single-image

NEO Kripto Para Nedir?

Yaygın olarak “Çin Ethereum’u” olarak adlandırılan NEO, % 500.000’in üzerinde bir fiyat artışıyla yılı kapattıktan sonra 2017’de en önde gelen kripto paralardan oldu. Bu kadar inanılmaz, kripto para birimlerindeki fiyatlar Trampoline World’de bir doğumgünü partisinden daha fazla yükseliyor. En önemli olan, temeldeki teknolojidir.

NEO Nedir?

NEO, Ağustos 2016’da iki parçalı bir ICO aracılığıyla başlatılan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Eskiden Antshares olarak bilinen NEO, Şanghay merkezli blok zinciri araştırma ve geliştirme şirketi Onchain’in bir ürünüdür. Onchain’in yüzleri CEO Da Hongfei ve CTO Erik Zhang.

Neo’nun CEO’su Da Hongfei ve CTO Erik Zhang

NEO kendisini “akıllı ekonomi” için dağıtılmış bir ağ olarak faturalandırıyor. Bu akıllı ekonomi, dijital varlıkların birliği, dijital kimlik ve akıllı sözleşmelerle tanımlanır. İşte NEO’nun vizyonunu kendi sözleriyle anlatan kısa bir açıklama:

“NEO, varlıkları dijitalleştirmek, akıllı sözleşmeler kullanarak dijital varlıkların yönetimini otomatikleştirmek ve dağıtılmış bir ağla“ akıllı bir ekonomi ”gerçekleştirmek için blockchain teknolojisi ve dijital kimliğini kullanan, kar amacı gütmeyen bir topluluk tabanlı blockchain projesidir.”

Ethereum’a benzerlikler açık. Hem NEO hem de Ethereum, yeni geliştiricilerin kendi blok zincirlerini inşa etmek zorunda kalmaları yerine platformlarının üstüne inşa etmelerini sağlayan genelleştirilmiş blok zincirleri ve geliştirici araçları sunar.

Bu platformların farklılık gösterdiği yerler kullanım amaçlarındadır. Ethereum “daha ​​küresel olarak daha erişilebilir, daha özgür ve daha güvenilir bir internet” inşa etmeyi hedeflerken, NEO, blok düzenlemesi teknolojisini mevcut düzenlemeyle, hükümet düzenlemesi altında varlık sayısallaştırmasına dayalı akıllı bir ekonomi oluşturmak için birleştirmeyi hedefliyor.

NEO’nun Akıllı Ekonomisi Açıklandı

Dijital Varlıklar + Dijital Kimlik + Akıllı Sözleşmeler = Akıllı Ekonomi

Dijital varlıklar , elektronik veri şeklinde mevcut olan programlanabilir varlıklardır ve iki alt kategoriye ayrılabilir: fiş varlıkları ve kredi varlıkları.

Kupon varlıkları , yalnızca sözleşmelerin veya lisansların dijital kopyalarıdır. Sözleşmeler, hisse senetleri ve emlak ruhsatlarının tümü, kolaylık ve şeffaflık adına blok zincirine eklenen bu yerleşik sözleşmeler kovasına uyar.

Kredi varlıkları , fiziksel malların belirtilmesi anlamına gelir. Bir araba, resim veya altın mülkiyeti olduğunu kanıtlayabileceğiniz bir fiziksel varlık edinir ve bu fiziksel varlığı temsil eden blockchain üzerinde dijital bir simge düzenlersiniz.

Dijital kimlik , dijital ve fiziksel varlıklar arasındaki bağlantıyı kanıtlamaya hizmet eder. Doğrulanmış bir dijital kimlik ile kaydedilen varlıklar kanunla korunabilir. Bunun üzerine daha sonra.

Akıllı sözleşmeler , “eğer öyleyse, o zaman” belirli şartlar yerine getirildiğinde çalışan operasyonlar etkilidir. Otomatik satış makinesi basit bir akıllı sözleşmedir: 2 dolar eklerseniz ve Kola’yı seçerseniz, makine bir Kola bırakacaktır. NEO’nun akıllı sözleşmeleri, C #, Java ve Python gibi ana programlama dilleri ile kodlanarak geniş bir geliştirici yelpazesine daha fazla maruz kalmayı sağlar.

Neo Sözleşmeleri Programlama Dilleri

Kullanıcıların ilgili ağ kullanımları için ücret ödedikleri Ethereum’un aksine, NEO’nun ağ ücretlerinin NEO blok zincirinde hizmet vermek isteyen kişi ve şirketlerden toplanması amaçlanmıştır.

NEO Nasıl Çalışır: Başlığın Altında
Yukarıda bahsedildiği gibi, NEO, dijital varlıklar, dijital kimlikler ve dağıtılmış bir ağ üzerinde akıllı sözleşmeler kullanarak akıllı bir ekonomi oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Bu bölümde NEO’yu oluşturan tüm parçaları inceleyeceğiz ve ağın nasıl çalıştığını açıklayacağız.

NEO platformunda iki yerel belirteç var; NEO ve GAZ:

NEO belirteci, ağı yönetme hakkını temsil eder. Sahiplere ağ değişikliklerinde oy kullanma imtiyazı verilir. Toplam 100 milyon NEO jetonu var. Minimum birim 1 NEO’dur ve belirteçler bölünemez. 1 NEO token NEO ağındaki 1 oylamaya eşittir.

Tüm NEO arzı genesis bloğu ile yaratıldı. Paraların yarısı ICO sırasında dağıtılırken, diğer yarısı NEO Konseyi tarafından muhafaza edildi. NEO’nun teknik incelemesine göre bu belirteçlerin planları aşağıdaki gibidir:

NEO ekosistemindeki geliştiricileri motive etmek için 10 milyon simge (toplam tedarikin % 10’u) kullanılacak.
NEO Konseyi’ne ait olan ve sadece NEO projeleri için kullanılan diğer blok zincirleme projelere çapraz yatırım yapmak için 15 milyon simge (toplamda% 15) kullanılacaktır.
Acil durum olarak 15 milyon simge (% 15) saklanacaktır .
Belge, yıllık olarak NEO kullanımının ilke olarak 15 milyon jetonu geçmeyeceğini iddia etmektedir.

GAS belirteci, NEO ağını kullanma hakkını temsil eder. NEO ağı, GAS’ı, bir spam önleme yönteminin yanı sıra, ağı kullanmak için bir hizmet ücreti olarak ücretlendirir. NEO belirtecinin aksine, GAS alt bölümlere ayrılabilir. Minimum GAS birimi 0.00000001’dir.

GAZ, NEO blok zincirine eklenen her yeni blok ile üretilir. Ağ, blok başına 8 GAZ üreten sıfır toplam GAS ile başladı. Her blokta üretilen GAZ miktarı, her 2 milyon bloğun geçişi ile çakışacak şekilde her yıl 1 GAZ azaltılacaktır.

NEO belirteçleri sahipleri, kendi özel anahtarlarına sahip oldukları sürece, sahip oldukları NEO belirteçlerinin miktarına bağlı olarak sabit bir oranda GAZ kazanırlar. GAZ hesap makinesi NeoToGas.com’a göre , 100 NEO, bu makalenin yazıldığı tarihte piyasa fiyatlarına bağlı olarak size 1.8 $ / gün pasif gelir elde etmeniz için yeterli.

Bu ödüller, NEO ağını kullanmak için hizmet bedeli (GAS) ödeyen şirketlerden geliyor. GAZ arzı sınırlı olduğu için (100 milyon), bu ödüller sonunda GAZ tamamen dağıtıldığında sona erecek.

NEO Ağını Yönetmek
NEO blok zincirinde iki tip düğüm vardır: normal düğümler ve fikir birliği düğümleri . Normal düğümler ağı aktarmak ve değiştirmek için ağ kullanır, NEO teknik belgesinin ilk sürümlerinde defter tutucular olarak adlandırılan fikir birliği düğümleri muhasebe hizmetleri sağlamak ve defter tutmaktan sorumludur.

NEO, geleneksel iş kanıtı (PoW) veya tehlikeye karşı korunma (PoS) fikir birliği mekanizmaları kullanmaz. Peki hangi bloğun daha sonra gideceğine kim karar veriyor? Buna Bizans Arıza Tolerans algoritması (dBFT) tarafından karar verilmiştir.

Düğümler, NEO ağında bir sonraki bloğu oluşturmak için rekabet etmez çünkü ödenecek blok ödülü yoktur. Konsensüs düğümleri, yalnızca ağın başarılı olmasını istedikleri için ağdaki işlemleri doğrulamak için bırakılır.

İşte NEO konseyinin fikir birliği ve ekonomik teşvikler hakkında söyledikleri :

Düğümler için ekonomik teşviklerle ademi merkeziyet kazanmanın temel sorunlara sahip olduğuna inanıyor ve düğümler için daha az finansal kazanç sağlayacaksa ağ iyileştirmelerinin durmasına ve önlenmesine yol açıyor. Kullanıcılar ve geliştiriciler, işlem ücretlerinin tasarım açısından yüksek tutulduğu ve kârlı adem-i merkeziyetçi uygulamalar oluşturma yeteneklerini önemli ölçüde sınırlayan bir ortama zorlanmaktadır.

NEO ağında şu anda sıfır işlem ücreti vardır. Mutabakat düğümlerinin işlem ücretlerini ödemeye başlaması mümkün olmakla birlikte, süreçte kendileri için bir kesinti olmasına rağmen, NEO ağı bunun olmasını önlemek için teşvik ediliyor:

Konsensüs düğümleri , NEO sahipleri tarafından iktidara oylandıklarında fikir birliği düğümleri haline gelir .
NEO sahipleri pasif olarak GAS hizmet ücretlerini alırlar; Varlıklar dijitalleştirme, akıllı sözleşmeler yapma ve NEO ağını kullanma şirketlerinden gelmektedir.
İşlem ücretleri ne kadar yüksek olursa, yeni şirketler ağı o kadar az kullanacak ve GAS NEO sahipleri o kadar az kazanacak. İşlem ücretini talep eden fikir birliği düğümlerinin bu nedenle NEO sahipleri tarafından oy kullanma olasılıkları yüksektir.
Oylama mekanizması NEO’nun blok zincirinde uygulanmasına rağmen, oybirliği düğümlerinde oylamanın şu anda mümkün olmadığı belirtilmelidir. Aşağıdaki konuda daha fazlası.

Konsensüs düğümleri önerilen blok içerisindeki işlemlerin geçerliliği konusunda hemfikir olduklarında NEO blok zincirine yeni bloklar eklenir. Düğümlerin üçte ikisinden fazlası aynı fikirde olduğu sürece, ağ ilerler. Bir anlaşmazlık varsa, o zaman farklı bir konsensüs düğümü onun üzerinde çalıştığı bloğu önerecektir.

Blok ödüller olmadan kötü oyuncuların kuralları çiğnemeleri için ekonomik bir teşvik yoktur, ancak yine de yanlış gidebilecek birçok şey vardır. Çift harcamalar, sözleşme kodundaki hatalar ve yanlış veri biçimlendirmesi, fikir birliği düğümlerinin yeni bir bloğu onaylamadan önce kontrol ettiği sorunlardır.

Şu anda ana NEO ağında sadece 7 aktif fikir birliği noktası bulunmaktadır ve bunların tümü NEO ekibi tarafından kontrol edilmektedir . Mevcut durumda NEO ağının ağır bir şekilde merkezileştiğini söylemek güvenlidir.

Bu, NEO’nun saklamaya çalıştığı bir şey değil. NEO Kıdemli Ar-Ge Müdürü Malcom Lerider, “ temelsiz FUD’a Tepki ” başlıklı bir blog yazısında, merkezi olmayan bir doğrulama sistemi ile NEO’nun dBFT yaklaşımı arasındaki bir karşılaştırmaya cevaben şunu söyledi:

NEO bir para birimi değildir. Dahası, açıkladığınız şey, düzenlemeden kaçınmak isteyen yavaş bir ağ. Açıkça yeterince iletişim kuramadığımızdan emin değiliz, ancak NEO Akıllı Ekonomi, düzenlemeyle birlikte çalışan hızlı bir ağdır.

Teknik incelemeye göre, NEO ağı teoride 10.000 TPS potansiyeli olan gerçek dünyada saniyede 1.000 işlem (TPS) üretme kapasitesine sahiptir. Bu, 15 TPS Ethereum’un yapabildiği güçlü bir gelişme.

NEO, öncelikle güçlü bir iyi aktör temeli oluşturarak daha merkezi olmayan bir ağa doğru ilerlemeyi planlıyor. İyi bir aktör adayı olarak kabul edilmek için, bir uzlaşma düğümü olarak olağanüstü çalışma süresi ve performans elde edebildiklerini, ancak yalnızca “sıkı bir tanımlama süreci” geçtikten ve 1.000 GAZ’ı belirttiklerini göstermeleri gerekir. Bu fikir birliği düğümleri sorumlu tutulacak ve eylemlerinden yasal olarak sorumlu olacaktır.

İlk 7 konsensüs düğümünün her biri 7 benzersiz varlık tarafından yönetildiğinde, NEO oylama işlemi ağa daha fazla düğüm eklenmesine izin verecek şekilde başlayacaktır.

NEO Nasıl Satın Alınır
NEO ağına özgü olan her iki simge, NEO ve GAS, Binance ve Bittrex gibi cryptocurrency borsalarından satın alınabilir . NEO ağı üzerinde akıllı bir sözleşme yapmıyorsanız, muhtemelen GAS yerine NEO satın almak isteyeceksiniz. Kayda değer, Binance, çoğu borsadan farklı olarak NEO’yu borsalarında tutan kullanıcılara GAS dağıtımlarını öder.

En İyi NEO Cüzdanı
Özel anahtarlara sahip olmadığınız sürece, kripto varlıklarınızın sahibi siz değilsiniz. Genel bir kural olarak, holdinglerinizin çoğunu borsalardan ve güvenli bir cüzdandan geçirmelisiniz . Borsalar daha önce saldırıya uğradı ve muhtemelen tekrar saldırıya uğrayacaklar. Güvenliği kendi elinize almak için NEO jetonlarınızı aşağıda listelenen özel cüzdanlardan birine getirin.

NEO GUI cüzdanı: NEO ekibi tarafından geliştirilen GUI cüzdanı standart ekmek ve tereyağı masaüstü cüzdanınızdır. NEO GUI cüzdanı, NEO belirteçlerinizi masaüstünüzde yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm temel işlevleri sunar.

O3 Cep Cüzdanı: O3 cep cüzdanı NEO sahipleri için mevcut en popüler cep cüzdanıdır. Bir üçüncü tarafça geliştirilen O3 cüzdanı ilk çeyrek 2017’de piyasaya sürüldü ve NEO ekibi tarafından onaylandı.

NEON Cüzdanı: NEON cüzdanı, NEO ekosistemini desteklemek üzere oluşturulmuş bağımsız bir geliştirme grubu olan City of Zion tarafından geliştirilmiştir. Hafif bir cüzdan, kullanıcıların kullanması için tüm blok zinciri indirmeleri gerekmediği anlamına geliyor. O3 mobil cüzdan gibi, NEON cüzdanı da NEO ekibi tarafından onaylandı (bkz. Neo.org/download ) ve açık kaynak olarak kalmaya devam ediyor.

Defter Nano S: Defter Nano S en popüler 3 para birimli cüzdanlardan biri ve bunlardan NEO’yu destekleyen tek kişi. Donanım cüzdanları , çoğu cryptocurrency yatırımcısı için paralarını saklamanın en güvenli yolu olarak kabul edilir. Dezavantajı, bunlar fiziksel cihazlar oldukları için paraya mal olmalarıdır. Nano S, ~ 97 $ fiyatla satılıyor. Ledger Nano S İnceleme ve Kullanım Kılavuzumuzda daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz