single-image

Güney Kore Yasa Dışı Kripto Para Kullanımını Ortadan Kaldırmayı Hedefliyor

Bir düzenleme haberi de uzak doğudan geliyor ,yetkililer pazartesi günü, kripto para piyasasındaki kara para aklama ve kripto varlıkların potansiyel kullanımı hakkında ayrıntılı bir toplantı yaptıktan sonra, “Ülkede yasadışı kripto para birimi işlemi olmayacak” açıkmlası yaptı. Yayınlanan yerel bir rapora göre , Güney Kore hükümeti ülkedeki yasadışı kripto para birimi işlemlerini izlemek için katı düzenlemeler getirmeyi planlıyor. Ülkedeki finansal düzenleyici olan Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), kripto para borsaları da dahil olmak üzere tüm finans firmalarından kripto para birimlerinin suçlarda kullanımını belirlemek üzere izleme faaliyetlerini geliştirmelerini istedi.

Ülkedeki kripto para birimi ihlallerine uygulanacak ağır cezalar hakkında bilgilendirme yapmıştı. Komisyon ayrıca kripto borsalardan şüpheli kripto işlemlerini bildirmelerini istedi. Buna ek olarak, Güney Kore bu yılın sonlarında bir kripto gelir vergisi uygulaması getirmeyi de planlıyor.
Hükümet yetkilisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bireyler, gerçek bir değeri olmayan kripto varlıkları yatırımdan ziyade spekülasyon araçları olduğu için kripto para birimleriyle ilgili dikkatli kararlar almalıdır” uyarısında bulundu. Ayrıca ülkedeki finans firmalarının şüpheli işlemleri üç gün içinde Kore Finansal İstihbarat Birimi’ne (KoFIU) bildirmeleri gerektiği belirtildi. Gelen uyarılar ve bilgilerden sonra KoFIU, polis ve yerel vergi makamları ile ortak bir soruşturma yürütecek. Düzenleyici belirsizlikleri ve net olmayan kurallara rağmen, kripto para piyasası Güney Kore’de gelişiyor. Ülkede artan kripto para ticareti hükümet açısından bakıldığında belirli düzenlemelerin yapılmasını kaçınılmaz kılıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz