single-image

Japon Hacker 134.000 Dolar Değerinde Kripto Para Çalmak Suçundan Tutuklandı

18 yaşındaki bir Japon hacker, Japonya’daki savcılar tarafından kripto para birimi hırsızlığıyla suçlandı. Yerel haber ajansı tarafından yayınlanan bir rapora göre, genç adam Japonya Polis Departmanı tarafından Monacoin (MONA) yaklaşık değeri 134,310 $ (15 milyon Yen) tutarındaki hırsızlıktan sorumlu tutuluyor .

İnsanlar çoğu zaman kripto dünyasında iyi şeyler yapmak için çabalıyorlar ancak bu durum için söylenemez. Raporlardan, bunun bir korsan hırsızlığı için Japon yerel yetkililer tarafından ilk kez bir bilgisayar korsanının tahsil edileceği tespit edildi. İddia edilen hacker, kripto yatırımcılarının kripto yatırımlarını saklamalarına yardımcı olan çevrimiçi bir cüzdan servisi olan Monappy’nin güvenliğini ihlal etmekle suçlanıyor.

Genç web sitesinde bir kaçamak buldu ve onu kullandı. Kısa bir süre içinde kendisine defalarca transfer istekleri göndererek sistemi aşırı yükleyerek aşırı yüklemeye zorladı. Bunalmış sunucular dengesini hızla artırarak cevap verdi.

Geldiği tutarı fark ettiğinde hacker, fonları üçüncü taraf bir cüzdan servisine taşıdı, sonra fiat’ta ödeme yapmadan önce Bitcoin gibi dijital varlıklar ile takas etti. Tutuklanmasının ardından genç hacker;

“GİZLİ BİR NUMARA BULMUŞ GİBİ HİSSETTİM VE TÜM MONACOİN’İ ÇIKARACAĞIMI DÜŞÜNDÜM.”

Tor, Kripto Hacker’ların En İyi Arkadaşları

Tor browser, iletişimini daha güvenli ve gizli hale getirmek için ABD ordusu tarafından kullanılmak üzere tasarlandı.

Tarayıcı çevrimiçi bireylerin kimliğini korur, ancak suçluların elinde çok tehlikeli olabilir. Önceki kripto hack davalarına bakıldığında, Tor’un kripto para birimlerini çalan korsanların en sevdiği araç haline geldiği anlaşılıyor. Tarayıcı o kadar güçlü ki, bazı bilgisayar korsanları fidye yazılımı kriptolarını kendi kripto hırsızlarından çalmak için kullanıyorlar.

Korsan bu hasara sadece akıllı telefonuyla ve Tor tarayıcısıyla sebep oldu. 7.000’den fazla kullanıcı etkilendi, ancak platform bunları geri ödemeyi kabul etti.

Daha Güvenli Kripto Cüzdanları İçin Bir Çağrı
Hack saldırısı, sağlam düzenleyici çerçeve ve ülkedeki kripto para birimleri kullanımının artmasıyla bile, Japonya’da kripto firmalarının ne kadar kolay ihlal edilebildiğine bir göz açıcıdır. Ayrıca, kripto platformları ve cüzdan operatörleri tarafından yeterli güvenlik uygulamalarının bulunmadığını ortaya koymaktadır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz