single-image

StabilCoinler Neden Popüler Oluyor?

Bitcoin, Aralık 2017’de yaklaşık 20.000 USD seviyesinden 3,400 ABD dolarına kadar düştü . Bu nedenle, bazı kripto para kullanıcılarının daha fazla istikrar aradıkları anlaşılabilir bir durumdur. Bitcoin ve diğer kripto paranın geleceği belirsizken, daha fazla istikrar arayanlar için “stabilcoinler” olarak bilinen olası yeni bir çözüm ortaya çıkmıştır. Bu kripto para birimi, değerini yatırımcılara diğer kripto paralardan daha istikrarlı sunabilmeyi amaçlıyor.

Kripto para birimleri, insanların bir banka veya aracı olmadan işlem yapmasına olanak tanıyan bir para birimi olarak hareket eden dijital varlıklardır. Çoğu şifrelemenin kendi değeri yoktur ve fiyatını başkalarının ödeyebileceklerinden elde ederler. Bu, ümit edilen değerlerin fiyat spekülasyonunun yanı sıra, kripto para birimlerinde önemli fiyat volatilitesine yol açmıştır.

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, sabit borçlar, ABD doları, hatta altın gibi düzenli fiat para birimleri gibi, maddi değeri olan bir şey için kullanılabilecek şekilde değerlerini korumayı amaçlar.

Yatırımcıların işlem görmesini beklediği parasal değer normal olarak güvenilir bir bankaya yatırılır. Eğer insanlar bu bankalara güvenirse, müşteri paraları karşılığında bu paraları kullanabilirler ve banka tüm dolaşımdaki paralar için yeterli rezervlere sahip olurlar. Sabit fiyatına dayanak gerçek varlık değerinin altına düşmemelidir.
En yaygın kullanılan StabilCoinler, değerlerini ABD dolarına bağlayan Tether , TrueUSD ve USD Coin’tir . Tether, kısa vadeli bazı volatilite sorunları yaşadı ve 0,989 USD ile 0,95 ABD doları arasında dalgalandı. TrueUSD daha istikrarlı bir seyir izledi, ancak USD Coin’in istikrarsızlığı oldu en büyük düşüşü doların % 1.8’inde oldu. Diğer kripto paralar ile karşılaştırıldığında, bu stabilcoinler stabil kalmış ve söz verdikleri işi yapmış gibi görünmektedir.

Ancak, stabilcoinlerin değerlerini ve fiyatını sabit tutan teknik bir şey yoktur. Eğer satıcı, itfa edilmiş tüm paraların değerini korumak için yeterli varlıklara sahip olduğuna dair güvenini kaybederse, bu durumda önemli fiyat değişimlerine yol açabilir . Aşırı Talep durumunda ise, bir stabilcoinin arzını karşılarsa fiyat da yükselebilir.

Son zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki çöküşler, borsalar arasındaki tutarsız alım satım fiyatlarının yanı sıra, kripto para birimlerinin öngörülemeyecekleri ve dengesiz oldukları algısını da etkilemiştir. Bir kripto para biriminin sabit bir değere sahip olması fikri, özellikle kripto para ile alışveriş yapmak isteyenler arasında anlaşılabilir ve beklenen bir duruma sahiptir.

Kripto Para Borsaları da kripto para birimi işlemlerinde artan düzenleyici ilgi ve dikkat nedeniyle bankacılık sistemleriyle etkileşimden uzaklaşmaktadır. Gelen bazı dikkate değer durumlarda , borsaların bile bankalar tarafından dondurulmuş fonlarını olmaktadır. Bu, kripto para birimleri ile gerçek para arasındaki işlemlere artık izin verilmemesi için bazı popüler kripto para birimi değişimlerine yol açmıştır. Bu nedenle, bu borsalarda satın almak için, insanların bu kripto paralara ihtiyacı vardır. Stabilcoinler kripto para işlemlerine girişmek için belkide iyi bir seçenek olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz