single-image

JP Morgan, Libra “Asla Olmayacak Güzel Bir Fikir”

JP Morgan İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon, kripto konusunda Facebook’un Kripto Para Projesi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Başlatılmasından bu yana projenin üzerinde gezmekte olan şüphecilik havasına vurgu yaptı. Facebook projesi Libra’nın “asla olmayacak güzel bir fikir” olduğunu belirtti. Dimon Cuma günü Washington’daki Dünya Finans Finans Enstitüsü tarafından düzenlenen bir konferansta kripto para birimleri hakkında görüşlerini paylaştı.

Biz zaten stabil kripto paralar satın aldık, böylece artık gerekli değiller.

Bir süre önce, Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre, JP Morgan , kripto para biriminin kara para aklama ve terör gibi yasadışı faaliyetlere yardımcı olmak için güçlü bir araç olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği korkusundan dolayı Libra projesine finansman desteği vermekten kaçındıklarını aktardı.

Libra, son birkaç hafta içinde tüm kötü nedenlerden dolayı projeye katılmayı reddettiği için ilgi odağı olmuştur. Bu yüksek profilli destekçiler, Visa, Mastercard, PayPal ve eBay’i kast ediyor. Ancak, Spotify, Uber ve Lyft gibi 21 firmanın oluşturduğu konsorsiyumu, sosyal medya devi Facebook’un stabilcoin projesine desteklerini göstermeye devam etmektedirler.

Libra Şefi David Marcus, bu hafta kripto para birimi projesinin yasal düzenlemelere uygunluğunun ardından 100 bankacılık kurumundan ve finansal kuruluşlardan destek almayı beklediğini belirtti. Ayrıca, Libra mevcut düzenleyici çerçeveyi aşmadığı takdirde en yüksek güvenlik standartlarına uyması için tasarlandığını ekledi.

Jamie Dimon, 2017 yılında da bitcoin’i ‘dolandırıcılık’ olarak nitelendirdiği kritik sözleri için geçmişte de çok dikkat çektiğini hatırlatmak gerekli. Daha sonra, sözlerini geri aldı ve bitcoin’e bir sahtekarlık olarak atıfta bulunmaktan pişmanlık duyduğunu ekledi. Bildiğiniz gibi Şubat ayında, JP Morgan, blok zinciri ağı üzerinden anında para transferine yardımcı olan “JPM Coin” i başlatarak blockchain işine girmiştir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz