single-image

Bir Araştırma Gösteriyorki Bitcoin’in 2017 Yılında 20.000 Dolara Ulaşması, Tether Kullanan Bir Balina Manipülasyonu

2017’de, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 Dolar’a ulaştı ve o zamandan buna bir çok analist çok yakın olmasa da, yakında tekrar olacağını umuyor. 2018’de iki akademisyen tarafından, yükselişin doğal piyasa güçlerinden kaynaklanmadığı, ancak tek bir balinanın doğrudan manipülasyonuyla tetiklendiği bildirildi.

Geçen yıl, Texas Üniversitesi profesörü John Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Amin Shams, yükseliş ve düşüşün manipülasyonun bir sonucu olduğu sonucuna ulaşan bir rapor yayınladı.

Manipülasyona vurgu yaptılar ve Bitfinex kripto para borsasından büyük olasılıkla sadece bir balinadan geldiğini eklediler. Akademisyenler ayrıca, yükselişe neden olan işlemlerin büyük ölçüde Tether’in USDT stablecoin’ine bağlı olduğunu söylediler.

Griffin, Bloomberg tarafından bildirilen son röportajına göre “Sonuçlarımız, Bitcoin fiyatını hareket ettiren binlerce yatırımcı yerine, sadece büyük bir tane olduğunu gösteriyor. Bundan yıllar sonra insanlar, yatırımcıların tanımadıkları ve çok az gözetenle karşı karşıya kalan insanlara milyarlarca kişiyi tesir ettiklerini öğrenince şaşıracaklar. ”

Bu kesinlikle Tether’in Bitcoin’in fiyat artışlarına etkisi ilk defa ortaya çıkmadı. USDT, dolar tarafından desteklenen istikrarlı bir paradır.

Sektördeki birçok kişinin belirttiği gibi manipülasyon, kripto paraların bazen Tether tarafından herhangi bir destek olmadan basılması ve önemli miktarda Bitcoin satın alınması için kullanılmasıdır, bu da daha sonra yükselmeye neden olur.

Hem Shams hem de Griffin’in yeni makalesi, iki varlık ile ortaya çıkan desenler arasındaki ilişkinin “şans eseri olma ihtimalinin çok düşük olması” olduğunu belirtiyor.

20.000 dolar’ın tekrar yaşanmayacağını iddia edenler var, çünkü endüstrinin o zamanlar yaşadığı piyasa faktörleri ve heyecan şu anda biraz sulanıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, eğer bu büyüklükteki bir tepe noktası yapay olarak uyarılmış ise , muhtemelen tekrar yapılabilir düşüncesi hakim.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz