single-image

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, önündeki herhangi bir blockchain protokolünden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlayan akıllı bir sözleşme platformudur. Akademik olarak sağlam bir felsefe kullanılarak geliştirilen Cardano, kripto endüstrisinin geri kalanı için yeni güvenlik standartları belirlemeye çalışıyor.

Cardano, zaman zaman “Japonya’nın Ethereumu” olarak anılırken, arkasındaki ekip projeyi üçüncü nesil bir blok zinciri olarak görüyor mevcut projelerin doğru yaptığı şeyleri inşa etmek ve iyileştirmelerin gerekli olduğu yeni teknolojiyi uygulamak.

Cardano blok zinciri, 29 Eylül 2017’de halka açıldı ve platformun ana belirleyicisi olan “ADA”, 1 Ekim’de alım satıma hazır hale getirildi. Cardano’nun arkasındaki ekip farklı şekilde oluşuyor.

Cardano Vakfı: Cardano Vakfı, tüm dünyadaki Cardano protokolünü standartlaştırmayı, korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan İsviçre merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Yakın zamanda, Cardano Vakfı, ADA uyumluluğunu entegre etmek için Fransız donanım cüzdanı şirketi Ledger ile bağlantı kurdu .

IOHK: Hong Kong (IOHK), akademik kurumlar, devlet kurumları ve şirketler için kripto para birimleri ve blokajlar oluşturan bir mühendislik şirketidir. 2015 yılında Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson ve Ethereum Jeremy Wood tarafından kurulan IOHK , “basamaklı bozulmaya neden olan fikirleri oluşturan ve uygulayan küçük, yenilikçi ekipleri seven merkezi olmayan bir şirket” olarak nitelendirdi. IOHK, 2020’ye kadar Cardano platformunu tasarlama, inşa etme ve bakımını yapma konusunda anlaştı.

Emurgo: Emurgo, Cardano’nun merkezi olmayan blok zincirinden yararlanmak isteyen işletmeleri entegre etmek, geliştirmek ve desteklemek için kurulmuş bir Japon şirketidir. Emurgo’nun IOHK’ı işe alma kararıydı ve birçoğu Emurgo’nun Cardano’nun Ethereum’una ConsenSys gibi göründüğünü savunuyor.

Sonuçta, Cardano daha iyi, daha güvenli bir Ethereum olmayı hedefliyor. Her iki platform da, geliştiricilere akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturma konusunda güçlü bir temel sağlamaya çalışırken, oraya nasıl gitmeyi planladıkları konusunda farklılıklar gösteriyor. Cardano, bilimsel bir felsefe ve araştırmaya yönelik ilk yaklaşımı benimseyen ilk blok zinciri platformudur.

Cardano ve Ethereum Karşılaştırması .

Cardano’nun Arkasındaki Bilimsel Yöntem
Charles Hoskinson ve IOHK, blok zinciri geliştiricilerinden beklediğimiz durum tespiti standartlarını yükseltmeyi amaçlayan benzersiz bir geliştirme felsefesi benimsemiştir. Bu amaç göz önünde bulundurularak, Cardano, kodunun emniyetini ve güvenliğini resmi doğrulama, ilk prensipler ve meslektaş incelemeleri yoluyla güvence altına alan titiz bir süreç kullanılarak oluşturulmuştur.

İşte Cardana’nın bilimsel felsefesi hakkında bilmeniz gerekenler:

Cardano, kodun resmi olarak doğrulanmasını sağlayan Haskell programlama dilinde yazılmıştır . Resmi olarak kodu doğrulamak, bir programın hangi işlevleri yerine getirme yeteneğine sahip olamayacağı veya gerçekleştiremeyeceği konusunda matematiksel kesinlikte bir iddiada bulunmaktır.
İlk prensipler düşünme , bir sürecin doğru olduğunu bildiğiniz temel bölümlere kadar kaynatıp oradan inşa etmektir.
Bir emsal tarama aynı alanda çalışan başkaları tarafından, bilimsel, akademik veya mesleki çalışmaların değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır.
Bu yaklaşım, sektörde söz konusu milyarlarca doların verildiği şaşırtıcı olan şifreli para birimi için tamamen yenidir.

Beyaz makaleyi okuyan ortalama bir kişinin teknik özellikleri nasıl yorumlayacağı hakkında bir fikri yoktur. Bu nedenle, bu teknik unsurların geçerli olduğuna dair kesin bir güven vardır. Ama ya onlar değilse?

Hakem incelemesi, belirli bir teorinin sağlam olmasını sağlamak için zaman içinde test edilmiş bir yöntemdir. Hoskinson’a göre, kriptoda “çeşit çeşit çalışan” kağıtlar yazan yeterli alan deneyimine sahip olmayan parlak insanlar var, ancak güvenlik delikleri yıllarca keşfedilmeyecek çünkü hiç kimse aktif olarak onları yırtmaya çalışmıyor arayla.

IOHK, Cardano’yu daha yüksek bir standarda taşıyor, çünkü platformun kalitesini ve güvenliğini sağlamak için ahlaki bir zorunluluk olduğunu düşünüyorlar. Cardano ekibi, bu tür titiz gelişim felsefesinin nihayetinde kripto para birimi sektöründe bir standart haline gelmesini umuyor.

Cardano Nasıl Çalışır?
Cardano iki ana bölümden oluşur: kripto para birimi işlemlerini yürütmek için bir yerleşim katmanı ve akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için hesaplama işleyen bir hesaplama katmanı .

Ödeme ve hesaplamanın ayrılması, gelecekteki güncellemeleri kolaylaştırmayı amaçlayan bir tasarım tercihidir. Bu şekilde Cardano ekibi, hesaplama katmanını etkilemeden, uzlaşma algoritmasını düzeltmek gibi yerleşim katmanında bilgisayar katmanını etkilemeden değişiklikler yapabilir. Son kullanıcıların bu modüler tasarımla kazanılan perde arkasındaki iyileştirmeleri fark etmeleri pek mümkün değil.

Cardano kendisini üçüncü kuşak blok zinciri olarak görüyor. Muhakeme böyle bir şey gider:

Bitcoin ilk nesil bir blok zinciridir. Bitcoin , işlemde üçüncü bir taraf gerektirmeden bir kişiden diğerine nasıl değer aktarılacağını buldu, ancak akıllı sözleşmeler için uygun değil.
Ethereum ikinci nesil bir blok zinciridir. Ethereum, programlanabilir işlemleri (akıllı sözleşmeler) blok zincirine getirdi, ancak diğer şeylerin yanı sıra ölçek ve yönetimle mücadele etti.
Cardano üçüncü nesil bir blok zinciri olduğunu iddia ediyor ; önceki blokajlardan yoksun olan önemli teknolojik gelişmeler olarak ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik gerekçesiyle.
Cardano, modüler, ileriye dönük bir şekilde fikir birliği sağlayarak, büyük miktarda bant genişliğini etkin bir şekilde ele alarak ve güvenliği tehlikeye atmadan verileri yönetmenin akıllı yollarını ortaya koyarak üçüncü nesil bir blok zinciri olarak potansiyelini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ouroboros ile Konsensüs Elde Etme
Cardano, Ouroboros adı verilen değiştirilmiş bir riskli kanıt (PoS) konsensüs protokolünü kullanıyor. Risk kanıtı algoritmaları, bir sonraki bloğu kimin rasgele yapacağını seçer, her bir kişi yerel jetonun toplam mülkiyeti ile orantılı bir şansa sahip olur. Charles Hoskinson’a göre Ouroboros, kripto alanındaki en etkili fikir birliği protokolleri arasında yer alıyor. İşte nasıl çalışıyor:

Cardano’daki zaman , ayrıca yuvalara bölünmüş çağlara (“epik” olarak telaffuz edilir) ayrılmıştır . Yuvalar yaklaşık 20 saniyelik kısa zaman dilimleridir ve her yuvanın belirlenmiş bir lideri vardır. Slot liderleri, atanmış slotlarında tek bir bloktan fazlasını yaratamaz . Belirli bir dönemde işlem ücretleri bir araya toplanır ve alan liderlerine dağıtılır.

Slot liderleri, Cardano’da Bitcoin’deki madencilerle aynı amaca hizmet eder, ancak bir çalışma kanıtı sisteminde gerekli olan aşırı hesaplama talepleri olmadan. Cardano, çalıştırılması oldukça ucuz olmasına rağmen, Bitcoin çalışma kanıtı ile benzer bir güvenlik garantisi sunduğunu iddia ediyor.

Slot liderleri nasıl seçilir?

Ağ katılımcıları ADA’da minimum eşik hissesine sahip olmalıdır. Tüm katılımcı katılımcılar bir sonraki dönem için seçmen olarak kabul edilir . Slot lideri seçimleri, dağıtılmış bir rasgele sayı üretme yöntemi ile yapılır. Son çıktı, mevcut bir jeton için benzersiz bir tanımlayıcıdır ve bu şanslı madalyonun sahibi slot lideri olur!

Cardano’nun Geleceği
Cardano kendini geliştirme döngüsünün başında göreceli olarak erken bulur. Göre proje yol haritası , Cardano “Byron”, aktif kod, hata ayıklama iyileştirmeler yapıyoruz edildiği önyükleme faz, tamamlama ve ‘Daedalus’ cüzdanına üzerinde çalışıyor üzerinde çalışıyor. IOHK ekibinin üzerinde çalıştığı birçok heyecan verici özellik var, ancak Cardano’nun tam kapasite ile çalıştığını görmeden önce bir veya iki yıl daha beklenmesi muhtemel.

Cardano için geliştirilen en yeni teknolojilerden biri birlikte çalışabilirlik kavramı etrafında dönüyor . Cardano, hepsine hükmedecek bir simge olmayacağına inanıyor; bunun yerine, farklı amaçlar için birden fazla ortak blokaj kullanacağız. Bu doğruysa ve gelecek, Cardano, Bitcoin ve Ethereum’un SWIFT ve ACH gibi eski bankacılık platformlarıyla bir arada yaşayabileceği bir dünya sunuyorsa, farklı blokajlar ve eski ağlar arasında iletişim kurmanın bir yolunu isteyeceğiz.

Cardano gibi üçüncü nesil blokajlar, diğer blokajları anlama ve izleme yeteneğine sahip olacak, aynı zamanda eski sistemler için meta veri ve uyumluluk çerçevesi opsiyonelliğini gizlilik bilincine sahip bir şekilde mümkün kılacak. Bu yaklaşım, kişisel olarak tanımlanabilir verilerin korunmasına izin vermez.

Cardano ayrıca , merkezi olmayan protokollerin sürdürülebilirliği ve yönetimi için bir çözüm üzerinde çalışmayı planlıyor . Günümüzde kripto para birimlerinin gelişimi çoğunlukla ilk madeni para teklifleriyle (ICO’lar) finanse edilmektedir. ICO’lar, hızlı bir şekilde stratejik olarak tahsis edilmesi gereken büyük miktarda toplu tutar üretmekte ve savunmasız yatırımcıları, ICO ekibinin yeni zenginliği ile doğru olanı yapmasını ümit etmektedir . Şanssız şifreleme yatırımcıları, insanların her zaman doğru olanı yapmadıklarını öğrendi.

Cardano, bu sorunu enflasyonla finanse edilen bir hazine sistemi ile çözmeyi umuyor. Kısacası, fikir, merkezi olmayan bir banka hesabına para basmaktır. Bu hesaptan gelen fonlar, ağ kullanıcılarının hangi tekliflerin fon alacağı konusunda oy kullanmasına izin verecek belirsiz bir demokratik süreç aracılığıyla harcanacak. IOHK, bunun gibi sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm bulmanın ademi merkeziyetçi bir protokolün genel sağlığı için gerekli olduğuna inanıyor.

Cardano ADA Nasıl Satın Alınır
‘ADA’, Cardano platformuna özgü şifreleme para birimidir ve dünyanın ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’den almıştır. Cardano ağının şu anki durumunda, ADA yalnızca değer göndermek ve almak için kullanılır. ADA gönderme ve alma işlemi aynı Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok kripto para birimleri gibi çalışır. Gelecekte, ADA ayrıca esnetme, akıllı sözleşmeler ve birikim için kullanılacaktır.

ADA , en başta Binance ve Bittrex olmak üzere çeşitli kripto borsalarda satın alınabilir.

En iyi Cardano Cüzdanı
ADA’yı destekleyen tek cüzdan Daedalus’tur. Daedalus, ADA şifreleme para birimi için oldukça güvenli bir cüzdandır ve IOHK ekibi tarafından geliştirilmiştir. Her ne kadar Daedalus şu anda tek seçenek olsa da, Ledger yakın gelecekte ADA’yı desteklemek için çalışıyor gibi görünüyor .

Daedalus ADA Cüzdanı

Tıpkı Cardano’da olduğu gibi, Daedalus cüzdanında, ADA şifrelemeyen para birimlerini, özel temaları ve eklentileri ve Android ve iOS için mobil bir cüzdanı destekleme gibi özellikler içeren gelecek vaat eden bir yol haritası var. Daedalus cüzdanı ile ilgili daha fazla bilgiyi burada resmi web sitesinde bulabilirsiniz .

Cardano, sıfırdan dikkatlice güvenli bir şekilde inşa edilmiş, yenilikçi bir üçüncü nesil blok zinciri platformudur. IOHK tarafından yönetilen Cardano ekibi, kripto para birimi sektöründe henüz görmediğimiz bilimsel standartlara dayanarak ürününü rekabeti aşmaya kararlı.

Cardano projesi henüz bitmedi. ADA şu anda, en büyük pazar payı sıralamasında bulunmakta, birçok projenin üzerine yerleştirmiştir. Piyasa sıralaması mükemmel bir ölçüm olmadığı bir sır değil , ancak platformda çok büyük bir coşku olduğunu gösterdiği için bu örnekte dikkat çekiyor.

Cardano’nun önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşmesi beklenen heyecan verici gelişmelerden oluşan uzun bir listesi var. Söz konusu birlikte çalışabilirlik ve yönetişim özellikleri ya da Haskell dışındaki geliştiricilerin katılmasına izin vermek için “K” tabanlı bir sanal makinenin benimsenmesi olsun, Cardano projesi şifreleme endüstrisinde potansiyel bir lider olmaya hazırlanıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz