single-image

(SEC) Komiseri Robert Jackson Kripto Paralar ile İlgili Açıklamalar Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komiseri Robert Jackson, milletvekillerine teknolojinin hızına ayak uydurmak için mücadele ettiğini ve örnek olarak hem kripto para birimlerinden hem de algoritmik ticaretten bahsetti. Bu gelişmelerin faydalarını not ederken, düzenleyicilerin yatırımcıları korumadaki zorluklarını da vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komiseri Robert Jackson, düzenleyicilerin büyük ölçüde teknolojinin artan etkisi nedeniyle pazarların değişen doğasına ayak uydurmakta zorlandıklarını belirtti .

Aralık 2017’de Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından onaylanan bir komisyon üyesi olan Robert Jackson , kripto para piyasası, robo algoritmalar ve özel pazarların ortaya çıkması gibi düzenleyicilere meydan okuyan birçok teknolojik gelişmeden bahsetti.

Kripto para birimleri konusunda Jackson, “heyecan verici ancak risklerle birlikte geldiklerini” söyledi ve yatırımcı korumasını sağlama endişeleri, dünyadaki diğer düzenleyicilerin de ortak endişesidir diyerek ekledi.

Ayrıca yatırımcılar adına yatırım kararları veren robot algoritmalarının kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Jackson, buradaki sorunun sahtekarlık yapan algoritmaların olasılığı ile ilgili olduğunu belirterek.

“Bir algoritmanın yatırımcıyı dolandırdığı zaman tespit etmek çok daha zor. Ancak yatırımcılar, paranın bir algoritma tarafından taşınması nedeniyle daha az koruma altında olacak anlamına gelmiyor. ”

Jackson ayrıca, özel pazarların ortaya çıkması ve fon yaratmanın daha kolay olduğu bu tür pazarlara girmeyi tercih eden teknoloji şirketlerine yaptığı çekim gücünden bahsediyor. Bu, daha büyük halkın teknoloji alanına girmesini engelleyen bir ayrıcalık ortamı yaratabilir.

Jackson, piyasa hakkında geçerli puanlar verir ve birçok kripto para birimi lobicisi de kripto para birimlerinin benzersiz varlık sınıfı için düzenleme yapılması gerektiğini kabul etmek gerekir. Tüketicileri koruyan inovasyon dostu düzenlemeler anahtardır.

ABD SEC 2019’un başlarında kripto para birimlerini daha yakından incelediklerini ve 2020’de buna devam edeceklerini söyledi. Ağustos 2019’da SEC Başkanı Jay Clayton , teknolojik yenilikleri desteklemesine rağmen, kripto para birimleri için “ kuralların değişmeyeceğini ” söyledi. Bununla birlikte, en önemlisi SEC, piyasa katılımcılarının bir varlığın güvenlik olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini anlamalarına yardımcı olmak için kripto para birimi belirteç yönergeleri de yayınladı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz