single-image

Cryptopia Hack Sonrası İşlemleri Yeniden Başlattı

Ocak ayında, Yeni Zelanda merkezli bir şifreleme para birimi Borsası olan Cryptopia’nın saldırıya uğradığını söyleyen raporlar ortaya çıktı. Sonuç olarak, firma ciddi kayıplara uğradı. Hack son derece uzun olmuştu, polis güçlerini içeriyordu, ancak çalınan para miktarını netleştiren herhangi bir otorite tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Raporlara göre, iddiaya göre Ethereum’da yaklaşık iki buçuk milyon dolar (2.44 milyon dolar) çalınırken, neredeyse bir buçuk milyon dolar (1.18 milyon dolar) diğer cüzdanlara aktarıldı. Polis ve Yüksek Teknoloji Suç Birimi tarafından yürütülen soruşturmadan sonra, şirkete operasyonlarını saldırıdan bir ay sonra tekrar başlatma izni verildi.

Soruşturma ile görevlendirilen bir polis memuru, işin ana kısmının bittiğini belirtti. Ayrıca, şu anda yapılan işlemlerin firmanın yeniden açılmasını hiçbir şekilde engellemediğini belirtti. Ancak, müfettiş ne kadar para çalındığını veya sunucularda herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığını belirtmedi. Ayrıca, soruşturmanın başlamasından sonra hırsızlığın devam edip etmediği sorulduğunda sessizliğini korudu.

Bu arada, bazı Cryptopia personeli, personelin konuyla ilgili güncellemeler için medyaya ve polise bağlı olduğunu söyledi. Borsa çevrimiçi değil, ancak soruşturma başladığından beri firmanın sistemlere erişimi olmadığını belirten bir mesaj görüntülendi.

Firmanın, uygun erişime sahip olduklarında zararın bir değerlendirmesini yapacağını ve müşterilere geri döneceğini açıklayan bir bildiri yayınlandı. Bununla birlikte, eylemin arkasındaki bilgisayar korsanları, bir kısmı EtherDelta borsaları aracılığıyla tasfiye edilen neredeyse üç buçuk milyon dolarlık (3,2 milyon dolar) para transfer ettiler.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz