single-image

Monero Network’ün % 85’i ASIC Miner ların Elinde

Son birkaç yıl boyunca, bazı kripto para birimi ağları, ASIC’e dirençli protokoller oluşturmak için çok sayıda yararsız girişimle ASIC madenciliğini engellemeye çalıştı. Birden fazla kripto para birimi geliştiricisi, ASIC madencilerini etkisiz hale getirmeye çalıştı, ancak yetersiz bir başarı oldu. Mükemmel bir örnek, ASIC direnci elde etmek için yazılımı defalarca düzenlemeye çalışan bir proje olan gizlilik merkezli dijital para birimi Monero’dur. Monero geliştiricileri bir kez daha başarısız olmuş, çünkü son bir analiz Monero ağının yüzde 85’inden fazlasının şu anda ASIC’lerin hâkim olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında, XMR geliştiricileri, Bitmain ve Innosilicon gibi şirketlerin XMR tabanlı ASIC madenciler geliştirmesini engellemek için Monero yazılımını kullandı. Sonuçta, her biri orijinal versiyon olduğu iddia edilen üç Monero çatalının doğuşu oldu . Monero ayrıca, geçtiğimiz yıl ekim ayında daha az ASIC dostu olan “Cryptonight varyant 2” yi uygulamaya koyarak bir kez daha çatallaştı. Birkaç ay sonra 7 Şubat’ta bir araştırmacı , XMR ağının bir analizini yayınladı ve bir kez daha protokolün hashratının ASIC makineleri tarafından yönetildiğini söyledi.

ASIC madencileri, ASIC olmayan makinelere benzeyen desenlerle, nonce seçimini taklit ederek gizlemeye çalışıyorlar. Son derece tartışmalı bir dört yönlü split üreten April XMR çatalı, büyük madencilik çiftliklerinin sadece üç günde ağa yeniden katıldığını gördü. Yazar, yine de, madencilerin nonce kalıpları nasıl engelleyeceğini fark ettiğini belirtti. Analiz, “ASIC üreticileri geçmişteki hatalardan ders aldılar ve rastgele olmayan seçmelere başladılar” diye açıklıyor. Raporda ayrıca, geçen yılın ekim ayında yapılan çataldan sonra, XMR geliştiricilerin yeni Cryptonight varyantı ile bir miktar başarılı oldukları, ancak ASIC madencilerinin hızlı bir şekilde “31 Aralık 2018’de 1,738.000 bloğun yakınında” geri döndükleri belirtildi.

Monero geliştiricileri, bir kez daha ASIC madencilerinin ağa hükmetmemesi için istifleme yapmaya devam edip etmeme kararıyla karşı karşıya kaldı. Tehdit, ASIC’in çok az hashratlı ağların yüzde 51 saldırı ve yeniden yapılanmaya karşı aşırı derecede duyarlı olduğu bir zamanda ortaya çıkıyor . ASIC çiftliklerinin bu protokolleri ne kadar kolay yönetebildiğini ayrıntılı olarak inceleyen birçok çalışma ile birlikte soru şu: ASIC direnişi, kısacık sonuçlardan biraz daha fazlasını getirecek bir kedi ve fare oyunudur.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz