single-image

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda Bir Blockchain (ETF) Başlatıldı

Yatırım yönetim şirketi Invesco, geçtiğimiz hafta Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda blockchain döviz ticareti fonu (ETF) başlattı. Invesco, bunun için Elwood Asset Management ile ortaklık yaptı. Elwood Asset Management, dijital varlıklar konusunda uzmanlaşmış Londra merkezli bir yatırım firmasıdır. Bu ortaklık “Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF” olarak adlandırılan ürünü piyasaya sürecek.

Elwood geçen hafta, ETF’nin blok zinciri teknolojisinin doğru kullanımıyla büyük gerçek kazanç elde etme potansiyelini göz önünde bulundurarak şirketleri ve şirketleri hedef almak için tasarlandığını söyleyerek haberi duyurdu.

EMEA’nın başkanı (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Invesco’da ETF hisse senedi ürün yönetimi başkanı Chris Mellor,

“Blockchain’in gerçek kazanç elde etme potansiyeli çok büyük, ancak genellikle diğer alanlarda yer alan şirketler arasında gizleniyor. Bu ETF, yatırımcılara şimdi gerçek kazançlı şirketlere erişim sunuyor, ancak blok zincirine bağlı kazanç potansiyelinin hisse fiyatlarına yansımamasına neden oluyor. ”

Elwood yaptığı açıklamada, ETF’nin yıllık yüzde 0,65 civarında bir yönetim ücretine sahip olduğunu ve bunun temel ve en önemli amacının Elwood Blockchain Küresel Hisse Senedi Endeksinin en iyi performansını elde etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Finansal endekslerin sağlayıcısı Solactive AG tarafından Almanya’dan Elwood için hesaplanan endeksin şu anda 48 firmadan oluşan bir portföyü var. Bu 48 büyük firmaya kripto para birimi yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Güney Kore’de üssü olan mesajlaşma uygulaması devi Kakao, Japonya’da üssü olan bitcoin vadeli işlem operatörü CME Group, kripto para birimi döviz bürosu Monex Group dahil çevrimiçi perakende devi Overstock, Signature Bank ve Square.

Endeksin sektör payları, açıklamaya göre bilgi teknolojisi (yüzde 46), finans (yüzde 23), iletişim hizmetleri (yüzde 9) ve malzeme ve tüketici isteğe bağlı sektörlerde (yüzde 8) yer alıyor. En büyük üç coğrafi dağılım ABD’ye yüzde 39, Japonya (yüzde 29) ve Tayvan’a (yüzde 12) dayanıyor.

Elwood’un CEO’su Bin Ren,

“Blockchain’in küresel ekonomiyi değiştirme potansiyelinin, çoğu insanın e-posta için faydalı olduğunu göremediği başlangıçta olduğu gibi, büyük ölçüde takdir edilmediğine inanıyoruz” dedi .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz