single-image

Tron (TRX) Nedir?

Tron, dijital eğlence ekosistemi yaratmayı amaçlayan, blok zinciri tabanlı bir merkezi olmayan uygulama (dapp) ve akıllı sözleşme platformudur. Platform, içerik zinciri sağlayıcıları ile tüketiciler arasındaki aracıları blok zincirinin gücüyle ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Tron adlı İlk Para teklifi (ICO) 3 Ağustos ile 24 Ağustos 2017 arasında ve resmen 9 Eylül 2017 de başlatıldı. Proje, Çin iş dünyasının önemli üyeleri ve çok sayıda blok zincir sanayi figürü tarafından desteklenmektedir.

2017’nin sonları ve 2018’in başlarında, Tron’un Tronix kripto para birimini (TRX), projenin ortaya koyduğu potansiyele dayanarak değer kazandığını görülmekte. Devam eden bir testler sonrası Tron platformu ana network 31 Mayıs 2018 tarihinde başlatıldı.

Tron Protokolü, akıllı sözleşmeler ve gündelik eğlence, sosyal ağ ve oyun odaklı bir blok zincir tabanlı bir sistemidir. Tron, içerik paylaşım ekosistemi ve çevrimiçi bir televizyon platformu dahil olmak üzere çalışmalarında birçok birinci taraf dapps var.

Tron, The Tron Foundation adlı kar amacı gütmeyen ve Singapur merkezli bir grup tarafından kuruldu genç ve tutkulu CEO’su Justin Sun tarafından yönetildi. Sun, Forbes Asia 30’da 30 listenin altında yer aldı ve aynı zamanda Peiwo sohbet uygulamasının yaratıcısı. Alibaba, Jack Ma, Hupan Üniversitesi tarafından oluşturulan saygın Asya işletme kolejinin yeni mezunudur. Ayrıca Çin’deki Ripple eski Baş Temsilcisi olarak görev yaptı.

Tron platformu, ilk olarak 2017’nin ortasında yayınlanan ve 2018’in başlarında revize edilen bir beyaz kağıda dayanıyor. Tron ekibi üyeleri , World Wide Web’in mucidi Sir Tim Berners-Lee’den proje için ilham aldı .

Vakıf, şeffaflık, adalet ve açıklığın yanı sıra Berners-Lee’den ilham alan, belirli gruplara yönelik kârlara odaklanmak yerine tüm insanlara yardım etme ilkesini ifade ediyor.

Tron’un 2017 ortalarındaki güçlü ICO kampanyası, kısa sürede 80 milyon dolarlık bir ekleme yapmayı başardı. Çin merkezli güçlü bir yatırım topluluğuyla birleştiğinde, proje vaatlerinin en azından bir kısmını yerine getirmeye hazır görünüyor.

Tron’un Arkasındaki Teknoloji
Tron Platform Yapısı, Tron, Javascript’te yazılmış akıllı sözleşmeleri destekleyecek ve bir ABCI (veya Application BlockChain Arayüzüne) sahiptir. Bu, çoğaltma motoru (blok zinciri) ve durum makinesi (uygulama) arasındaki sınırı tanımlayan bir arayüzdür.

Tron ayrıca platformun yapısı ve verileri de dahil olmak üzere tüm ağın saklanmasına izin verecek bir grafik veritabanı kullanacaktır. Bu, hızlı yol bulma ve arama yetenekleri sağlar. Ayrıca hızlı işlemeyi sağlayacak ve platformun güncellenmesini kolaylaştıracak. Bu teknolojiler, Tron’u geleceğe ölçeklenebilir tutmak için çok önemlidir.

İçerik Paylaşımı Ekosistemi, Tron her zaman takip edilmesi gereken birkaç temel değer oluşturdu. Veri oluşturan kullanıcılar, her zaman bu verilere sahip olacaklardır. Tron ekosistemine katkıda bulunan herkes orantılı değerde kar hakkına sahiptir. Ek olarak, dürüstlük adına, her türlü katkı türü yatırımla aynı değere ve zamana sahip olacaktır.

Tron protokolünün bir kullanıcısı yeni paylaşılabilir içerik oluşturduğunda, doğrudan TRON blok zincirine yükleyebilirler. Her cevap (gibi / alkış / paylaşım vb.), Yaratıcının platformun para birimi belirteci olan TRX biçiminde doğrudan tazminat ile ödüllendirilmesini sağlayacaktır.

Temel olarak, platform, şu anda bir içerik sağlayıcı ödülünü alan büyük kurumsal orta adamları (Google, Youtube, Spotify, Apple vb. Oyuncular) kesmeyi amaçlamaktadır. Bu, merkezi servis sağlayıcıların çoğunu rahatsız etmeye başlayan sansür, kontrol ve hatta gizlilik sorunlarını ortadan kaldırır.

Tron Sanal Makine (TVM), platformun kendi içinde geliştirilen televizyon dApp’ı olarak tasarlanmıştır. Yerinden dağıtılması ve aşırı hızlı olması, çok az yükleme veya tamponlama yapmadan yapılması planlanmaktadır.

TRX
Tron ağının para birimi olan TRX çok çeşitli hizmetler için (örn. Video gönderme, bisiklet paylaşımı, kahve satın alma veya satma) kazanılabilir, harcanabilir ve kullanılabilir. Diğer kripto para birimleri fazla uzman olsa da, Tron protokolünü TRX’in “döviz” para birimi olarak hizmet vermesiyle, çeşitli servisler için kendi platformu olarak oluşturmayı hedefliyor.

Tron bunu, tüm uygulamaların ve ortaklıkların Tron protokolünde kendi yerli, bireysel şirket kripto para kullanımlarını uygulamalarına izin vererek başaracaktır. Nasıl gibi yani Ethereum ağ platformu onun dApps için ERC-20 sorunu yapabiliyor, Tron onun Dapp ortaklıklar için Tron 20 parasını alma niyetinde. Tron, protokolünde birçok farklı şirket parasını barındırarak, bireysel içerik sahiplerine ve kullanıcılara, bir para birimini diğerine dönüştürme zorluğu olmadan birbirleriyle etkileşime girme esnekliği sağlayacak. TRX tam bir değişim aracı olacaktır.

UTXO Tasarım, Tron blok zinciri platformu, Bitcoin ve daha birçok blok zinciri tarafından kullanılan popüler UTXO tabanlı işlem modeline dayanmaktadır. UTXO, Gönderilmeyen İşlem Çıktısının kısaltmasıdır . UTXO veritabanında, tam olarak doğrulanan düğümler, bir işlemin geçerli olup olmadığını belirlemek için harcanmamış işlem çıktılarını kullanır. Bir işlemin tüm girdileri, veritabanının geçerli olması için UTXO veritabanında olmalıdır.

Konsensüs Mekanizması
Tron, çok aşamalı bir konsensüs stratejisinden faydalanırken, son adım , Kabul Kanıtına (POS) benzer bir protokol sistemidir .

TRX para birimi, Tron Power (TP) kazanmak için kilitlenebilir. TP, ekosistemde oy hakları ve ağdaki yüksek statü ile kullanıcılara yukarı doğru hareketlilik sağlar. Kullanıcıların belirteçleri ne kadar uzun süre sabitlerlerse, o kadar fazla ödül alınacak.

Tron Yol Haritası
Exodus : kullanıcılara veri özgürlüğü amacıyla eşler arası dağıtım, depolama ve içerik eşler için güvenilir ve tamamen ücretsiz bir platform sunar.
Odyssey : İçeriğin oluşturulmasını ve güçlendirilmesini teşvik etmek için ekonomik teşvikler uygulanacak. Kullanıcılar oluşturdukları ve dağıttıkları içerikten adil bir getiri elde eder ve bu da sistemi oluşturmaya yardımcı olur.
Büyük Yolculuk : temettü ödeme, destekçileri yönetme ve geliri ölçmeyle ilgili hususları ele alan kişisel ve bireysel ICO yeteneklerine odaklanma.
Apollo : odak, değerin serbest dolaşımına geçer ve içerik üreticilerinin kendi kişisel belirteçlerini (Tron 20 ) yayınlama becerisini geliştirir.
Star Trek : geliştiricilerin özgürce geliştirebileceği merkezi olmayan, çevrimiçi bir oyun platformu yarat. Bu, tamamen özerk oyun ve para kazanma trafiğinin piyasa fonksiyonlarının tahminini kolaylaştıracaktır.
Eternity : geliştiriciler oyun geliştirmelerini kolaylıkla kurabilir ve kitlelere ayırabilir. Bu, kullanıcıların ilgilendikleri oyunlara yatırım yapmalarını ve oyun pazarının geleceğini etkilemelerini sağlayacaktır.

Ortaklıklar
oBike 26 Aralık 2017’de, Tron, Avrupa, Asya ve Avustralya’da 20 ülkede faaliyet gösteren ve 10 milyon toplam kullanıcısı olan çok uluslu bir bisiklet paylaşım şirketi olan oBike ile ortaklık yaptığını açıkladı.
Küresel Sosyal Zinciri (GSC) / Mico 27 Ocak’ta inci 2018, Tron o GSC (Küresel Sosyal Zinciri) ile oluşmuştur stratejik bir ortaklık kurdu duyurdu. GSC ve Mico ile olan ilişkisi, 100 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan küresel pazar için mobil bir sosyal platformdur.
Piewo Uygulama Entegrasyonu
7 Şubat günü inci 2018 , Peiwo App TRX ile başarılı entegrasyon ilan etti. Bu, Peiwo kullanıcılarının TRX’i bir şifreleme para cüzdanı ile yatırmasına ve çekmesine izin verir. Kullanıcılar ayrıca sanal hediyeler almayı ve bağışlamayı da seçebilirler (“bahşiş verme” olarak bilinir). Peiwo’nun şu anda dünya çapında 10 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı ve aylık 1 milyondan fazla aktif kullanıcısı var.
Gifto / Uplive
Tron, yeni bir evrensel hediye blok zinciri platformu olan Gifto ile bir ortaklık kurdu. Bu şirket, 20 milyondan fazla kullanıcısı olan canlı bir mobil uygulama olan Uplive ile bağlantılı. Bu, sanal hediyeler kullanarak çok miktarda işlem yapılmasına yardımcı olacaktır.
Game.com – Pet Planet / Love.Pet Ethereum blockchain’deki popüler CryptoKitties oyununun son başarısı ile Tron, Game.com ile Pet Planet ile kendi blockchain teknoloji eğlencesini sunmak için bir ortaklık kurdu .
BitGuild Mart 2018’de, Tron bir blockchain oyun platformu olan BitGuild ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. BitGuild, oyuncular, geliştiriciler ve oyun içeriği arasındaki ilişkiyi yeniden şekillendirmek amacıyla blockchain tabanlı oyun platformları kurarak çevrimiçi oyunları dönüştürmeyi hedefliyor.
Trip.io Aynı zamanda, Tron ayrıca dünyanın ilk online seyahat blok zinciri projesi olan Trip.io ile stratejik bir ortaklık kurdu. Trip.io, online seyahat pazarını blockchain teknolojisi çözümleri ile yeniden tanımlamaya kendini adamıştır.
Şu anda ERC-20 platformunda inşa edilen Tron’un ortak dapp’lerinin Ethereum protokolünden Tron protokolüne geçmesi beklenmektedir (Haziran 2018 için planlanmıştır).

Teknik Makale Tartışması
Ocak 2018’in başlarında, Tron ilk ana tartışmasını, Ağustos 2017’de yayımlanan ilk İngilizce sürüm teknik belgelerinin, yayınlanan diğer teknik belgelerin büyük oranda intihal ettiği ortaya çıktı. Özellikle, makalede, her ikisi de Protocol Labs tarafından yazılmış, Cryptocurrencies Filecoin ve IPFS’nin beyaz kağıtlarından elde edilen en az dokuz sayfa kopyalanmış kod, metin ve anahtar fikir olduğu görülmüştür.

Tron’un orijinal 2017 tanıtım belgesinin analizi.
Kaynak: Juan Benet, Twitter (@juanbenet) 01/07/2018

Tartışma Tron’un İngilizce versiyondaki tanıtım belgesiyle sınırlı değildi; Çince versiyonu da benzer eleştiriler aldı. Ancak bu, Tron’un kurucusu Justin Sun tarafından gönüllülerin yaptığı özensiz bir çeviri hatası olarak açıklandı. Orijinal tanıtım belgesi de güncel değildi ve tartışmalı haberin yayınlandığı tarihe kadar platform için geliştirilen kodun mevcut durumunu yansıtmıyordu.

Teknik inceleme belgesinin gözden geçirilmiş İngilizce sürümü ve Çince sürümü o ayın sonunda herhangi bir intihal içeriğe sahip olmadan piyasaya sürüldü. Düzgün kaynak gösterilmeden borçsuzluğun önlenebileceği belirtildi. Bu bölüm, Tron’un iddia ettiği gibi olamayacağı algısına katkıda bulunuyor.

Tron Avantajları
Veri Özgürlüğü : Tron’un “büyük fikri” ndeki güçlü faktör ve temyizinin temel nedeni, platformun kullanıcılarının kendi verilerinin ve sahip oldukları içeriğin temel mülkiyetine sahip olmalarına izin vermesidir.

İşlem Hızı : Tron, Ethereum’un mevcut hızındaki 25 TPS’ye kıyasla saniyede 10.000 işlemlik hızlı işlem hızı (TPS) ile potansiyel olarak diğer platform rakiplerine göre daha üstün.

Sıfır (veya “ultra düşük”) İşlem Ücretleri : Bu, para biriminizi bir hedeften diğerine aktarmanız için ücret talep eden diğer ağ protokolleri üzerinden Tron için bir başka avantajdır.

Tutarlı Coinburn : Bu, yeni bir dApp yeni platforma kaydolduğunda gerçekleşmesi planlanmaktadır. Toplam tedarik havuzunu etkin bir şekilde azaltan TRX’in kayıt ücreti yakılacak. Platform ne kadar popüler olursa, o kadar fazla dApps kaydı olur ve daha fazla TRX parası yakılır. Bu, aynı kaynağı herhangi bir madeni para yakma olmadan koruyan Ethereum gibi diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında bir değer avantajıdır.

Popülerlik : TRX, kurucusu Justin Sun ve coşkulu topluluğu tarafından yaratılan vızıltı nedeniyle kripto para birimi çevrelerinde zaten iyi tanınmaktadır. 7 fiat döviz çifti ile 39 borsada işlem görmektedir. Mevcut destek seviyesiyle, resmi lansmanından önce 100 milyon potansiyel kullanıcısı var.

Güçlü Genişletilebilirlik : Tron’un platform hedefleri ve tasarımı göz önüne alındığında, çok çeşitli farklı kullanım alanlarını kapsayan geniş bir yelpazede dApp desteği sağlam olacaktır.

Kişisel ICO : Tron, dijital varlıkları ayrı ayrı vererek kendi ICO’larını başlatmalarına izin verecek.

Finansman : Güçlü bir yatırımcı listesine sahip olan Tron, halihazırda büyük miktarda fon topladı ve geliştirici ödülleri ve toplum desteği için 1 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Java – Solidity : Daha önce de belirtildiği gibi, Tron’un açık platform komut dosyası Javascript’te yazılmıştır. Javascipt web için evrensel bir dildir ve çok sayıda uygulamada kullanılır. Ethereum gibi diğer platformlar, daha karmaşık bir dil olan ve programlama için özel olan Solidity kullanır. Kaynak: Tron Teknik Belgesi

Tron Dezavantajları
Belirsizlik : Şu anda madalyonun tek bir gerçek durum kullanıcısı olmadan Tron platformu henüz denenmedi, bu yüzden bilinmeyenlerde her zaman potansiyel bir risk var. Ancak, Tron test ağı çoktan başlatıldı. Ana net 31 Mayıs tarihinde başlaması planlanıyor st , 2018.

Yüksek Arz : Spekülatif bir yatırım olarak TRX para birimi cinsinden, TRX şu anda 65 milyar jeton tirajına sahiptir ve planlanan toplam arzında 100 milyar jetona sahip olacaktır (geri kalan madeni paraların 2020 Ocak’ta piyasaya sürülmesi planlanmaktadır). Bazıları bunu, önemli bir parasal değere sahip olamayacak kadar fazla olarak görüyor.

Zaman : Tron’un planındaki çeşitli aşamaların uzun süredir planlanan yol haritasının sonu, dokuz yıldan uzun bir süredir etkili. Bu hızlı gelişen endüstrinin hızı ve doğası bu zaman diliminde değişebilir.

Tronix (TRX) Nasıl Satın Alınır
Tronix çok çeşitli çevrimiçi borsalarda mevcuttur. Şu anda fiat para birimini doğrudan TRX’e çeviren birkaç döviz kuru var. Bir çok Borsadan satın alınması yada satılması mümkündür. Bir borsadaki TRX’e dönüştürmeden önce Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) veya Litecoin (LTC) gibi daha kolay temin edilebilir bir şifreleme satın almak daha kolay olabilir .

Bunu yapmanın en kolay yolu Coinbase’de bir hesap oluşturmak ve ETH, BTC veya LTC’nizi bir kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak veya banka havalesi yoluyla satın almak olacaktır. Oradan, jetonlarınızı TRX’te işlem gören bir borsaya taşıyabilirsiniz . Buna uygun bazı borsalar Binance , Bittrex veya Cryptopia olacaktır. Bu borsalar için para çekme ücretlerine dikkat edin.

Tronix (TRX) Nasıl Saklanır En İyi Cüzdanlar
TRX şu anda bir Ethereum belirteci olduğundan, ERC-20 belirteçlerini destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilir. Depolama için en güvenli seçim, Ledger Nano S veya TREZOR cüzdanı gibi bir donanım aygıtı olacaktır . Yazılım cüzdanı seçenekleri arasında Jaxx veya Exodus ile MyEtherWallet (MEW) bulunur .

Tron kendi protokol ağ platformunu başlattığında (Haziran 2018), büyük olasılıkla kendi cüzdanını çıkartacak. Tron’un popülaritesi düşünüldüğünde, büyük olasılıkla yeni TRX’i desteklenen kripto para birimleri listesine ekleyecek başka cüzdanlar olacak. TRX artık bir ERC-20 belirteci olmadığında (yeni bir numaralayıcı bile olabilir), tüm sahiplerine yeni platformuna nasıl geçeceklerini bildirecektir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz