single-image

Bitcoin Halving ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin, üretimi için karmaşık bir madencilik ve ödüllendirme prosedürünü takip eder, ancak prensibi, iktisadın temel yasası olan arz ve talep temeline dayanır. Değeri korumak için Bitcoin, Bitcoin Halving adlı bir prosedürü benimsedi. En basit ifadeyle, Bitcoin ödülünü yarıya indirmek, yeni Bitcoin’in madenciler tarafından oluşturulma oranını yarıya indiren bir işlem olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, madenciler bu yarılanma gerçekleştikten sonra ödül olarak yarı Bitcoin alacaklar. Referans olarak, Bitcoin halving her dört yılda bir gerçekleşir.

Bildiğiniz gibi, Bitcoin arzı sonlu, toplamda 21 milyon adet üretilecek. Bu sayıya ulaşıldığında, artık Bitcoin çıkarılmayacak – bu da Bitcoin’i sınırlı bir kaynak haline getiriyor. Bitcoin’in bu sonlu doğası, önemini korumasına yardımcı olur ve bir tahmine göre, bugün dolaşımda yaklaşık 18 milyon Bitcoin var. Sabit bir sınıra rağmen, Bitcoin’in yakın zamanda ekstraksiyon sınırına ulaşması beklenmemektedir. Nedeni, Bitcoin’e güç veren blockchain teknolojisinin bir parçası ve parseli olan Bitcoin yarılanma prosedürüdür.

Bitcoin yarıya indirme kodu, madeni paraya güç veren blok zinciri teknolojisine yerleştirilmiştir. Bu koda göre, Bitcoin yarığı, 210.000 blok madeni madencinin her çıkarılmasından sonra otomatik olarak gerçekleşecektir. Bu mekanizma genellikle Bitcoin Halving olarak adlandırılır ve piyasa değeri ile en büyük dijital madeni para arzının sınırlı kalmasını sağlar.

Bitcoin madencilik ödülü kavramını anlamak için, blockchain teknolojisinin arkasındaki çalışma mekanizmasına bir kez daha vermek önemlidir, çünkü çoğumuz blockchain’de, bilgilerin bloklar halinde saklandığını. Bu bloklar madenciler tarafından onaylanır ve blokların onaylanması üzerine madencilere belirli sayıda Bitcoin verilir.

Başlangıçta, 2009 yılında Bitcoin piyasaya sürüldüğünde, madencilik ödülleri blok başına 50 Bitcoin’de sabitlendi. Bitcoin yarıları her 210.000 blokta bir gerçekleştiği için, Kasım 2012’de ilk Bitcoin yarıya indirme işleminden önce toplam 10.500.000 Bitcoin (210.000 X 50) üretildiği anlamına gelir. İkinci yarılanma, madencilerin ödüllerini 12.5 Bitcoins / bloğa daha da düşüren 2016’da gerçekleşti.

Yaklaşan Bitcoin Yarıları ve Etkileri
Bir sonraki Bitcoin yarılanma süreci Mayıs ayında bir yerde gerçekleşecek ve bu yarılanma, mevcut 12 Bitcoin / blok oranından ödülleri 6.25 Bitcoin / blok’a kadar daha fazla alacak. Mayıs ayı, her on dakikada bir blok madenciliğe eşdeğer olan Bitcoin madenciliğinin devam eden oranına dayanarak tahmin edilmektedir. Bu orana göre, bir sonraki yarılanma Mayıs 2020’de gerçekleşecek, ancak Mayıs ayında kesin tarihi tahmin etmek zor.

Bitcoin yarıya inmenin bariz sonuçlarından biri, tedarik kısıtlanacağı için fiyatlarındaki artış olacaktır ve bu da değerlemesinin yükselmesine yardımcı olacaktır. Birçok kripto para birimi analisti, Bitcoin’in fiyatındaki artışın büyüklüğünü yansıtmak herkesin tahminine rağmen, ödüllerin yarıya indirilmesinin Bitcoin’in değerlemesi yönünde olumlu bir adım olduğu görüşündedir. Bitcoin fiyatlarının 2020 yılında% 100’e varan oranda kazanabileceğini söyleyen Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ortağı Thomas Lee’den olumlu ve oldukça iyimser bir tahmin geldi. Diğerlerinin yanı sıra, Bitcoin yarılanma etkinliğini de içeren Bitcoin fiyatlarında dik artış.

Bloomberg’deki analistlerin tahminlerine göre, Bitcoin’in 2020 yılında yeni değerleme seviyelerine ulaşması bekleniyor. Uzmanlar, Bitcoin’in yarı fiyatının Bitcoin’in fiyat artışının ve çeşitli coğrafi alanlardaki belirsizlik bulutlarının arkasındaki önemli bir neden olacağını tahmin ediyor. siyasi meseleler Bitcoin’in güçlü sonuçlar vermesine yardımcı olacak.

Birçok uzman, Hal Finney’in Bitcoin’in 10 milyon dolar değerinde olacağına dair öngörüsüne güveniyor, ancak hepsi onun tahmini konusunda ikna olmuyor. Yine de Blockstream’in kurucusu Adam Back’e göre, Finney’nin tahmini tamamen göz ardı edilemez. Bitcoin’in Bitcoin yükselmesinin arkasındaki yeni değerleme nedenlerine ulaşması Finney’in öngördüğünden farklı olabilir.

Bitcoin değerlemesindeki artışa ilişkin bir uyum notuna rağmen, jüri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesinin bu yıl yeni zirvelere ulaşıp ulaşamayacağı konusunda hala kararsız. Kripto para birimini benimseme cephesinde karışık sinyaller alıyoruz – kitleler dijital paraları giderek daha fazla koruyor ve bunları genellikle Fiat para birimi ile gerçekleştirilen tüm düzenli amaçlar için kullanıyor, ancak dünyadaki hükümetler ve federal yetkililer endişe kaynağı olmaya devam ediyor kripto endüstrisi için.

Kripto para birimi ve blockchain endüstrisinin gelecekteki beklentileri için 2020 yılının nasıl ortaya çıkacağına şahit olmak ilginç olacak. Bitcoin yarıya indirmek, ödüller daha da yarıya indirilecek şekilde tasma altına alınacağı için bu dijital paranın değerine ivme kazandıracağından emin olabilirsiniz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz