single-image

Bir Şaka Olarak Başladı

Şaka olarak başlayan Dogecoin bugün ulaştığı Şimdi, 34 milyar dolar değerinde ilk 10 dijital para birimi arasındaki yerini almış durumda. Bir çok kişi duruma bir anlam vermeye çalışıyor, bir süredir takip eden ve dogecoin satın almış yada holder olan kişiler milyoner oldular. Sebebine bakmadan önce bunun bir gerçek olduğunu kripto paranın size bu gibi yükselişlerle neler sağlayabileceğinin son örneği oldu. Bir kaç gün önce 0.10 dolar olduğu ile ilgili yazımızın üzerinde sadece bir kaç gün geçti ve bugün size 0.45 dolar seviyesini ulaştığını haber veriyoruz.

Kripto para birimi, 2013′ün sonlarında popülaritesini artıran “Doge” memesine dayanıyor bir Shiba Inu köpeğini tasvir ediyor. Yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında yaratıldı, dogecoin için daha hızlı ve Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıktı.
Bu yılbaşından beri ciddi hareket görmeye başladı ve Dogecoin geçen hafta tekrar yükselişe geçti ve Çarşamba günü ilk kez bir direnç seviyesi olan 0.10 doları geçti. Son yedi gün içinde % 400 gibi muazzam bir artış gösterdi.

Neden ve ne oldu nasıl oldu bu konuda herkes merak içinde öncelikle, Coinbase Nasdaq’da listenmesi var. En popüler ABD kripto para borsası , Çarşamba günü halka açıldı ve kripto para birimleri için bir dönüm noktası oldu. Coinbase’in ilk çıkışıyla ilgili heyecan , Bitcoin ve Ethereum ve altcoin fiyatlarında bir artışa neden oldu . Bitcoin 64.000 dolar seviyesini geçmişti ve bir rekor seviyesi yakaladı, iki numaralı kripto para Ethereum 2.500 dolar seviyesine ulaştı. Dogecoin, yine kripto para piyasalarına olan bu yeni hareketin bir başka sonucu olarak görülebilir.

Robinhood aplikasyonu kullanıcıların yeniden kripto para ticareti özelliğini aktif ediyor ve dogecoin de aktif oldu. Robinhood kullanıcılarından yoğun bir kripto para ilgilisi olduğunu da bildiriyor.
Tabiki en önemli ve görünen sebeplerden birisi Tesla CEO’su Elon Musk’tan dogecoin ilgili birkaç tweet bu da fiyatın yükselmesine yardımcı olduğu bir gerçek.

Bu yükselişe karşı bazı Bitcoin yatırımcıları Musk’ın dogecoin tweetleri hakkında olumsuz .Nic Carter, perakende yatırımcılarını “dogecoin’de para kaybedecekleri” konusunda uyardı ve bunu “spekülasyon aracı” olarak nitelendirdi. Bazı yatırımcılar zaten bitcoin’i spekülatif bir balon olarak görüyor ″İnsanlar, kripto para birimini anlamlı bir değeri olduğunu düşündükleri için değil, başkalarının birikip fiyatı artıracağını ve ardından satıp hızlı para kazanabileceklerini umdukları için satın alıyorlar.”
Kripto da oluşan bu yükselişleri bir balona benzetiyor “Herkes bunu yaptığında, sonunda balon patlamak zorunda kalacak ve zamanında çıkmazsanız kısa sürede kaybedeceksiniz bunun ne zaman olacağını söylemek neredeyse imkansız. ” denilerek perakende yatırımcılar uyarılıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz