single-image

Coinstar Kiosklarından Nakit Para ile Bitcoin Satın Alınabilecek

Coinstar , alışveriş merkezleri ve süpermarketler bulunan kendi para sayma makineleri ile bilinen şirket, Coinme
ile Bitcoin satış yapılabilmesi için ATM operatörü ile bir ortaklık duyurdu ABD çapındaki bu kiosklarda artık ABD Doları ile Bitcoin alınabilecek.

Coinstar, dünyanın dokuz ülkesinde 20.000’den fazla para sayma makinesine sahiptir, ancak bitcoin alımları şimdilik yalnızca ABD’de seçilen kiosklarda yapılacaktır. Ayrıca, 24 saatlik bir süre için yalnızca 2,500 ABD Doları tutarında herhangi bir miktarda ABD Doları faturalarıyla satın alınabilir. Coinstar tarafından yayınlanan açıklamaya göre, şu anda madeni paralar ve yabancı para kabul edilmemektedir.

Para makineye yatırıldığında, müşteriye bir bitcoin kullanım kodu olan bir kupon verilecektir. Müşterinin daha sonra bir hesap açmak ve Bitcoin’i kullanmak için Coinme’nin web sitesine gitmesi gerekmektedir.

Coinme’nin kurucusu Neil Bergquist, “Bitcoin’e artık Coinstar kiosklarından yerel markette erişilebilir ve bu teklif sayesinde tüketicilerin bu dinamik yeni ekonomiye katılmasını daha da kolaylaştıracaktır” dedi.

Ne yazık ki, nakit para ile Bitcoin (BTC) almak oldukça pahalı bir seçenek olmaya devam ediyor. İki şirket bu konuda ayrıntılı bilgi vermese de, Coinme’nin web sitesi yeni hizmeti kullanmak için % 4 ücret olduğunu açıklıyor. 2018’de bitcoin ATM’lerinde ortalama satın alma ücreti ile karşılaştırıldığında, Coinme’nin ücreti kesinlikle oldukça düşük olduğu gözükmekte.

Geçtiğimiz yıl genelinde Bitcoin ATM’lerin ortalama alım ücreti % 9.13 oldu. Bu, ABD’deki kullanıcılar için Coinbase’in % 1.49’luk ücretiyle karşılaştırılıyor . Bu ücretler açıkça yayılmanın ya da kullanılan borsadaki bitcoin alım satım fiyatı arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.

Başka bir deyişle, bitcoin ATM’lerinin farkındalığın yeni bir izleyici kitlesine yayılmasında belirli ölçüde bir rolü olabilir, ancak kesinlikle bu ucuza gelmiyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz