single-image

Venezuela Merkez Bankası Rezervlerine Bitcoin ve Ethereum Ekleyecek

Şu anda yüksek enflasyondan pençesinde olan Venezuela’nın kripto para birimleri benimseme yönünde adımlar attığı zaten bilinmektedir. Bu atılan adımlara bir yenisi ekleniyor.

“Venezuela, merkez bankasının rezervlerinde kripto paralar risklerinden tasarruf edip edemeyeceğini belirlemek için dahili testler yürütüyor ve PDVSA’nın Bitcoin ve Ethereum’daki son ödemeleri indirmesine yardımcı oluyor”

Kaynağa göre, bilgiler, Petroleos Venezuela SA (PDVSA) eyaletinden Bitcoin ve Ethereum merkez bankasının tedarikçilerine ödeme şekli olarak dahil edilmesine ilişkin bir talebin ortaya çıktığını belirtmekte. Ayrıca, “çalışanlar kripto para birimlerinin bankanın uluslararası rezervleri olarak sayılmasına olanak sağlayacak teklifler üzerinde çalışıyorlar” şeklinde bildiler bulunmakta. Bu hamlenin, Bitcoin cinsinden olan değerinin 7,9 milyar ABD dolarına yakın olduğu bildiriliyor.

PDVSA’nın Bitcoin veya Ethereum’u nasıl biriktireceği, ancak işlemi kolaylaştıracak finansal kurumlar bulamadığı için, Çin yuanı ile 700 milyon ABD doları tutarındaki ödemeleri satın almış olabilirler. Yeni yaptırımların etkisine karşı korunmak için. Venezuela Hükümeti ayrıca, Rusya uluslararası ödemelerinin SWIFT e alternatif olarak işlettiği bir mesaj sistemine geçmeyi de düşünüyor. Şu anda Venezüella vatandaşları, büyük oranda hükümetin enflasyonu kontrol edememesi nedeniyle ülke olarak çevrimiçi işlemleri yoğun şekilde kullanıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz