single-image

Kaç Tane Bitcoin Daha Madencilik Yolu İle Çıkartılacak?

Kripto dünyasına hakkında günümüzde herkesin az yada çok bir fikri ver ve Bitcoin’in ne olduğunu biliyor yada duymuş. Kripto para dünyası için gerçekten öncü Kripto para birimi olarak Bitcoin, diğer tüm Kripto paralar arasında farklı bir yere sahip. Bildiğimiz gibi, başlangıçta Bitcoin arzı sabitlendi.

Bitcoin tedarikindeki kapak, yaklaşık on yıl önce Bitcoin beyaz bültenini yayınlayan gizemli bir kişi olan Satoshi Nakamoto’nun 21 milyon olarak açıklaması kesin bir rakamdır.

Yani, bu yalnızca belirli sayıda Bitcoin kazılacağı ve olabileceği anlamına gelir. Şimdi, bu şu soruyu gündeme getiriyor, Bitcoinler nasıl kazılı hale getirilmiş olabilir ve geriye kaç tane kaldı?

Cevap oldukça basit bir hesaplama ile belirlenebilir. Bunun için iki değeri bilmemiz gerekir: toplam arz (daha önce bahsettiğimiz, 21 milyondur) ve hali hazırda dolaşımda olan Bitcoin sayısı.

Cinmarketcap.com tarafından sağlanan sürekli güncellenen verilere bir göz atabiliriz. Bu web sitesi tarafından fiyatlar, piyasa değeri, arz gibi kripto paralar hakkında temel bilgilere yer verilir. Hakkında sağlanan her bilgi endüstri standardı olarak alınmıştır.

Coinmarketcap verilerine göre, şu anda tedarikte bulunan Bitcoin sayısı 17.5 Milyon civarına ulaşmıştır. Sadece madencilik yolu ile Bitcoin üretilebilir bunun tek yolu budur. Bu rakam, toplam arzın nereyse % 80’inden biraz daha fazlasını oluşturuyor -% 83,33.

Kaç Bitcoin hala üretilebileceğini bulmak için, basit bir hesaplama yapmak zorundayız. Bize değeri verecek, 21 milyondan 17.5 milyon çıkarmamız gerekiyor. Neticede çok az kalmış gibi görünüyor.

Hesaplama bize hala bitcoin kripto madencileri tarafından çıkarılacak 3,5 milyon Bitcoin olduğunu gösteriyor. Böylece, toplam Bitcoin sayısının sadece küçük bir kısmı bırakılırsa, bunun her şeyin çok hızlı biteceği anlamına mı geliyor diye düşünebilirsiniz ama hayır.

Bitcoin protokolü, artan madencilik oranlarını teşvik etmeyecek şekilde inşa edilmiştir. Blok ödülleri zaman geçtikçe düşmeye devam edecektir. Madencilik yapma zorluğu da yükselmeye devam ediyor.

Bu gerçeklere dayanarak, kalan 3,5 milyon Bitcoin’in kazılması için 122 yıl daha süreceği tahmin ediliyor. Bu, en son Bitcoin’in 2140’da çıkarılacağı anlamına geliyor.

Umarız bu konuda kafanızdaki bazı soruları cevaplamış olduk.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz