single-image

Kripto Para Birimi Cinsinden Ödemeler Yasaklanıyor

Türk merkez bankasının kripto para birimi ödemelerini yasakladığını duyurması bir çok kişide şok etkisi yarattı. Aynı zamanda merkez bankası, kripto işlemlerinin önemli riskler içerdiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından duyurulan yasaklama kararında, kripto varlıkları ödeme aracı olarak kullanılamaz deniliyor. Karanamede adı geçen yasak 30 Nisan’da yürürlüğe girecek. Merkez bankası ayrıca, ödeme şirketlerinin kripto para borsalarına para yatırma ve çekme hizmetleri sağlayamayacağını belirtti.
“Ödeme hizmeti sağlayıcıları, kripto varlıklarının ödeme hizmetlerinin sağlanmasında ve kripto paranın yurtdışına çıkarılmasında doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasını sağlayacak şekilde iş modelleri geliştiremez veya bu tür iş modelleriyle ilgili herhangi bir hizmet sunamaz. Ödeme ve elektronik para kurumları, kripto para varlıkları ile ilgili ticaret, depolama, transfer veya ihraç hizmetleri sunan platformlara veya bu platformlardan para transferine aracılık edemez ”dedi.
Hepimizin bilgisi gibi Türkiye en hızlı büyüyen kripto dostu ülkelerden biri olduğu için son haberler kripto para piyasası için bir sürpriz oldu. Ülke, yüksek enflasyon ve Türkiye’nin ulusal para biriminin değerindeki önemli düşüşün ortasında kripto para birimlerinin benimsenmesinde büyük bir artış görmektedir. Avrupada en çok kripto para kullanımı olan ülkelerin başında ve dünyada üst sıralarda olan ülkemizdeki bu kadar öncelisinde bir başka karar da Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından bir başka duyuru ile kripto paralar ile ilgili düzenlemeler ve yükümlülükler belirtilmişti. İlerleyen günlerde Türkiye’de Kripto para ile ilgili bir çok düzenleme ve altyapı çalışmalarının yapılacağı anlaşılmaktadır. Haberleri izlemeye devam edeceğiz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz