single-image

Tom Lee, Bitcoin’in Geri Çekilmesi Sağlıklı

Bitcoin ve kripto para meraklıları ve analistleri, bugün yaşanan bitcoin geri çekilmesinin sağlıklı olduğunu söyleyen Fundstrat kurucu ortağı Thomas Lee tarafından bu hafta gönderilen bir Tweet’e sosyal medyada çeşitli cevaplar verdiler.

Fundstrat Global Advisory’nin yönetici ortağı ve araştırma başkanı “Burada bitcoin geri çekilmesinin görülmesi sağlıklı” dedi. ve Ekledi, Bitcoin arama trafiğinin düşük olmasına gelince, bunun iyi bir işaret olduğunu düşünüyorum. Bu bitcoin artışına büyük yutturmaca eşlik etmediği anlamına gelir.
Google Trends analitik servisi, ABD’de Bitcoin arayışı Haziran daki yüksek seviyeden bu yana yaklaşık % 45 oranında düşmüş. Fakat bu, Lee’yi ve diğerlerini iyimser Bitcoin meraklılarını korkutmadı ve çok yüksek fiyat tahminleri yaptı.

İyimser Fiyat Tahminleri
Lee, bitcoin’in en büyük savunucularından biri olduğu zaten biliniyor ve fiyat tahminleri her zaman en yüksek rakamlardan birisidir. Bitcoin’in 2020’de 1 milyon dolara ulaşacağına inanan siber güvenlik sağlayıcısı John McAfee olsada, Tom Lee bitcoin’in 20.000 doların en yüksek seviyesinin alınacağını ve bu yıl 40.000 dolara kadar çıkabileceğini düşünüyor. Bu düşüncesini her fırsatta paylaşıyor.

Ancak eleştirmenler asla çok uzakta değil: Avrupa Pasifik Capital genel müdürü Peter Schiff – bitcoin’e “lale para” ye ilgi duymayı başaran birisi, Lee’nin Tweet’ine cevap verdi ve “her işaretin size göre olduğunu” söyledi.

“Daha az sayıda araştırma yeni alıcıların az olduğunu gösteriyor. Var olan spekülatörler kaldıraç kullananlar ve pek çoğu kaldıraç kullanarak fiyatları yukarı çekti. Schiff’in yorumları, Lee’nin birkaç takipçisinin savunmasına neden oldu; onlardan biri de “senin gibi troller her boğayı çok daha eğlenceli hale getirir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump da son zamanlarda bitcoin’e karşı konuşuyor, kripto para piyasası “son derece değişken” olarak söyledi ve “ince havaya dayanarak” değer veriyor. Kripto topluluğu, ücretsiz reklam için kendisine teşekkür ederken, 11 Temmuz’daki Twitter patlamasından bu yana fiyatlar zayıflamaya devam ediyor.
Bitcoin’in fiyatı 11 Temmuz’da 12.100 Dolar’dan, 16 Temmuz Salı günü 10.400 Dolar’ a düştü ve düşmeye devam ediyor.

Gerçekten de, Lee’nin dediği gibi, varlık fiyatlarındaki gerileme sağlıklı olabilir. Bunlar sadece geri alımdan önce kâr alan bazı tüccarların bir işareti olabilir, ancak sebebi ne olursa olsun, güçlü bir boğa koşusu sırasında ne kadar düşük bir fiyat olursa, piyasaya yeni bir yatırım yapmak için çekici bir alım sinyali olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz