single-image

Bir Hafta İçinde Değerinin 20 Milyar Dolar’ını Kaybetti

Geride kalan Cumartesi gecesi Elon Musk, 8 Mayıs’ta Cumartesi gecesi showu (SNL) katılmasından bu yana net değerinin 20 milyar doların üzerinde değer kaybı yaşadı.

Ünlü iş adamı ve Tesla ,SpaceX Ceo su SNL ardından bir günde çok desteklediği dogecoin fiyatını % 30’un üzerinde değer kaybı yaşamıştı.

Takip eden haftada kendi şirketinin hisseleri % 15’in üzerinde düşerken, kripto para DOGE’nin lehine bir kez daha tweet attı.
Tesla hisseleri yedi günlük bir süre içinde 672 dolardan 571 dolara kadar düştü ve Forbes’in en son tahminlerine göre Musk’ın net değerleri 20,5 milyar dolar azalarak 145,5 milyar dolara kadar düşmüştür.

Asıl bir başka sürpriz Çarşamba günü Musk, Tesla’nın artık Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından kripto piyasalarında bomba gibi düşen haber oldu. Bir analist Tesla’nın Bitcoin ödeme seçeneğini iptal etme kararı ve Musk’ın yorumlarının kripto piyasasının ötesinde etkileri olabileceğini öne sürdü. Diğer yandan konu ile ilgili olarak analist “kafa karıştırıcı ve kripto ve şirketin hisse senedi yatırımcıları için bir risk” olarak nitelendirdi. Elon Musk’ın bu gibi ani girişimlerinin şirketin hissesi için oynaklığı artırabileceğini de sözlerine ekledi.
Kripto para piyasalarında bu kadar etkili olması kafa karıştırıcı bir durum olarak önde gelen kripto para savunucularında endişe yaratmaktadır. Sadece bir tweet ile milyarlarca dolar Market capten silinmektedir, yada tam tersi bir durum oluşabilmektedir. 1 Trilyon dolar üzerindeki bir pazarda Elon Musk’ın bu kadar etkili olması konusunda kafalar karışık ve tepkiler yer almaktadır. Tesla, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldıktan sadece üç ay sonra , çevresel kaygılar nedeniyle bitcoin ile satışı askıya alması bir çok soru getirmektedir. 3 ay önce Bitcoin yeşil enerjiylemi madencilik yapılmaktaydı, madencilik her zaman aynı şekilde yapılmaktaydı. Belkide Elon Musk Bitcoin’in çevreye etkilerini yeni yeni öğreniyor olabilirmi?. Madem bitcoin bu kadar zararlı Tesla neden elinde Bitcoin bulundurmaya devam etmekte.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz