single-image

Wikileaks 46 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Sahibi Olabilir

Wikileaks organizasyonu önemli miktarda Bitcoin (BTC) elinde tutuyor olabilir. Yakın tarihli bir Reddit yayınına göre, Wikileaks 46 milyon dolar değerinde BTC sahibi olabilir.

Reddit kullanıcısı Boredguy32, toplam BTC tutarını, Julian Assange’nin 2006 yılında ilk Bitcoin bloğunun kazılmasından sadece üç yıl önce başlatılan kar amacı gütmeyen medya girişimi ile ilişkili olduğu bilinen iki cüzdandan ekledi. Toplam, çoğu görünüşe göre bağımsız bağışlardan gelen yaklaşık 4.054 BTC’ye yükseldi.

Wikileaks projesinin sansür karşıtı değerlerini göz önünde bulundurursak, bazı bağışçıların erken kripto kabul edenleri olduğu ve BTC’nin mevcut işlem seviyesinden binlerce kat daha düşük olduğu zamanlarda mantıklı geliyor. Ayrıca, yakın zamanda Assange’ın tutuklanması ve iadesi bağışta büyük bir artış gördü, sadece üç saat içinde 40’ın üzerinde kripto katkı sağladı. Bu bağışçılardan bazıları ZCash (ZEC) ve Bitcoin vermiştir. Wikileaks’in BTC saipliği, eğer organizasyonun hepsine verilmiş olsaydı, şimdi büyük bir servet kazanacaktı.

Julian Assange’in tutuklanmasından sonra Bitcoin bağışları akıyor
Genel olarak, Wikileaks projesinin kripto alanı üzerinde pek bir etkisi olmamasına rağmen, yakın zamanda Craig Wright ile ilgili devam eden tartışmalara müdahale etmişti. Projenin Twitter hesabı Wright’ı “seri imalatçı” olarak nitelendirdi ve Avustralyalı girişimcinin, isimsiz Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmek için sahte bir şekilde sahte belgelerle paylaştığını belirtti.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz