single-image

Madencilik Havuzu Nedir?

Madencilik , Bitcoin gibi dağıtılmış ve merkezi olmayan ağların bel kemiğidir .

İşlemleri kontrol etme konusunda merkezi bir otorite bulunmayan eşler arası doğrulama, özgünlük faktörünü ağa getirmeye yardımcı olur.

Akranlar tarafından bir kripto ticaretini doğrulama sürecine madencilik denir. Madencilik işlemi, yalnızca işlem doğrulaması için İş Kanıtı (PoW) algoritması kullanan kripto para birimleri için geçerlidir .

Bitcoin , Ethereum , Litecoin ve Bitcoin Cash , PoW’dan faydalanan hale getiren en önemli kripto para birimleridir.

Şimdi insanların neden bu kriptoları madencilik yapmaya karar verdikleri ve doğrulamaya yardımcı olduğu sorusuna gelince, cevap, belirteç payı biçiminde teşviklerdir. Ağdaki her işlem doğrulaması için sabit bir ödeme vardır.

İşlem Doğrulama Nasıl Çalışır?
İşlemlerin doğrulanmasına özen gösteren merkezi bir otoritenin yokluğunda, merkezi olmayan bir ağda doğrulama madencilerin omuzlarına düşer.

Blockchain ağında yapılan her işlem, çözülmesi ve doğrulanması için hesaplama gücü gerektiren benzersiz bir dijital imza ile şifrelenir. Bu işlemler blok olarak da adlandırılan dağıtılmış deftere kaydedilir .

İş Kanıtı tabanlı şifreleme işlemleri, önceki defterden işlemlerin daha da ilerlemesini gerektirir, böylece işlemleri önceden var olanlardan herhangi biriyle rasgele doğrulamak veya tahrifat yapmak imkansız hale gelir.

Madencilik oranı, karma güçte ölçülür. Doğrulama için gerekli karma gücü üretmek için, belirli bir donanım ve yazılıma ihtiyaç vardır. Madencilik için bu ön koşul daha ucuz taraf değildir.

Bir ağdaki madencilerin konsantrasyonu arttığından, doğrulama için gereken karma güç de önemli ölçüde artmıştır.

Aşağıdaki pasta grafiği BTC ağındaki Bitcoin Hash Power’ın dağılımını göstermektedir

Her blok kazıldıktan sonra madencilik zorluk seviyesi artar. Böylece, madencilik teçhizatını bireysel olarak işletmeyi zorlaştırır. Maden havuzlarının kurtarıcı olduğu yer burasıdır.

Kripto Para Madencilik Havuzu Nedir?
Bir madencilik havuzu, daha yüksek kolektif Hash oranları elde etmek için bireysel kaynaklarını bir araya toplayan bir grup madencidir. Birleştirilmiş çabalar, herhangi bir şifreleme para biriminin madencilik hızının kapsamlı bir şekilde artmasını sağlar. Madencilik ödülleri havuza dahil olan herkes arasında eşit olarak paylaştırılır.

Yaşanan düşüş eğiliminden bireysel madencilik artık kârlı olmayan olarak kripto pazarının birçok maden havuza doğru yöneltiyor.

Madencilik Havuzları Kar Payını Nasıl Hesaplar?
Madencilik Havuzları karı, hesaplama gücünün bireysel katkısı temelinde dağıtır.

Havuzların çoğunluğunun takip ettiği en yaygın ödül yapısı, Hisse Başına Ödeme olarak adlandırılır. Farklı Madencilik grupları tarafından uygulanan çeşitli ödül sistemleri vardır, bu fon dağıtım sistemine bakacak olursak.

Hisse Başına Ödeme: Ağdaki her hisse sabit bir ödül alır, maden havuzları bu fonları düzenli olarak öder. Ödül sistemi ayrıca, sabit bir miktarın olduğu ve havuz cüzdanında yeterli para olmasa bile kullanıcılara kredilendirilmesi gereken Maksimum ödeme gibi çeşitli ödemelere sahiptir . Diğer yöntem benzer olan ortak ödeme, ancak havuz cüzdanının sahip olduğu miktardan daha fazla ödeme yapmaz.
Orantılı: Bir blok her çıkarıldığında, ödül katılımcılar arasında eşit olarak dağıtılıyor.
Son N Pay Başına Ödeme: Orantılıya benzer, ancak ödeme, N’nin havuz operatörü tarafından kararlaştırıldığı havuzun son N hissesine bağlıdır.
Puan: Orantılı ödemelere benzer, ancak ödüller katkıda bulunduğunuz işlem gücünden ziyade sürece katılımınıza bağlıdır.
Bahsedilen tüm ödeme sistemlerinde, çoğu kişi yeni başlayanlar ve Bitcoin madenciliği için en iyi seçenek olarak Pay Pay Öde’yi düşünüyor .

Madencilik Havuzu – Bulut Madenciliği

Bireysel madenciler için artan krizin ortasında, Madencilik havuzu gibi seçenekler madenciliği karlı kılmak için kesinlikle yükü dağıtıyor.
Ancak, bulut madenciliği adı verilen, kullanıcılara paylaşımlı hesaplama gücü sağlama sözü veren bir başka seçenek daha var. Bireyler donanım veya teçhizat kurmak için para harcamak zorunda kalmazlar ve ödülleri kazanmaya başlamak için bu bulut madenciliği şirketlerinde bir pay satın alabilirler.

Ancak, bu tür olanaklarla ilgili sorun güven eksikliğidir. Madencilik çiftlikleri , iddialarını destekleyecek herhangi bir kaynağa ihtiyaç duymadan, hesaplama güçleri, karma oranları ve diğer istatistikler hakkındaki sahte verileri kolayca ortaya koyabilir.

Bu nedenle, bulut madenciliği kavramına sıcak bakıyorsanız, yatırım yaptığınız firmanın iyi bir sicile sahip olduğundan emin olun.

Maden Havuzları Artıları ve Eksileri
Diğer yatırımlar gibi, maden havuzları bile fayda payına ve birkaç olumsuz yöne sahiptir.

Burada maden havuzuyla ilgili tüm Artı ve Eksileri inceleyeceğiz.

Madencilik Havuzunun Artıları
Madencilik Havuzları, zaman ve para harcayan kişilerin, bazı yeni kripto para birimleri üzerine ellerini almalarını sağlar.
Ödüller, bireylerin getirdiği paya bağlı olarak, toplum arasında eşit olarak dağıtılmaktadır.
Madencilikteki zorluk seviyesinin azaltılmasında yardımcı olur .
Madencilik maliyetini nispeten düşük tutar.
Madencilik havuzları, çok küçük bir sermayeye sahip yeni girenlere kripto yatırımı yapmak için harika bir yoldur

Maden Havuzu Eksileri
Madencilik havuzları piyango gibidir; havuz büyük kazanç sağlarsa bile, birey ödülün sadece küçük bir kısmını alır.
Bir havuzun ölçeklendirilebilirliği bireysel faydaları düşürebilir. Şu anda, Bitcoin ağındaki bir bloğun madenciliği için ödül 12.5 BTC’de, bu nedenle bir havuzda 10 kişi varsa herkes en az bir Bitcoin alıyor. Bununla birlikte, havuz yüzlerce katılımcıdan oluşuyorsa, ödül önemli ölçüde azalır.
Birkaç maden havuzunun bir işlem ücreti vardır ; buradaki bireyler, ödülleri paraya çevirmek için fazladan para harcamak zorunda kaldılar.
Madencilik için elektrik tüketimi hala havuza katılan kişiler tarafından karşılanıyor.

Madencilik Havuzu İyi Bir Yatırım Seçeneği midir?
Evet, mevcut ticaret piyasasının oynaklığı ve kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüş, yalnız bir maden kulesi işletirken karlı bir dengenin korunmasına izin vermiyor. Kazanç kar marjları o kadar düşmüştür ki kurulum maliyetini bile telafi etmez. Bu nedenle, madencilik havuzları kesinlikle ilerlemenin ve bazı karlar kazanmanın yoludur.

Umarım, teknolojideki gelişmeler ve kriptoların geniş kabulü ile madencilik kulelerinin fiyatı düşmektedir, ancak o zamana kadar Madencilik Havuzu kripto oyununda en iyi seçenektir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz