single-image

Madencilik Çiftlikleri Nedir?

Herşey Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla başladı. Eşler arası nakitsiz ağ, merkezi otoritelerin halkın parası üzerindeki tekelini ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. Piyasaya sunulmasından bu yana, yüzlerce (belkide binlerce) başka kripto para birimi, yeni ve geliştirilmiş kripto para birimleri oluşturmak için Bitcoin’in açık kaynaklı kodlarını kullandı.

Önceden var olan geleneksel bankacılık sistemlerinde, işlem doğrulaması, her işlem için bir değer yükleyen merkezi bir ağ üzerinden yapılır.

Peki, merkezi bir yetkiye sahip olmayan eşler arası bir ağda işlemler nasıl doğrulanır?

Bu size basit olarak anlatmak gerekirse, şifrelemeyi birleştiren ve işlem doğrulaması için karmaşık bir hesaplama denklemini çözen bir protokol olan İş Kanıtıdır. Bu şekilde işlemler çözülüp kaydedilebilir.

Merkezi olmayan bir şey şemasında, bir bloğun belirli sayıda işlemin toplandığı bir blok sistemi vardır. Bu işlemler 256 bitlik benzersiz bir dijital imza ile şifrelenir. Ağdaki bir işlemi doğrulamak için, ağdaki eşlerin işlemle şifreli olarak gelen karmaşık bir denklemi çözmeleri gerekir.

Dijital imza 256 bit olduğundan, bu imzaları taklit etmek veya işlemi değiştirmek imkansızdır. Bu doğrulama sürecine madencilik adı verilir ve bu doğrulamaya katılan madenciler ağ tarafından belirlenen sabit miktarda ödüllendirilir. Madencilik süreci ayrıca merkezi olmayan bir ağın meşruiyetini korur.

Madencilik, kripto zenginliklerini kazanmanın karlı bir yolu olarak görülse de, kripto pazarının patlaması, kripto para biriminin aşırı kalabalık bir arz-talep zincirinin temel sorunuyla karşı karşıya kalmasını sağlamıştır. Madencilerin sayısı katlanarak arttığı için, işlem doğrulama ödülleri de düşüyor. Böylece, bir madencilik teçhizatı için maliyet, enerji tüketimi ve diğer giderler kar marjını en ince seviyesine indirdi. Bireysel madencilik artık karlı bir seçenek değil. Madencilik Çiftlikleri, yeni girenlerin kurtarıcısı olarak görülebildiği yer olmaktadır.

Kripto para birimi için geleneksel maden kuleleri kademeli olarak CPU tabanlı kulelerden GPU’lara kaymıştır ve mevcut eğilimler, ASIC kulelerinin madencilikteki zorluk arttıkça ana seçenek olacağına işaret etmektedir . Geleneksel GPU tabanlı bir teçhizat, enerji tüketimini hesaba katmadan 2-5 bin ABD Doları arasında bir fiyata mal olabilir.

Kripto Meraklısı ve yatırımcıları 2018’i daha iyi veya kârlı yıllarından biri olarak geçmedi. Ayı piyasası, toplam pazar da % 80 oranında yüksek maliyetli bir kargaşaya neden oldu. En iyi kripto para birimleri ile işlem değerlerinin büyük bir kısmını kaybedildi. Çöküş bireysel madencilerin mutsuzluğuna katkıda bulundu ve birçoğu madencilik tesislerini kripto işletmeleri ile birlikte satmak zorunda kaldı. Bununla birlikte, 2018’in son çeyreğindeki düşüş eğilimi, bileşik ve ölçeklendirilmiş bir madencilik seviyesi olan Maden Çiftlikleri için bir fırsat doğurdu.

Madencilik Çiftlikleri, bileşik hesaplama gücü üretmek için bir araya gelen yüzlerce küçük bilgisayar ağına sahip süper bilgisayar tesisleri gibi. Benzer şekilde, yüzlerce maden kulesi, farklı kripto para birimleri elde etmek için teknik uzmanlık ve finansal kaynaklar ile uzman gözetiminde birleştirilmiştir.

Karma Hızı, bir işlemi doğrulamak için şifreli matematiksel denklemin çözümü için ölçüm standardıdır. Karma / saniye cinsinden ölçülür ve bir ağdaki madencilerin yoğunluğu arttıkça, işlemleri doğrulamak için gereken karma güç de artar, bu da bireysel bir düzeyde kar etmeyi zorlaştırır.

Madencilik Çiftlikleri, 1015 karma / saniye düzeyinde hash gücü oluşturabilen birkaç bireysel maden kulesinden oluşan bir bileşik kurulum kullanıyor. Bu Madencilik Çiftlikleri, bir maden kulesini işletmek ve işletmek için yeterli sermayeye sahip olmayan yeni girenlerin kurtarıcısı olacaktır.

Maden Çiftlikleri Nasıl Çalışıyor ve Bir Temel Kurmanın Gereklilikleri Nedir?
Madencilik Çiftlikleri, madencilik kulelerinin birleşik kurulumunu sürdürmek için yeterli finansal ve teknik kaynaklara sahip büyük kuruluşlar gibidir. Madencilik prosesi için en önemli fırsat elektriktir, bu nedenle bir madencilik çiftliği, işlemlerin doğrulanması için gereken hash oranını korumak için 24 * 7 elektrik kaynağına sahip olmalıdır . Kuleleri çalıştırmaktan başka, büyük bir işlem birimi uygun havalandırma ve soğutma sistemi gerektirir.

Kripto pazarındaki yeni katılımcılar bu çiftliklerde bir pay alabilir ve buna göre bir kar elde edebilirler. Kar marjı, bir madencinin kendi işini yürütmek için kazanabileceğinden daha iyidir.

Çin şu anda madencilik yarışına liderlik ediyor ve toplam madenciliğin % 70’inden fazlası en kalabalık ülkede yoğunlaşıyor. Ancak İzlanda, soğuk havası nedeniyle en büyük Bitcoin Madencilik Çiftliği’ne ev sahipliği yapıyor. Rusya’da isimsiz mal sahipleri tarafından işletilen bir başka Maden Çiftliği, toplam 38 PH / S kapasiteli üç bin ANTMINER S9 sistemini kuruldu.

Veri merkezlerinin konumu çoğunlukla yüksek kazançlı bir iş olduğu ve tesise fiziksel olarak zarar verme riski taşıdığı için gizli tutulur. Çoğunlukla bu veri merkezleri, bu tür sorunları önlemek için uzak yerlere yerleştirilmiştir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz