single-image

Levi Strauss Çalışanlarının Refahını İzlemek İçin Ethereum Tech Kullanacak

Harvard Üniversitesi, kot pantolon devi Levi Strauss ve ABD’li düşünce kuruluşu New America, blockchain teknolojisini, emek refahını arttırmanın bir yolu olarak araştırıyor.

New America Perşembe günü yaptığı açıklamada , ABD Dış işleri Bakanlığının fabrika işçilerinin çalışma koşullarını takip etmek için blok zinciri tabanlı bir sistem geliştirecek bir pilot proje için 800.000 $ tahsis ettiğini açıkladı .

Projenin ilk etabı, bu yılın ikinci çeyreğinde, Meksika’daki Levi Strauss için mal üreten ve 5.000 çalışanı istihdam eden üç fabrikayı “isimsiz ve güvenli bir şekilde” izlemek amacıyla başlatılacak. Program, fabrikalardaki iş gücünü, koşullarını ve bireylerin sağlığını ve refahını izleyecek.

Blockchain sistemi, Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu – NetPositive Enterprise için Sürdürülebilirlik ve Sağlık Girişimi (SHINE) ‘nin refah endeksine dayanan ethereum stüdyosu ConsenSys tarafından geliştirilecektir.

SHINE direktörü Dr. Eileen McNeely, çoğu blok zincirinin tedarik zinciri endüstrisi için izleme malzemeleri etrafında dönen durumlar için kullandığını söyledi, bu nedenle insan koşullarını izlemek için bir çözüm oluşturmak, “dünya çapında çalışanların refahı için olumlu bir etki yaratma potansiyeli olan heyecan verici bir yenilik” olarak değerlendirdi.

Deneme programının Ethereum’a dayandırılması, ConsenSys’in kurucusu Joe Lubin’e göre “işçilerin kritik bilgileri güvenli ve anonim olarak paylaşması için şeffaf bir ortam” yaratacaktır.

“Amacımız, çalışanlar, tedarikçiler ve tüketicileri fabrikalar, ürünler ve markalar hakkında bilinçli kararlar alma konusunda güçlendirebilecek bir sistemi geliştirmek, test etmek ve ölçeklendirmektir” dedi.

Katılımcılar şimdiden 2020’de başlatılması için pilotun ikinci aşamasını planlıyorlar.

Geçtiğimiz hafta benzer bir gelişmede IBM , metal endüstrisindeki çocuk işçiliği gibi yasadışı faaliyetlerin tespit edilmesini amaçlayan, Hyperledger Fabric blockchain platformuna dayanan iki ayrı tedarik zinciri projesi açıkladı . Bunlardan biri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki bir madenden bir Ford tesisine seyahat eden kobaltı izlemek için tasarlanırken, diğeri Meksika’daki bir madenden gelen metal sevkiyatlarını izlemeyi hedefliyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz