar.

Herhangi bir para biriminin yerine getirmesi gereken birkaç temel şey vardır. Bir mağaza değeri olmalı. […] Değer aktarma yöntemi olmalı. Bitcoin ile, çok fazla dalgalanması nedeniyle, özellikle iyi bir değer deposu değil. Bugün 100 dolar değerinde koyabilirsiniz ve bundan iki hafta sonra 25 dolar değerinde olabilir. Bu özelliğin üstesinden gelinceye kadar harika bir para birimi değil.

Tabii ki, gerçekten sadece olumsuz dalgalanmalardan bahsediyor. Piyasa yukarı doğru hareket ederken, oynaklık hakkında çok fazla şikayet duymuyorsunuz. Para gönderiyorsunuz, birisi alıyor, ertesi gün ikiniz de daha fazla paranız var çünkü boğa piyasası azalıyor.

Ayrıca, Bitcoin pazarının her zaman değişken olacağını belirten meşru argümanlar var. Bunun bir hata mı yoksa bir özellik mi olduğuna karar ver. Oynaklık, tüccarlar için mükemmeldir. Yukarı doğru hareket eden oynaklık, dahil olan herkes için harika.

Goetzmann’ın Bitcoin hakkındaki teorilerinin bir başka ilginç yönü de, Bitcoin’in, iş yapmanın orijinal yoluna geri döndüğüdür. Kağıt para ve madeni paraların icadından önce, insanlar gerçek para alış verişi yapmak yerine defterlerine işlem yapar, mallarına ve hizmetlerine değer verirler. Bunun blockchain’e benzer olduğunu söylüyor.

Bir anlamda, fiziksel süreçlerle transfer edilebilecek isimsiz bir paramız olmadan önceki zamana geri dönüyoruz. Bu heyecan verici çünkü her bir değerin saklanması ve aktarılması yöntemi farklı türden problemleri çözüyor.

Tabii ki, bu açıklama paralar yer bırakmayan edilir , aslında, gibi gizli kalmak noktaya için gizleme Monero . Monero ve diğer gizlilik madeni paralarının aşılabilirliği, bir madeni para setine kimlik eklemenin zorluğu nedeniyle Bitcoin’den çok daha yüksektir.

Belirlenen hesap sahipleri ile birleştirilen ceza faaliyeti fungtabiliyeti azaltır. Dolar böyle bir riske maruz kalmasa da – istediğiniz tüm kokain bağımlı Benjamin Franklinleri harcayabilirsiniz – kripto para birimleri farklı şekilde ele alınır.

Goetzmann ayrıca, Fiat para birimleri ile karşılaştırıldığında Bitcoin’in sahte direncine de değiniyor. Toplamda, Bitcoin hakkındaki görüşleri, birçoğunun yaptığı gibi, şu anda en iyi ihtimalle spekülatif varlık yatırımı olduğuna inanmasına rağmen, tarafsız görünüyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz