single-image

Dünyada En Çok Bitcoin Sahibi Olanlar Kimlerdir?

Bitcoin son yıllarda popülaritesi gittikçe yükselen ve merakla takip edilen bir varlıktır. Ne kadar çok Bitcoin olduğu veya dünyadaki en fazla Bitcoin’e kimin sahip olduğu gibi çeşitli soruları merak eden birçok insan vardır. Soruya kesin cevaplar vermek kolay değildir.

İlk olarak, Bitcoin dünyadaki herhangi bir tüzel kişilik veya kişiye ait değildir. Bazıları, Satoshi Nakamoto’nun takma adını kullanan Bitcoin’in geliştiricisinin gerçek bir insan bile olamayabileceğini ve bir grup insan olabileceğini söylüyor.

Bitcoin izlenemediğinden, mülkiyeti yalnızca Blockchain üzerinden izlenebilir. Bu nedenle, Bitcoin dışında hiçbir kimse belirli bir Bitcoin’in sahipliğini bilemez. Bitcoin şifresine erişmeden, gerçek mülkiyeti ve gerçek sahibini bilmek mümkün değildir.

Bazı popüler web sitelerindeki veriler önemli miktarda Bitcoin sahibi olan bazı önemli oyuncuları işaret etmektedir. En bilinen Bitcoin sahiplerinin listesine bir göz atalım:

Satoshi Nakamoto
Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto , Bitcoin’in 4.7 milyon USD değerinde olduğu tahmin ediliyor. Rakamların sadece bir tahmin olduğunu ve pazarlardaki Bitcoin fiyatına göre sürekli değiştiğini unutmayın. Açıkçası, hiç kimse Satoshi Nakamoto’nun portföyünün sahipliğini tam olarak bilemez.

Çin Bitcoin madencilik çiftlikleri
Çin madencilik havuzları, Bitcoin’i kazan ve dolaşıma sokan kripto para pazarında büyük oyunculardır. Bitcoin’in toplu karma oranının % 81’inin bu Çin Bitcoin çiftliklerinin kontrolü altında olduğuna inanılıyor. 2016 – 2017 yılında, Antpool, dünyada madencilik ile Bitcoinlerin % 20’sinden sorumluydu.

Federal Soruşturma Bürosu
FBI’ın pazardaki tüm Bitcoin’in % 1,5’ine sahip olduğuna inanılıyor. Çin madenciliği çiftlikleri olduğu gibi, FBI da benzer madencilik faaliyetlerine sahip. Biliyor muydunuz.

Satoshi Dice, 126,315 Bitcoin’e ulaştığı zaman yaygın olarak ilk büyük satın alan olarak adlandırılıyor.

Bireysel Yatırımcılar
Birkaç bireysel yatırımcı portföyündeki Bitcoin kripto paranın büyük holdinglerine sahiptir. Örneğin, en kayda değer yatırımcılardan biri Winklevos Twins ellerinde 400 milyon dolar değerinde BTC olduğu düşünülüyor, Tony Gallippi için 100 milyon’luk bir Bitcoin serveti olduğu, ayrıca Roger Ver’in, 52 milyon ABD doları değerinde Bitcoin sahibi olduğu tahmin edilmektedir. Charlie Shrem, 45 milyon dolarlık Bitcoin sahipliği de söz konusudur. Ardından Bitcoin’in 35 milyon dolar değerinde olduğu söylenen Dave Carlson geliyor.

Japon Yatırımcılar
2016 yılında işlem gören Bitcoinlerin % 42’sini satın almak için Yen’in Japon para biriminin kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Piyasalardaki Bitcoin’in % 34,8’inin en büyük 1000 Bitcoin adresine sahip olduğu da yaygın olarak bilinmektedir. Amerika’da ise sadece 800 kişinin vergilerinde Bitcoin’den kazanç sağladığını belirtmek ilginçtir. Bu, birçok özel yatırımcının isimsiz kalmayı seçtiği anlamına gelir.

Kripto para birimi topluluğu arasındaki popüler inanç, 2027 yılında dolaşımda 17 milyonun üzerinde Bitcoin olacağı yönündedir. Dünyanın ilk kripto para biriminin değeri arttıkça, birçok yatırımcı varlıklarını satacaktır. Bitcoin oyunundaki en büyük oyuncuların kim olduğunu yalnızca zaman gösterecek.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz