single-image

Altcoins Nedir?

Hemen herkes artık Bitcoin hakkında bir bilgi sahibi ancak Bitcoin’in yanı sıra, genellikle Altcoins olarak bilinen yüzlerce alternatif kripto para birimi vardır.

Evet, bunlar kendi blockchain teknolojisi , madencileri ve cüzdanlarıyla alternatif kripto para birimleridir .

Peki bu kripto paralar neden varlar? ve nasıl çalışıyorlar?

Günümüzde pek çok farklı altcoin çeşidi vardır, bunlar hakkında haberler her an karşınıza çıkmaktadır.

Neden Altcoins’e ihtiyacınız var?

İlk Kripto para birimi olan Bitcoin, kendine özgü kurallarla geldi.

Bitcoin ağında her 10 dakikada bir yeni madeni paralar üretiliyor.
Bitcoin’lere madenclik yaparak ulaşmak için çok fazla bilgi işlem gücü gerekiyor.
Bazı özel bilgisayar çipleri bitcoin madeni yapmak için tasarlanabilmiştir.
Toplamda Sadece 21 milyon bitcoin var olacaktır.
Bir elektronik para şeklidir.
Yukarıda belirtilen hususlar, bitcoin protokolü orijinal olarak tasarlandığında , Bitcoin Satoshi Vision’a göre tüm bilinçli seçimlerdir . Ancak hiçbir şey bu kuralların değişemeyeceğini söylemez.

Bitcoin’i yöneten yazılım geliştirme ekibi son derece korumacı ve bitcoin yazılımının veya üzerinde çalıştığı kuralların radikal iyileştirmelerini önemsemiyor.

Bunun için geçerli sebepler var. Bitcoin milyarlarca dolarlık bir piyasa kapitalizasyonuna sahip ve şimdi çok sayıda işletme buna güveniyor.

Bu kadar çok sayıda iyileştirmenin yapılması, genel nüfus için bitcoin kadar popüler bir dijital para birimine dayanan sorunlar yaratabilir.

İnsanlar her zaman Altcoin’lerin özelliklerini bilmeye isteklidirler, böylece ihtiyaçlarına göre yatırım yapabilirler.

Bitcoin alternatifleri
Birçok insan kripto para biriminin temel kavram ve ilkelerini benimsemiş ve kendi gereksinimlerini karşılayan farklı türden kurallarla kendi versiyonlarını geliştirmiştir.

Örneğin, Litecoin en popüler altcoinlerden biridir. Bu, kuralları değiştiren ve farklı bir birey topluluğuna hitap eden kripto para birimidir.

Bitcoin’in her 10 dakikada bir yeni ürettiği yerlerde, bitcoinden neredeyse 3 yıl sonra piyasaya sürülen Litecoin, her 2,5 dakikada bir yeni üretiyor. Litecoin’i bitcoin’den 4 kat daha hızlı yapan şey, bitcoin’den daha hızlı işlemleri onaylamak.

Sadece bu değil, Litecoin madencilik için de Bitcoin’den farklı bir kural kümesi kullanıyor. Bilgisayarınızdaki CPU gibi genel olarak kullanılabilir bir donanıma ASIC madencilerinin kullanılmasını bilerek dışladı.

Fikir, herkese bir şans vermek için işleri daha eşitlikçi tutmak, ayrıca uzman teçhizat almak için parası olanları tercih etmekti.

Scamcoins (aldatmaca kripto para) Karşı Dikkatli Olun

Tüm altcoin’lerin makul ve mantıklı hedefleri yoktur. 2018 yılında başlatılan binlerce altcoin vardı ve bunların çoğu Scamcoins kategorisine giriyor. Bu tür altcoinler tamamen yaratıcıları için kar sağlamak için tasarlanmıştır.

Yaratıcıları tarafından önceden zaten üretilmiştir, bu da büyük ölçüde zaten kripto paralara sahip olunduğu anlamına gelir.

Bu kripto paraların yaratıcısı, insanları topluluğun desteğini kazanmak için madencilik cihazlarını altcoin’in madenciliğini yapmak için kullanmaya teşvik eder. Çok geçmeden, insanlar bu scamcoin ticaretine başlayacaklar, değerlerini arttırmak için scamcoin’leri hakkında çok fazla atlatma haber yaymalarını sağlayacaklar.

Bu noktada, yaratıcı zaten önceden elinde olan tüm paralarını satacak, parasını alacak ve piyasadan çıkacak ve scamcoin’i teknik destek olmadan serbest bırakacaktır. Yani aslında insanlar paralarını hiç bir değeri olmayan sanal bir varlığa harcamış olurlar.

Bu teknik olarak farklı gibi görünse de bir dolandırıcılık yöntemidir.Ayrıca bu kişiler belirli miktarlarda kendi paralarını yüksek fiyatlarla satın alarak satarak sahte bir arz talep oluştururlar. Buna genellikle altcoin dünyasında çok yaygın hale gelen “pompalama ve boşaltma” denir.
Eğer Kripto Para dünyasında Yeni iseniz , bu gibi Scam Kripto Paralara karşı dikkatli olunuz.

Gerçek Potansiyelli Olan Altcoins Nasıl Bulunur?

Gerçek potansiyeli olan altcoinler da var. Peki onları nasıl bulabilirsiniz?

Farklı İşlevleri Arayın
Geçerli bir altcoin genellikle benzersiz bir şekilde verimli bir şeyler yapmak için bitcoin’in kurallarını değiştirir. Sistemi yürütmek için özel bir uygulamaya sahip olabilirler.

Örneğin, güneş enerjisi üretimi için bir takas birimi olarak birkaç kripto para tasarlanırken, diğerleri internet üzerinden yeni bir alan adı sistemi için temel oluşturdu.

Bir kripto paranın teknik değer katan bir şey yapmaya çalışması durumunda, o zaman iyi bir işarettir.

Sağlam Bir Ekip Tarafından Desteklenen Parayı Arayın

Her iyi altcoinin pazarda ayak uydurabilmesi için sağlam bir takımı vardır. En iyi altcoins’ten bazıları, gönüllülerin topluluklarının yanı sıra, birçoğu forumlara bir süredir katkıda bulunan savunucuları da içeriyor.

Geniş Pazar Destekli Altcoin
Birkaç para açıklanamayan bir şekilde çıkar. Dogecoin aslında bir şaka olarak başladı ama daha sonra ciddi ivme kazanmış oldu en önemli altcoins, biri haline geldi.

Para, sevimli bir köpek maskotu resmini kullanan kripto para, viral oldu ve herkes bunun bir kısmını almak istedi. Dogecoin bir şekilde piyasada yer edinmiş oldu, fakat bu konuda scamcoins hakkında söylediklerimizi unutmayınız.

Sonuç
Bitcoin Alternatifleri Kripoto Paralar

Bazen, altcoins meraklılardan gelen projeler ve bazen de tüm yeni işletmelerin temelini oluşturur.

Hatta mesajlaşma uygulamalarından çevrimiçi pazarlara kadar her şey için yepyeni bir çerçeveye dönüşebilecek kripto paralardan bile daha fazlası olabilir.

Kripto Para tüccarları, yüksek riskli bir iş olsa da altcoinlerin birbirleriyle değiştirerek yüksek getiri elde etmektedirler.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz