single-image

Eski Brezilya Merkez Bankası Başkanı Bitcoin ‘Muhteşem’ Diyor

Şu anda Uluslararası Para Fonu başkanı ve Avrupa Merkez Bankası başkanlığına aday olan Christine Lagarde, Bitcoin savunucusuur ve şimdi Brezilya’nın eski merkez bankası başkanı kripto para birimini “muhteşem” olarak nitelendirdi.

Brezilya basını Estadão’da yayınlanan bir makalede , Gustavo Franco, Facebook’un Libra projesi gibi potansiyel banka dışı para birimi tekliflerinin yanı sıra, merkezi olmayan dijital para birimlerinden övgüyle söz ediyor.

Franco, 1990’lı yıllarda iki kez Brezilya Merkez Bankası’nın Başkanı ve şiddetli hiper enflasyonun sona ermesiyle sonuçlanan Gerçek Plan reformlarının baş mimarıydı. Şimdi Rio Bravo Investimentos adında kendi özel yatırım şirketini yönetiyor.

‘Muhteşem’ Bitcoin
Estadão makalesinde, bitcoin’in büyük pazar sınırının, dünyanın büyük şirketlerinin çoğuyla aynı ligde olmasını sağladığını yazıyor.
Bitcoin en muhteşem kripto para örneğidir, çünkü eğer bir işletme olsaydı 175 milyar dolar değerinde olurdu (tüm bitcoinlerin değeri). Sadece payları, hissedarları veya yönetimi yoktur.

Beraber ele alındığında, diğer tüm kripto para birimlerinin pazar limitinin 100 milyar doların altında olduğunu ve bunlardan 14’ünün her birinin 1 milyar doların üzerinde olduğunu belirtti.

Libra Talepleri
Franco makalesinde diğer yeni para şekillerini ve ödeme yöntemlerini tartıştı ve kaçınılmaz olarak Facebook’un Libra projesinin konusu ortaya çıktı.

Projenin inovasyon ve potansiyel ölçeğine övgüde bulunurken, böyle bir projenin bankalara uygulananlar gibi aynı iç kontrolleri içerip içermeyeceği konusunda bir not aldı. Ayrıca, eğer başarılı olursa, diğer küresel şirket devlerine de uygulanabilir olarak Libra modelini önerdi.

Teoride, herhangi bir küresel şirket, ‘büyük teknoloji’ dışında bile benzer bir şey yapabilir: McDonald’s, Mac’leri, Büyük Mac’lere dönüştürülebilen bir şifreleme parası oluşturabilir; Starbucks, Star, hepsi blok zinciri içinde kapuçino kuponu olarak çalışabilir.

Bununla birlikte, Franco, kripto-evrendeki değerli bir şeyi bulmak için küresel merkez bankası sisteminden geçen birkaç kişiden biri.

Libra projesi, potansiyel lansmanının geçen ay açıklanmasından bu yana merkez bankacılarından, düzenleyicilerden ve kamu görevlilerinden yeni bir miktar ilham aldı.

En büyük korku , Facebook’un, dünya para birimlerinin istikrarını etkileyebilecek ve rekabet edebilecek bir şifreleme parası ödeme projesine yükseltmek için milyarlarca global kullanıcısını kullanması.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz