single-image

Karma Hızı (Hash Rate) veya Karma Gücü (Hash Power) Nedir?

Hash gücü, Bitcoin ağının sürekli olarak çalışabilmek için harcadığı hesaplama gücü miktarının ölçü birimidir.

Madencilik, Bitcoin ağında işlem doğrulaması için bir yoldur ve belirli bir kesimin kontrolü ele geçirmeden ağın istikrarını ve orijinalliğini korumasına yardımcı olur.

Madencilik, aynı zamanda büyük enerji tüketimi anlamına gelen yüksek işlemsel güce ihtiyaç duyan karmaşık bir matematiksel denklem çözme işlemidir. Karma oranı, bu hesaplamanın bir ölçümüdür; Tek bir bloğu çözümlemek için gereken güç. Saniyede karma (H / S) cinsinden ölçülür.

Hash / saniye birim ölçüttür, güç sağlama için kullanılan diğer bazı genel terimler mega, giga ve tera’dır. Kilohash (KH / s), 1.000 karma, megahash (MH / s), 1.000 kilohash, terahash (TH / s), 1.000 megahash ve terahash (PH / s) için kullanılır.

H / s cinsinden ölçülen bilgisayarınızın işlem gücü yardımıyla madencilik veya işlem doğrulaması yapılır. Şimdi PC’nizin karma değerinin 60 olduğunu varsayalım; bu durumda, işleminize eklenen şifreleme şifrelemesini çözmek için bilgisayarınızın saniyede 60 tahmin yapabileceği anlamına gelir.

Bir ağdaki madenci sayısı arttıkça, madencilik için gereken karma oran da artmaktadır. 1 KH / s hız oranına sahip güçlü bir bilgisayar, 100 H / sn hızına sahip birinden daha hızlı bir şekilde madencilik yapabilir ve blok açabilir.

Madencilik yoluyla işlem doğrulaması yalnızca İş Kanıtı protokolünü kullanan eşler arası ekosistemde mümkündür . Bitcoin, Bitcoin Cash , Litecoin gibi birçok kripto para birimi bu protokolü blok zincirinin ademi merkeziyetini korumak için kullanır.

1 kH / s, saniyede 1.000 (bin) karma
1 MH / s, saniyede 1.000.000 (bir milyon) karmadır.
1 GH / s, saniyede 1.000.000.000 (bir milyar) karmadır.
1 TH / s, saniyede 1.000.000.000.000 (bir trilyon) karmadır.
1 PH / s, saniyede 1.000.000.000.000.000 (bir katrilyon) karmadır.
1 EH / s, saniyede 1.000.000.000.000.000.000 (bir quintilyon) karmadır.

İşlem hızının bir savaş sırasındaki gibi aynı olduğunu doğrulamak için bilgisayarınızın hızını veya ürettiği gücü. Katılımcı sayısı arttıkça, daha güçlü katılımcılara sahip olan ve azami güç kullanan takım yarışı kazanır.

Madenciliğin zorluğu arttıkça, madencilik için gereken karma oranı da artar.

Bilgisayarınızın karma hızı, enerji tüketimi ile doğrudan orantılıdır. İşlemcinizin ürettiği güç ne kadar fazla olursa, elektrik veya enerji faturası o kadar büyük olur.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin eşler arası, nakitsiz bir ağ vizyonu , topluluğun eline güç vermek istedi. İşlem doğrulama için İş Kanıtı protokolü kullanıldı, böylece CPU veya GPU işlem birimi olan herkes Bitcoin’i madencilik edip ödüller kazanabildi. Bununla birlikte, Satoshi, ademi merkeziyetçilik fikrinin bugünkü yüksekliğe ulaşacağını asla düşünmemiş olabilir.

Bitcoin’in popülaritesi ve anlaşılabilirliği arttıkça, ağ madencilik bandına katılan bir sürü madenciyle sıkıştı. Madenci sayısındaki artış ile madencilik zorluğu da arttı.

Gelinen noktada kurumsal bir işletmede madencilik yapan firmalara karşı normal bir kişisel bilgisayarla madencilik yamak artık karlı değil. Nvidia ve diğer CPU üreticileri gibi pek çok üretici, daha iyi ve daha hızlı maden kabiliyetleri için yüksek hash oranı verimi sağlamak üzere tasarlanmış olan özel maden kulelerini pazara sunmaya başladı.

2018’de Bitcoin ve Altcoins fiyatlarının yıllar içinde en düşük seviyeye ulaştığını görünce , madencilik cihazları da en iyi kripto para birimleri için neredeyse yok oldu . Enerji tüketimi, işletme maliyeti ve maden kuleleri (1000 dolara kolayca mal olabilir), fiyatlar bireysel bir düzeyde karlı bir işlem yapmaz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz