single-image

Geleneksel Hukuk ve Finans Bitcoine Uyum Sağlayabilirmi

Bitcoin, harcama riski gibi dijital parayı icat etme girişimlerinin yolunda devam eden kalıcı sorunlara çözümler getirdi. Bununla birlikte, özelliklerinden bazıları, blockchain işlemlerinin karakteristik geri dönüşümsüzlüğü gibi, geleneksel yasal ve finansal sistemler için bazı zorluklar yarattı. Bazen kripto para birimleriyle bağdaşmaz gibi görünebilirler, ancak bu her zaman böyle değildir.

Bonn Üniversitesi Uluslararası Özel ve Karşılaştırmalı Hukuk Enstitüsü direktörü Matthias Lehmann, ademi merkeziyetçi dijital para birimlerinin mevcut yasal sistemlere getirdiği bazı zorlukları araştırıyor ve son zamanlarda yayınlanan bir makalede çözümler öneriyor . Ancak, medya sık sık olduğu gibi, dolandırıcılıktan kaynaklanan transferlere odaklanmak yerine, Alman profesörü “daha ​​az bildirilen” ancak eşit derecede olası işlemlere dikkat çekiyor.

Lehmann iki sorun grubunu vurgulamaktadır: “gönderen”, gönderenin hata yaptığı veya aktarımı yapmak için yasal kapasiteye sahip olmadığı hatalı aktarımlarla ilişkili ve “dış” sorunlarıyla, düzeltmenin gerekmesi dışında meydana gelen olaylar nedeniyle ortaya çıktığında blok zinciri. İkinci kategori, örneğin iflas etme işlemlerini veya kripto varlıklarının art arda gelmesini içerir. Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) çift harcamaları yasaklamak için tasarlanmıştır, ancak hatalı transferleri tersine çeviremez ve blok zinciri dışında bir unvanın transferine izin vermez.

Hukuk uzmanı, bunlar sık ​​karşılaşılan problemler ve özel hukukta oldukça standart olduklarını söylüyor. Ancak, sıradan özel hukuk kurallarını uygulamak, kripto para birimleri durumunda bir seçenek değildir . Bunun nedeni, bir yandan blockchain işlemlerinin geri dönüşümsüzlüğü ve diğer yandan idare kanununun kurulmasındaki zorluklardan kaynaklanıyor. Profesör Lehmann, mevcut varsayımlara uymayan şeyleri reddederek kolay yolu savunmak yerine bir geçici çözüm önermektedir.

Bu koşullar altında düzeltici işlevini yerine getirmek için, özel hukuk “transfer yapma yükümlülüğü” kavramını uygulamaya koyulabilir. Yazar ayrıca şunları da açıklamaktadır: “Örneğin, belirli bir miktarda Bitcoin alan bir kişiyi aynı miktarda geri göndermek zorunda kalabilir. Bir devir yükümlülüğü ayrıca bir iflas yöneticisinin veya bir mülkün varisinin haklarını yürürlüğe koyma seçeneğinin de çözümü olabilir. ”Zorunlu bir devir durumunda, işkence yasası gibi, izinsiz ağlara da mevcut diğer yasalar uygulanabilir. yanlışlıkla gönderilen şifreli varlıkları iade etme iadesi yasası.

Matthias Lehmann, blok zinciri transferinin geçerliliğinin normal mülkiyet hukuku kavramları kullanılarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyor ve bir düzeltme gerektiğinde, transfer yükümlülüklerinin işi yerine getirmesi konusunda ısrar ediyor. Böylece, DLT’yi verimsiz ve sonuç olarak imkansız kılacak yasaların aşırı iddialı bir rolü önlenebilir. Önerilen çözüm, “DLT’nin formlarını ve prosedürlerini kullanarak yalnızca gerekli olduğu ölçüde” bir işlemin sonuçlarını düzeltir ve “uygulanabilir zincirleri etkilenen çeşitli yasal sistemler arasında dağıtarak blok zinciri yöneten bir ulusal yasayı belirleme ihtiyacını ortadan kaldırır. .”

Merkezi olmayan dijital para birimleri, kurum tarafından, fiat sisteminin özürlülerine göre, istikrarlı bir hesap birimi gerektiren bir dizi uygulama için uygunsuz kılan uçuculukları nedeniyle eleştirilmektedir. Piyasa fiyatlarındaki hızlı ve bazen önemli bir değişiklik, kripto-para biriminde fiyatlandırılan öğelerin değerinin doğru bir şekilde ölçülmesini zorlaştırır; örneğin, genç, ücretsiz kripto pazarları ile geleneksel pazarlar arasındaki hakimiyeti çoktan köprüleyen ürün ve hizmetlerin olmasına rağmen; merkezi olarak yönetilen fiat sistemleri tarafından.

Kripto mekanının onu geleneksel finansal dünyadan ayıran özelliklerinden biri, bitcoinin, merkez bankalarının fiat para birimleri için belirlediği gibi diğer para birimlerine karşı sabit bir döviz kuruna sahip olmamasıdır. Bununla birlikte, bunun gibi bir referans rakamına, örneğin, finansal ilişkileri içeren mahkeme davalarında veya birinin ulusal fiattan farklı bir para biriminde tutulması için vergi yükümlülüğünü tahmin ederken, bazen gerekli olabilir.

Rusya Cryptoindustry ve Blockchain Derneği ve Russian Bar Association yakın zamanda bir çözüm önerisinde bulundu. İki örgüt, “resmi”, tabiri caizse, kripto para biriminin döviz kurunu belirleyen bir formül geliştirdi. Her 30 saniyede bir çeşitli dijital varlık borsalarından elde edilen fiyat verileri günlük ağırlıklı bir ortalama hesaplamak için kullanılacak ve sonuç her 24 saatte bir yayınlanacaktır. Bu değeri bir referans olarak alarak, ABD dolarına ve Rus Rublesine karşı olan referans döviz kurları da belirlenebilir ve muhasebede kullanılabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz