single-image

Boğalar (Bull) ve Ayılar (Bear) Ne Anlama Geliyor

Kripto Para ile ilgili haberleri izleyerek kendinizi piyasa hakkında güncel tutarsınız, sosyal medya yayınlarının yanı sıra başlıkları da okuyun, o zaman Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası terimleri ile mutlaka karşılaşmış olabilirsiniz . Terimler, ticareti içeren herhangi bir finansal piyasada, geleneksel borsada veya kripto para birimi piyasasında da kullanılır. Bir yatırım yolculuğundan geçerken, bu ortak terimlerin ne anlama geldiğini ve bir yatırımcı olarak sizi nasıl etkileyeceğini anlamak önemlidir.

Sonuç olarak, bu terimleri piyasanın mevcut durumunun durumunu tanımlamak için kullanıyoruz. Daha spesifik olarak, piyasa değer kazanırken veya kaybediyorsa. Bu yükseliş eğilimleri ve düşüş eğilimleri tipik olarak bir yatırımcının duygularını yansıtır. Genellikle olumlu haberlerin ortasında bir pazarın değer artışını gözlemleyecek ve olumsuz haberleri göz önüne alacaksınız. Bazı durumlarda, farklı işler bir piyasayı beklenmedik şekillerde etkilemek için her şeyi etkiliyor olabilir, örneğin, kazançları artırmak için stratejik olarak çok miktarda para satın alan “Pump and Dump” grupları ve daha sonra da bir kazanç elde etmek gibi.

Boğa Piyasası Hakkında Bazı Temel Bilgiler

Bir Boğa Piyasası değeri genişleyen bir pazar elde etmekte kullanılır. Bir varlığın maliyetinde tutarlı bir artış olduğunda, bu terimin kullanılmasını normal olarak gözlemleyeceksiniz. Bu, piyasaya duyulan güvenin yüksek olduğu ve yatırımcıların pazarın durumu hakkında iyimser olduğu anlamına geliyor. Daha sonra bir kar elde etmek için, varlıklarınızı mümkün olduğunca uzun bir süre için satın alma ve elde tutma eğilimindeyseniz, yatırımcı olabilirsiniz.

Boğa Piyasası için bu terim 1714’den kaynaklanmaktadır, ancak “ Boğa Piyasası ” ifadesinin tam olarak nereden geldiği konusunda pek çok söylem vardır . Bir teori, bir boğanın rakibe saldırdığı durumunun göz önüne alındığını söyler. Boğa başını aşağı indirir ve boynuzlarını rakiplerine sokmak için yukarı doğru kaldırarak kullanır. Piyasada bu, piyasa düşük olduğunda ve rakibini havada yukarı itmek için tırmanmaya başladığında görülür. Böylece, bir boğa piyasası piyasayı düşük tuttu ve ardından hızla tırmandı şeklinde bir benzetme olarak nitelendirilir.

Boğa Piyasasını Nasıl Anlayabilirsiniz

Bir Boğa Piyasası, sadece tahmin edilebilir bir yükseliş trendini izlemenin dışındaki birkaç ana faktörle anlaşılabilir. Bu unsurlar sürekli olarak doğru çıkmayabilir, ancak Boğa Piyasasını tanımlamak için aramaya başlayabileceğiniz şeyler hakkında genel kurallar vardır.

Genel Ekonomi – Boğa piyasası boyunca çok fazla güven ve iyimserlik vardır . Bu nedenle, genellikle arzın azaldığı bir varlık için güçlü bir talep görülür. Tüm yatırımcılar güven yüksek olduğu için satış yapmak için istekli değildir ve birçoğu da piyasaya girmek ister. Bu durumda, fiyatlarda dik bir artışa neden olur.

Ekonomik Sağlık – Genel olarak, ekonomi sağlıklı olduğunda insanların harcayacakları daha fazla para var demektir. Bir Boğa Piyasası , ekonomik sağlığın özelliği olarak ortaya çıkabilir, çünkü yatırımcıların varlıklar üzerinde yatırım yapmak için daha fazla boşta parası vardır.

İnsan Psikolojisi – Hiç favori para biriminiz ve dalmaya değeriniz hakkında kötü haberler gördünüz mü? Bu, psikolojinin yanı sıra basit insan davranışlarından kaynaklanmaktadır. Yatırımcıların bir piyasanın arkasındaki duyguları ve düşünceleri, yükseliş ve düşüşler arasında kritik bir itici güçtür. Boğa piyasasında güven yüksektir ve yatırımcılar kar elde etme konusunda oldukça iyimserdir.

Uzun mesafeli amaçlar için, geçmiş trendlere göz atmak ve boğa pazarlarının nerede olduğunu görmek için en sevdiğiniz işlem platformunuzdaki gün izleme noktalarını kullanabilirsiniz. Piyasanın çeşitli türdeki haberlere nasıl yanıt verdiğini algılamak için , Daha önce yaşanan Boğa Piyasası tarihinin yakınındaki hayati haberleri bile gözden geçirebilir ve karşılaştırılabilir haberler olduğunda yatırım yapmak için daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Ayı Piyasası (Bear Market) Genel Bilgiler

Ayı Piyasası Benzetmesi piyasa değeri aşağı yönlü olarak gittiğinde kullanılır. Bull Market’ten farklı olarak , Bear Market bir varlığın fiyatında tutarlı bir düşüş gördüğünüzde kullanırız. Bu durumda pazardaki güven çok düşüktür ve bu sayede çok sayıda yatırımcı varlıktan uzaklaşmaktadır satış baskısı fazladır.

Peki Bu Terim Piyasaya Nasıl Girdi?

Boğa Marketinde olduğu gibi, Ayı Market terimi bu pazar terminoloji başlıca teori ayı saldırılarından geliyor. Bir ayının muazzam pençelerini aşağı doğru savurması bir rakibi kesmesini öngörün. Bu, Ayı Piyasasında gördüğümüz azalan deseni sembolize etmektedir.

Ayı Piyasasını Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Bir Ayı Marketi tıpkı Boğa Marketinde olduğu gibi benzer çekirdek faktörlere bağlı olabilir, sadece ilgi konusu ters yöndedir. Varlık değerinin tutarlı bir düşüş içinde olduğunu görürsünüz. Aşağıdaki faktörler, ayı piyasasına karar vermede her zaman kesin değildir, ancak iyi bir başlangıç ​​noktası olduğundan emin olabilirsiniz.

Genel Ekonomi – Düşürme Piyasası sırasında arz yüksek ve talep düşük. Genel olarak, ekonomi , arz talepten yüksek olduğunda, fiyat düşer. Bu, satın almak isteyenden daha fazla insanın satmak istediğini gösterir.

Ekonomik Sağlık – Ayı Piyasası zaman zaman zayıf bir ekonomi ile ilişkilendirilebilir. Yatırımcıların belirsiz ekonomik dönemlerde harcayacakları daha az parası vardır ve düşüş eğilimi bu yatırımcıları uzak tutmaya neden olabilir.

İnsan Psikolojisi – Kuşkusuz, insan psikolojisi ve duygusu piyasayı yönlendirir. Bazen, piyasa güveninin korku, belirsizlik ve şüpheye bağlı olarak düşüşe neden olduğu düşüşte bir piyasa buluyoruz. Bu süre zarfında, yatırımcılar paralarını daha istikrarlı olan varlıklara taşıyor olabilirler. Piyasa popüler olmadığından, yatırımcıların güvenini sarsabilir ve diğer yatırımcıların varlıktan uzak durmasına neden olabilir, bu da pazarda fiyat düşüşüne neden olur.

Ayı Piyasası bir varlık aşırı satım olasılığının olup olmadığı kontrol etmek için bazı ticaret göstergeleri kullanmaya başlamak için inanılmaz bir zaman olabilir. Bu, yatırımcılara potansiyel olarak düşük maliyetle gelecek vaat eden bir varlığa yatırım yapma şansı verir. Yani Ayı Piyasaları aslında yatırımcılar için oldukça iyi fırsatlarla birlikte gelmiş olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz