single-image

Konu Güvenlik ve Gizlilik Olduğunda Dash ve Monero

Dash ve Monero ortaya çıktığında odak noktası olarak güvenlik ve gizlilik hedeflenmiştir. Ama bu konuda hangisi daha başarılı Dash’mı yada Monero’mu?

Dash ve Monero, Bitcoin gibi en yüksek puan alan kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında pazar için benzersiz özelliklere sahiptir. Piyasa kapitalizasyonu ve benimsenmesi ile ilgili olarak, her ikisi de Bitcoin veya Ethereum ile karşılaştırıldığında küçüktür. Genel olarak, Dash ve Monero, her birinin benzersiz bir dijital para birimi olduğu unutmamak gereklidir tıpkı Bitcoin gibi ancak gizliliğe odaklanırlar.

Bitcoin’den birkaç şekilde farklılık gösterir. Bitcoin’e kıyasla bir gelişme olan satış noktasıyla geliyor. Dash ile bir işlemi tamamlamak için harcanan zaman hızlıdır. Bitcoin’den farklı olarak, ödemelerin doğrulanması için zaman aralığı çok daha yavaştır.

Monero , bu Bitcoin deki izlenebilirlik eksikliğini çözer. Bitcoin işlemleri izlenebilir, ancak Monero anonimdir. Ek olarak, Bitcoin olmadığında Monero da elverişlidir .

Peki, Dash’e karşı Monero birbirleri ile karşılaştırıldığında ortaya nasıl bir tablo çıkıyor.

İzlenebilirlik özellikleri
Dash, Masternode ağı nedeniyle bir düğüm hiyerarşisine sahiptir. Masternodes, PrivateSend ve InstaSend’i etkinleştirmek için kullanılır. Düğümler eşit değildir ve bu onu izlenebilir yapar.

Öte yandan, Monero üç ana teknolojinin izniyle izlenmektedir. Halka imzası bir adresin gizliliğini korur. Ek olarak, işlem tutarının gizliliği Ring CT teknolojisi kullanılır. Son olarak, Gizli adres özelliği, alıcının adresinin adsız kalması anlamına gelir.

Gizlilik Özellikleri
Dash ve Monero’ya gelince, gizlilik seviyelerinin eşit olması beklenebilir. Ancak bazı farklılıklarımız var. Özellik isteğe bağlı olduğundan Dash varsayılan olarak gizliliği garanti etmez. Kullanıcılar PrivateSend seçeneğini kullanabilir veya kullanamazlar. PrivateSend özelliği CoinJoin’in güncellenmiş bir versiyonudur. Teknoloji, üçüncü tarafların herhangi bir işlemi izlemesini engelliyor.

Monero geliştiricileri varsayılan olarak yapmıştır. Dijital varlık, gizliliği artırmak için kriptografik olarak güvenli bir sistemden yararlanır. Ek olarak, Monero’nun mantar niteliği mahremiyeti güçlendirir.

Dash bir Bitcoin çatalıdır. Basit bir ifadeyle, Dash geliştiricileri belirteci Bitcoin kodundan yarattı ancak gizliliği arttırmak için bazı ince ayarlar yaptı. Kripto para tıpkı Bitcoin’e benziyor ancak gizlilikteki benzersiz değişikliklere sahip.
Öte yandan, Monero Bitcoin’den çatallanmadı. CryptoNote protokolünün ve Bytecoin’in bir çatalı olarak görülebilir.

Belirteç Kullanılabilirliği
Her iki kripto para, kurulan kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, tedarikte sınırlı olduğunu not etmek önemlidir. Ancak, Dash ve Monero’da eski zirvede ortaya çıkıyor. Dash çekirdeği geliştiricileri, 18,9 milyona maksimum tedarik ayarladılar. Ek olarak, her iki buçuk dakikada bir, yeni bir Dash bloğu oluşturulur.

Monero , maksimum tedarik limiti 18.4 milyon olarak ayarlanmıştır. Arzın sona ermesi durumunda, dakikada 0,3 oranında Monero üretimine devam edilebilecektir. Ayrıca, bir dakika yeni Monero blokları üretilir. Bu nedenle, Monero şişirilebilir – Dash ise henüz bu konuda bir sorun yaşamadı.

Dash ve Monero’nun Depolanması
Dijital varlıkların herhangi bir cüzdanda saklanması uyumluluğa bağlıdır. Dash, farklı cüzdanlarla uyumludur. Dash cihazınızı Trezor gibi donanım cüzdanlarında veya Coinomi gibi soğuk cüzdanlarda saklayabilirsiniz .

Monero, depolama yönündeki Dash ve Monero savaşını kaybediyor gibi görünüyor. Monero herhangi bir donanım cüzdanıyla uyumlu değildir. Monero’nun sahipleri genellikle varlığı daha güvenli olduğu düşünülen soğuk cüzdanlarda saklar. Monero ayrıca bir kağıt cüzdan saklama alanı ve bir web cüzdanı ile birlikte gelir.

Dash Kripto Paranın Bazı Artıları
Düşük işlem ücretleri. Kredi kartlarına ve bankalara kıyasla, Dash daha düşük işlem ücreti alıyor.
Anında ödemeler. Dash geliştiricileri, instantX teknolojisi ile anında ödeme yapılmasını sağladı. Teknoloji benzersiz ve ademi merkeziyetçidir, çünkü ödemelerin gerçekleşmesi sadece dört saniye sürmektedir.
Bu gizlilik seviyelerini genişletti. Dash, gizliliğe odaklandığı için pazarda bir üne sahiptir. Dash sahipleri gerçek gizlilik içinde işlem yapabilir. Bu durumda, hiç kimse kullanıcının kimliğini belirli bir adresle bağlayamaz.
İki Katmanlı Ağ. Bu ağ ile, Dash güçlü bir sistemdir ve kullanıcıların yüksek hizmet seviyesinden faydalanabilmesini sağlar.
Düzgün küresel ticaret . Dash, herhangi bir iş için iyi bir şey olan sorunsuz uluslararası ticareti teşvik eder.
Yüksek kitlesel kabul şansı. Dash herkes için yapılır ve bir kez tamamlandıktan sonra, kitlesel kabul edinmenin bir sonraki olması muhtemeldir.
Kripto Para Dash bazı Eksileri
Ana kodların mülkiyeti konusunda netlik eksikliği var. Spekülasyonlar, geliştirme ekibinin, ademi merkeziyetçi özellikten ödün veren ana kodların büyük bir kısmını kendisine tahsis ettiği gerçeğine dayanıyor.
Olumlu pazar alımı ile. Dash, çok sayıda kullanıcı ve satıcıya sahip değil.
Marka karışıklığı. Dash kelimesi diğer ürünler tarafından kullanılır ve bunu bir şifreleme para birimi olarak sınıflandırmak zor olabilir.

Monero’nun Artıları
Dinamik ölçeklenebilirlik. Monero ile spam ödemelerini ortadan kaldırmak için önceden belirlenmiş bir sınır yoktur.
Birden fazla anahtar desteği. Monero, genel ve özel seçeneklerle birlikte gelen farklı kilit sistemleri destekler.
Kaçak işlem. Monero ile hiç kimse hangi işlemlerde hangi Monero madalyonun kullanıldığını belirleyemez. Monero’nun öne çıkan benzersiz özelliklerinden biridir.
Seçici olarak şeffaf. Monero ile, herkes işlemlerini kendi seçtiği kişiyle görebilir.
Madenciler için devam eden teşvikler. Monero arzının tükenmesi durumunda, madencilere ödeme yapmak için sürekli olarak 0.3 XMR / dak ödeme yapılacak olması.

Monero Eksileri
Sınırlı cüzdan uyumluluğu. Monero ile uyumlu donanım cüzdanı yok.
Merkezileşme kaygıları. ASIC’e dirençli olmasına rağmen, Monero’nun karma oranının yaklaşık% 43’ü yalnızca üç maden havuzuna ait olması.
Sınırlı evlat edinme. Birçoğu Monero’yu kullanıcı dostu olmayan bir para birimi olarak düşünmektedir, bu nedenle yavaş evlat edinme.
Yeni özellikler eklemek zor. Monero, bitcoin tabanlı bir kripto para birimi değil,buda bir şeyleri eklemeyi zorlaştırıyor.
Sonuç
Dash ve Monero için söylenecek çok şey var. İki Kripto para da güvenlik ve mahremiyete odaklanarak diğerlerinden öne çıkmaya çalışıyor. İki kripto parada kripto severler için önemli özelliklere sahiptir. Ancak, pazarda kitlesel olarak kabul edilmeden önce, daha gidecek çok yolu var. Dash’in, ana ekiplerin gelişim ekibinin sahipliğini açıklığa kavuşturması gerekiyor. Öte yandan, Monero’nun sınırlı cüzdan uyumluluğu de önemli bir konu olarak önümüzde duruyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz