single-image

İran Yaz Boyunca Kripto Para Madenciliğini Yasakladı

Kripto para madenciliği ile ilgili bir yasak haberi de komşu ülkeden geliyor. iran ülkenin en yoğun elektrik talebi sezonu öncesinde, 22 Eylül’e kadar kripto para madencilik faaliyetleri yasaklandı. Ülke, beklenen bir enerji krizi nedeniyle bu yaz büyük şehirlerde kesintilere karşı önlemler alıyor.

Bloomberg tarafından yayınlanan ve İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin resmi bir açıklamasına atıfta bulunan bir rapora göre , ülkedeki kripto para madenciliği çiftliklerinin yaklaşık % 85’i lisanssız işletilmekte. İranlı yetkililer bölgedeki yasadışı madencilik faaliyetlerinin denetimini arttırıyor ve mercek altına alıyor.

İran’ı kripto para birimi madenciliği faaliyetleri için bir merkez haline getiren özel indirimli enerji fiyatları sonrası bir çok madencilik şirketi iran’da çalışmalarına devam etmekte. Son verilere göre, İran dünyadaki toplam Bitcoin madenciliğinin yaklaşık % 4,5 kadarını barındırmakta. Ocak 2021’de İran , ülkedeki yasadışı kripto para madencilik çiftliklerine baskı yaptı ve 1.600’den fazla yetkisiz madencilik çiftliğini kapattı. İran’ın devlete ait elektrik üretim, dağıtım ve iletim şirketi Tavanir, ülkedeki yasa dışı Bitcoin ve kripto madenciliği çiftliklerinin ülkedeki elektrik dağıtımcılarına ağır kayıplar verdiğinden bahsetti. İran kripto para madenciliği ile ilgili kararında ülkedeki elektrik arzındaki azalmalar ve elektrik kesintilerinin yaşanmaması olduğu görülmekte.
Çin’deki madencilik faaliyetlerinin yasaklanması ardından İran’dan gelen haber sonrası Kripto para ve bitcoin madenciliğinin çevre etkileri ,yüksek enerji tüketimi konularında yeni çözümler bulunması kaçınılmaz olacak gibi görülmektedir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz