single-image

JP Morgan, Müşteriler Arasındaki İşlemleri için JPM Coin Hazırladı

JP Morgan, JPM Coin adlı yeni bir kripto para birimi oluşturdu. Dijital para birimi, müşteriler arasındaki işlemleri anında düzenlemek için kullanılacak. Bu sadece bir deneme olmasına rağmen, bu büyük bir bankanın sanal bir para birimi çıkardığı ilk örnek oluyor. Bilgi 14 Şubat’ta banka tarafından bir blog postasında yayınlandı .

JP Morgan Chase kripto para piyasasına yeni bir dijital para birimi ile giriyor gibi görünüyor. Şirket şu anda büyük şirketler için her gün yaklaşık 6 trilyon dolarlık bir fon taşıyor. Yeni deneme JPM Coin’i kullanarak birkaç ay içinde başlayacak. Bu sanal para birimi, bankadaki mühendisler tarafından oluşturuldu.

JP Morgan, finansal piyasaya girmeye başlayan yeni başlayanlar ve fintech şirketleri ile daha rekabetçi bir pazar için hazırlanıyor gibi görünüyor. JP Morgan gibi büyük bankalar ve kurumlar bu rekabetçi pazarda lider olarak kalabilmek için büyük miktarda para yatırmak zorunda kalacaklar.
CNBC’ye göre, JP Morgan’ın blockchain projeleri sorumlusu Umar Farooq bu konuda yorumda bulundu:

“Yani dünyada kesinlikle var olan herhangi bir şey var, bu, blockchain’e ilerlerken, bu işlem için ödeme ayağı olacaktır. Uygulamalar açıkçası oldukça sınırsız; Kurumları içeren dağıtılmış bir defteri olan herhangi bir şey bunu kullanabilir. ”

Finansal kurumlarla çalışan başka kripto ve blok zinciri şirketleri olmasına rağmen, bu bankacılık için kripto para birimlerinin ilk uygulamalarından biri olacaktır. JP Morgan sanal para birimleri ve Bitcoin (BTC) konusunda çok olumsuz bir tavır sergilemiştir. Şirketin CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in sahtekar olduğunu ve hükümetler tarafından düzenleneceğini iddia etti.

Şu anda bankanın çıkartacağı belirteçler sadece şirketler, bankalar ve broker bayileri için geçerli olacak.

Gelecekte büyüyebilirse bu pilottan etkilenebilecek şirketlerden biri de Ripple. Ripple, dünya çapındaki finansal kuruluşlarla bağlantı kurmak ve sınır ötesi işlemleri hızlı ve ucuz bir şekilde halletmek için çalışıyor. JP Morgan, benzer işlevsellikte ve piyasada yerleşik bir varlığa sahip bir dijital varlık yaratabiliyorsa, Ripple sıkıntılı olabilir.

Halen JP Morgan ile çalışan ve birkaç yıldır yapmakta olan kurumlar, XRP kullanma fikrinden etkilenmeyebilir . Bunun yerine, JPM Kripto Paralarına doğru hareket edebilirler.

Jamie Dimon sanal para birimlerine saldırıyor olsa da, birçok durumda blockchain teknolojisine övgüde bulundu. Bankanın ayrıca, çok sayıda şirket tarafından benimsenen Quorum adlı kendi Blockchain ağına da sahip.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz