single-image

Takasbank Altın Ticaretinde Blockchain Kullanacak

İstanbul’un en büyük takas ve saklama bankası olan Takasbank, fiziksel altın ticareti yapmak için blockchain teknolojisini kullanan Ar-Ge projesi olan BiGa’nın tamamlandığını açıkladı .

Bu altının devri Takasbank kasalarına benzeyecek ve İstanbul borsasında saklanacak. Her bir sayısallaştırılmış devredilebilir altın ünitesine, bir gram altına eşdeğer olan ve fiziksel fiziğe bağlı olan değeri BiGa adı veriliyor.

Projenin tamamlanması 1,5 yıl , altın transfer sistemine taraf olan Albaraka Türk, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile pilot testler yapıldı. Basın bülteni, harici bir üçüncü tarafın izleyebileceği şekilde yaratılan ve böylece mevcut geleneksel blok zinciri platformlarından farklı kılan değişim platformunun şeffaf niteliğini vurguladı. Banka, insanlara BiGa kullanarak ticaret yapmak için kullanılabilecek bir e-cüzdan sağlayacaktır.

Basın açıklaması şunlar yer alıyor

“Bankamız kaynaklarının hazırladığı BiGA Projesini, transfer sistemi ve finansal dönüşüm alanında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilebilecek kamuoyuna sunuyoruz.”

Türkiye, daha önce, bir teknoloji merkezi olma niyetleri doğrultusunda , blok zincirle çalışan çözümlere yönelik çabalarını daha da arttırmıştı . Takasbank, Türkiye borsası ile işbirliği içinde blok zincir tabanlı bir müşteri veritabanı geliştirmiştir. Nitekim, Türkiye hükümeti, 2019-2023 yılları arasında Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğini belirlemede blok zinciri önemli bir faktör olarak sıraladı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz