single-image

Rusya, Kripto Düzenlemeleri Öncesi Vergi Gündemde

Rusya Dijital Ekonomi Komitesi’ndeki bir toplantıdan sonra, federasyonun dijital varlıkları düzenlemek için yasal süreçlerin bitirilmesinden önce kripto para birimlerinin vergilendirilmesine ilişkin ilkelerin belirlenmesine ve uygulanmasına karar verildi.

Komite temsilcilerine göre, kripto vergilerinin nasıl işleneceğine dair hiçbir kılavuza olmaması, sektörde yer alan insanlar için gereksiz konular yaratacaktır . Bu sadece kurumsal oyuncuları değil aynı zamanda perakende satışları da kapsıyor. Yani, düzenli olarak aylık bazda vergi veren bireylerin, kripto sermaye kazançlarını da sınıflandırması ve kullanmakta oldukları bir kripto para birimi döviz kuru üzerinden ödenen vergiyi hesaplamaları gerekecektir.

Kripto borsası ülke dışındaysa, dönüşüm gerçekleşecektir. Kripto varlıkları ilk önce Bitcoin’e, sonra USD’ye ve sonunda ruble’ye dönüştürülecek .

Komite ayrıca, Rusya içindeki madencilik işlemlerinin vergilendirilmesini tartıştı. Hükümetin madenciliği henüz meşru bir sanayi olarak tanıyıp tanımadığı belli değil, ancak gelecekte hem şirket hem de girişimci madencilerin de vergi ödenmesi gerekecek gibi görünüyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz