single-image

Stellar (XLM) Nedir?

Stellar, temel olarak bankaları, insanları ve ödeme ağlarını her yere bağlayan finansal ürünler oluşturmak için oluşturulmuş açık bir platformdur. Başarılı bir kripto girişimcisi tarafından kurulan ve etkileyici bir grup danışman tarafından desteklenen Stellar, uluslararası ödemeleri yapma şeklimizi değiştirebilir mi?

Stellar, uluslararası para göndermeyi bir e-posta göndermek kadar ucuz ve kolay hale getirmeyi amaçlayan dağıtılmış bir ödeme ağıdır. Stellar, Lumens (XLM) adı verilen yerel bir kripto para sunarken, para birimi ağın tasarımında yalnızca tamamlayıcı bir rol oynar. Stellar’ın birincil kullanım durumları para birimleri etrafında döner ve bankasız olarak bankacılık yapar ve ağ erişilebilirlik, güvenlik ve düşük işlem ücretlerini önceliklendirir. Nihai hedef, halihazırda pahalı ve modası geçmiş finansal kurumlar tarafından kullanılmakta olan fakirler de dahil olmak üzere herkes için kapsayıcı bir finansal ağ oluşturmaktır.

Stellar, 2014 yılının başlarında Jed McCaleb tarafından kurulmuştur – aynı P2P dosya paylaşım ağı kurmaktan sorumlu olan Jed McCaleb eDonkey, Bitcoin Borsası Mt. Gox ve Ripple. Stellar’ın danışma kurulunun önemli üyeleri arasında Keith Rabois, Matt Mullenweg, Sam Altman ve Ravikant bulunuyor.

Stellar ağı , finansal işlemlerin işlenmesinden sorumlu dağıtılmış ödeme ağını ifade eder. Lümen (XLM), Stellar ağına özgü belirteçlerdir; öncelikle köprü para birimi olarak hizmet vermektedir.
Stellar.org olarak da adlandırılan Stellar Geliştirme Vakfı (SDF) , Stellar ağının korunmasından kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Operasyonel maliyetler, halktan vergiden düşülebilen bağışlara ek olarak, lansman sırasında tutulan toplam Lümen arzının% 5’inden kesilerek karşılanmaktadır.
Stellar, Jed McCaleb’in projeyi felsefi farklılıklara dayanarak terk etmesinden sonra Ripple protokolünün bir çatalı olarak başladı. McCaleb’in Ripple’den ayrılması dağınık bir olaydı ve 9 milyar dalganın tamamını satmaya çalışırken XRP piyasasında önemli bir etkisi olacaktı. McCaleb daha sonra Ripple ile bir kerede satabileceği XRP miktarını sınırlandıracak bir mahkemeye karar verdi.

Orijinal olarak Ripple’dan alınan kod temel alınmasına rağmen, Stellar, Kasım 2015’te , temel Ripple fikir birliği mekanizmasındaki kusurlar olduğunu iddia ettikten sonra tam bir ağ yükseltmesi yaptı . Ripple’ın baş teknoloji sorumlusu Stefan Thomas, “ Neden Stellar Forking Sorunu Ripple’yi Etkilemiyor ” başlıklı bir blog yazısı ile cevap verdi ve “ Ripple ağının devam etmesine yönelik hiçbir tehdit olmadığı ” sonucuna vardı . Stellar artık Ripple’ın bir çatalı olarak kabul edilmiyor. olarak tamamen farklı kod kullanır 2015 canlandırmaya beri.

Stellar Nasıl Çalışır?
Stelple, Ripple gibi, önce bir ödeme ağı ve ikincisi de bir şifreleme parasıdır. Stellar, doğal kriptoasset XLM’i, fiat para birimlerini daha iyi transfer etmenin bir aracı olarak kullanıyor;

Stellar: Blockchain Üzerine PayPal
Yüzeyde, Stellar ödeme ağı PayPal’a benzer şekilde çalışır. İlk olarak, kullanıcılar Stellar’a banka gibi güvenilir bir aracı aracılığıyla para yatırırlar. Stellar daha sonra hesaplarına uygun miktarda kredi verir ve kullanıcılar bu fonları ağdaki herhangi birine göndermek için ücretsizdir.

Stellar’ın ödeme ağı, Blockchain teknolojisini kullanarak kendisini PayPal’dan farklılaştırıyor. Blokajlar, ademi merkeziyetçilik, şeffaflık ve güvenlik dahil olmak üzere geleneksel sunuculara sayısız avantaj sağlar. Stellar’ı PayPal üzerinden seçmenin en cazip nedeni, Stellar’ın son derece düşük işlem ücretleridir. İşlem ücretleri, yalnızca ağ spam’lerini önlemek amacıyla Stellar içinde mevcuttur ve bu nedenle çok ucuzdur. Baz ücretler şu anda 0,00001 XLM olarak ayarlanmıştır.

İşlem yapan tüm taraflar aynı ağda bulunduğundan, Stellar bu düşük ücretleri koruyabilir. Bu, genellikle uzun bir dizi ayrışmaya maruz kalan geleneksel finansal sistemler yoluyla yapılan işlemlerin aksine, hedeflerine giderken birçok dönüşüm ve işlem ücretini arttırmaktadır. Stellar ucuz, diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında bile düşüktür, çünkü para ödeyecek madenciler yoktur. Stellar’da tahsil edilen işlem ücretleri daha sonra enflasyon üzerinden tekrar ağa yeniden dağıtılır .

Çok Para Birimli İşlemler
Stellar, çok para birimli işlemleriyle uluslararası ödemeleri kolaylaştırır. Örneğin, USD bakiyenizi kullanarak euro göndermek istediğinizi varsayalım. Bu işlem birkaç farklı yolla tamamlanabilir:

Para birimi dönüştürme. Stellar defteri, döviz alış verişinde bulunmak üzere her bir para birimi / ihraççı eşleşmesi için yerel bir sipariş kitabına sahiptir. Bu durumda, Stellar USD’ye EUR satmak isteyen ve otomatik olarak işlemi tamamlayanlar arar.
Lümen kullanın. Lümen (XLM), Stellar ağının yerel şifrelemesidir. XLM, iki para birimi arasında aktif bir pazarın olmadığı durumlarda köprü para birimi olarak hareket edebilir. Hiç kimse USD için EUR satmak istemiyorsa, Stellar bunun yerine, aynı anda bir XLM -> EUR teklifi istediğinden, USD -> XLM teklifini arayacaktır. Ağ daha sonra bu borsaları yapar ve USD -> EUR dönüşümünüzü tamamlar.
Son olarak, eğer önceki seçenekler tükendiyse, Stellar ağda, sonunda istenen dönüşüme yol açan teklifleri arar . İşte bu sürecin nasıl görünebileceğinin örnek bir yolu: EUR’dan AUD’ye, AUD’den BTC’ye, BTC’den XLM’ye, XLM’den USD’ye.
Yıldız Uzlaşı Protokolü: İşlemler Nasıl Doğrulanır?
Stellar, blok zincirini korumak için onaylayıcılarını ödüllendirmeyebilir, ancak yine de yapacakları bir işi vardır. Stellar düğümleri, işlemlerin geçerli olup olmadığını belirlemek için Stellar Consensus Protokolü olarak adlandırılan değiştirilmiş fikir birliği şeklini kullanır. Bu sistemde, her düğüm dinlemek istediği diğer düğümlerin bir listesini tutar ve sonuçta “X arkadaşlarımın da ona güvendiği sürece bu işleme güvenirim” diyerek bir düğümler zinciri oluşturur.

Stellar Konsensüs Protokolü açık bir üyelik sistemi olarak kabul edilir: herkes bir onaylama düğümü olmakta özgürdür ve düğümler, merkezi bir otoriteden bir liste beslemek yerine hangi düğümleri takip etmek istediklerini seçebilir. Bu, Stellar’ın ağ tasarımını, Ripple veya NEO gibi devredilmiş hata toleransı (dBFT) kullanan benzer ağlardan daha merkezi olmayan hale getirir.

Bu noktada Stellar, ağına güç sağlayan sadece 20-30 düğüme sahip. Bu katılım eksikliği, ekonomik olarak teşvik edilen fikir birliği mekanizmalarından vazgeçmeyi seçen sistemlerin ortak bir yan etkisidir. Doğrulayıcılar yalnızca Stellar’da bulunur, çünkü kaynaklarını ağın uğruna adamaya isteklidirler.

Stellar ağına her yıl% 1 oranında yeni lümenler eklenmektedir. Enflasyon havuzu haftalık olarak çalışmakta ve enflasyon havuzunu, toplam oyların % 0,05’ini alan Stellar ağı üzerindeki herhangi bir hesaba dağıtmaktadır. Enflasyon havuzunun büyüklüğü aşağıdaki formüle göre belirlenir: (mevcut olan lümen sayısı) * (haftalık enflasyon oranı) + ücret havuzu. Oylar, sahip olduğunuz lümen miktarına göre ağırlıklandırılır; 1 lümen 1 oylamaya eşittir.

Her hesabın bu oylama sürecine katılma seçeneği vardır, ancak şanslı kazananların toplam oyların minimum% 0,05’ini kazanması gerekecek – bu, bugünün dolaşımdaki arzına dayanan 9,233,901 oy. Kazananlar enflasyon havuzundaki paylarını öderler; toplam oyların% 5’ini kazandığınızda toplam havuzun% 5’ini alırsınız. Bazı XLM sahipleri , oy kullanma yetkilerini belirlenmiş bir hesaba birleştirdikleri ve kazancı tüm katılımcılar arasında paylaştığı gruplar oluşturdular .

XLM Nasıl Alabilirsiniz
Stellar’s XLM, Binance ve Bittrex de dahil olmak üzere çeşitli farklı kripto para birimi değiş tokuşlarında kullanılabilir . Bu iki borsa, yalnızca XLM’de günlük 16 milyon doların üzerinde bir birimin işlenmesini sağlar.

XLM’nizi güvenli bir şekilde tutabilen sağlıklı bir cüzdan seçkisi bulunmaktadır. Stellar.org , 4 masaüstü cüzdanı, 4 mobil cüzdan ve 8 web cüzdanı dahil olmak üzere toplam 11 uyumlu cüzdanı listeler . XLM’nizi saklamak için en güvenli yer donanım cüzdanındadır. Ledger Nano S XLM ile uyumlu bir iyi bir seçenektir.

Stellar’ın cüzdan sayfasındaki sorumluluk reddini belirtmeye değer: “ Stellar.org bu cüzdanların hiçbirine sahip değil, bakımını yapmıyor veya işletmiyor. ”

Sonuç
Stellar dünyaya para göndermenin standart yöntemi olmak istiyor. Ekip, büyük, riskten uzak bankalar yerine para transferi ve havale şirketlerine odaklanarak aşağıdan yukarıya bir yaklaşım izliyor. Stellar, bankaların ağı gerçekten kullanmaya başlamadan önce başka bir yerde başarılı olduklarını görmeleri gerektiğine inanıyor. IBM, onların iyi bir başlangıç ​​olduğunu inanan bir kişi olarak ilan etti .

Stellar’a göre, özellikle sınır ötesi sınırda para taşıma ile ilgili ücretlerin fakirler üzerinde orantısız bir etkisi olduğu kanısında. Örneğin çalışan aileler, her yıl Western Union veya benzeri aracı ücretleri için 44 milyar dolar harcıyor. Stellar, bu büyük rakamı, eski bir finansal yapı tarafından insanlardan alınan gereksiz bir masraf olarak görüyor.

Stellar kendisini ortada tek başına dururken buluyor: tam olarak kripto para birimi kalabalıklarında ve eski ödeme ağı kalabalıklarında değil. Stellar, PayPal’dan önemli ölçüde merkezi olmayan bir şirkettir, ancak validasyon düğümleri için herhangi bir teşvik mekanizması bulunmadığında, merkezileştirilmiş Stellar’ın nasıl kalacağı belli değildir. Stellar’ın nihai başarısı, eski finansal kurumlar tarafından benimsenmesine ve ağın nasıl ölçeklenebileceğine bağlı olacaktır. Bununla birlikte, başarılı olduğunu varsayarsak, Stellar, insanların para transfer etme biçiminde devrim yapma potansiyeline sahiptir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz