single-image

Bitcoin Madenciliğinde Yenilenebilir Enerji Yaygınlaşıyor

Uluslararası Enerji Birliği (IEA) tarafından yayınlanan bir raporda , Bitcoin madenciliğinin orta büyüklükteki bir ülkeninki kadar enerji tükettiği ortaya çıktı. Hash oranındaki ve zorluktaki artışla, bu güç tüketimi istatistiği gelecekte daha da artacaktır. Bununla birlikte, kripto para birimleri için kullanılan enerjinin büyük çoğunluğunun yenilenebilir kaynaklardan edinildiği bildiriliyor.

Bitcoin madenciliğinden tüketilen elektrik İsviçre ve İrlanda gibi büyüklükteki ülkeleri geçti. Bazı raporlar, enerji tüketiminde aylık yüzde 25’lik bir büyüme ile faaliyetin, 2020’da ABD’deki kadar elektrik tüketebileceğini öne sürdü . Bitcoin madenciliği, dünyanın enerji tüketimine eşit olabileceğini de belirtti.

2017’den bu yana, karma oranlar ve zorluk hem önemli ölçüde arttı, hem de güç tüketiminde orantılı bir artışa yol açtı. Madencilik donanımı, daha yüksek karma oranları ve donanım için daha iyi soğutma sistemleri vb. Gibi faktörler bu enerji tüketim artmasına önemli katkı sağlamıştır.

Eşzamanlı olarak, Doğa İklim Değişikliği tarafından hazırlanan bir raporda , yalnızca Bitcoin madenciliğine bağlı emisyonların, önümüzdeki birkaç on yıl içinde Dünya sıcaklığındaki 2 ° C’lik bir artışa katkıda bulunabileceği ortaya çıktı. Madencilik, 2019’da küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık % 0,03-0,06’sına katkıda bulunmuştur.

Kripto para madenciliği merkezleri, ucuz elektrik, daha iyi internet bağlantısı ve daha soğuk hava gibi çeşitli faktörlere dayanarak toplanır . Bu nedenle Çin , İzlanda, İsveç vb. Ülkeler kilit madencilik yerleri haline gelmiştir.

Yüzde 60 madencilik faaliyetlerinin Çin’de gerçekleşecek. Ülkenin enerjisinin büyük bir kısmı kömür kaynaklı olsa da, madenciler zengin rüzgar ve hidroelektrik arz alanlarına akın ediyorlar; Pek çok kişi, Bitcoin maden çiftliklerinin en ucuz yenilenebilir enerji alıcılarından bazıları olduğunu ve hatta bu santrallerde üretilen ekstra güce güvenebileceğini düşünüyor. Bir başka rapor , küresel olarak madencilik tarafından tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlasının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini gösteriyor.

Ancak, madenciliğin hızlı bir şekilde merkezileşmemesiyle birlikte, Bitcoin madenciliğinde ne kadar yenilenebilir enerji kullanıldığını tam olarak tespit etmenin bir yolu yoktur. Madenciler gerçekten ucuz kaynaklar aramaya motive olsalar da, İran gibi sınai büyümeyi teşvik etmek için sübvanse edilmiş elektrik sunan ülkelerde de temel oluşturdular.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz