single-image

Calibra Başkanı, Düzenleyiciler Memnun Olmadıkça Libra Başlatılmayacak

Facebook, bir süredir kripto para birimi Libra ve yayınlanmasıyla oldukça uzun süredir manşetlerde yer alıyor. Kripto topluluğunun çoğu bu yeni gelişimin nasıl tepki vereceği ve alınacağı konusunda bölünmüş durumda. Amerikan Kongresi de konuyla ilgili tartışıyor. Ancak Facebook, yetkililere Libra şifrelemesinin yönetim kurulunun üstünde olduğunu güvence altına almaya kararlı.

Calibra, 16 Temmuz Senatosu duruşması için hazırlanan tanıklığın bir parçası olarak David Marcus, düzenleyicilerin kaygılarını “tam olarak ele alan” ve onay almadıkça, sosyal ağın sanal parayı sunmayacağını vurguladı. Ayrıca gizlilik sözlerini yineledi. Libra Birliği, kişisel verileri temel işlem bilgilerinin ötesinde tutmayacağını belirtti, ve Marcus Calibra cüzdan bilgilerini şirketin geri kalanıyla paylaşılmayacak diye ekledi.

Facebook’un Libra^yı “yatırım değil ödeme aracı” olarak gördüğünü ve para transferlerini ve etkileşimlerini kolaylaştırmak olduğunu belirtti. Marcus’a göre, reklam zincirindeki verilerden ve diğer amaçlarla kar elde edilmeyecek. İsviçre’nin Libra Birliği Cenevre’de olması nedeniyle gizlilik düzenleyicisi olmasını bekliyor.

Marcus’un ifadesinin Senato’yu tatmin edeceğine dair hiçbir garanti yok. Politikacılar zaten endişelerini dile getirinceye kadar Facebook’u lansmanı tamamen durdurmaya çağırıyorlardı ve liderler (Donald Trump dahil) ilk etapta kripto para birimi hayranı değillerdi. Facebook, daha önce reddedilmediğini düşünerek Libra ‘yı pazara sunmadan önce uzun süre beklemek zorunda kalabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz